Какви са обаче реалните икономически ползи?
Велико Търново има партньорство с двайсет града на четири континента, но реалните икономически и културни ползи от това са незначителни. Те се изчерпват или с участие на някой от градовете в Културната борса, което обаче с годините все повече намалява, или със спорадичен обмен на ВИП и бизнес делегации. А партньорството с Полтава, Ниш, Краков, Серес, Асти, Толедо, Колоня Товар, Твер, Голдън, Маракеш, Шопрон, Байон, Шиан, Таршин, Охрид, Битоля, Яш, Цетине и Задар най-малкото би могло да носи осезаеми приходи от туристически групи, например. По презумпция това сътрудничество би следвало да се измерва не само в протоколни размени на официални лица, а да е облечено в конкретни проекти с добавена стойност за историческата и духовната столица на България…
Някой от партньорствата са свръхекзотични и напълно изпразнени от съдържание и като цяло подплатените с пряк ефект и конкретни резултати се броят на пръстите на едната ръка.
През далечната 1963 г. болярският град установява първия си дипломатически контакт в социалистическата си история. Това разбира се става по линия на БКП, а избраният град е Полтава. Приоритетните сфери на развитие са икономика, култура, здравеопазване, спорт, туризъм, наука и образование. За това „сътрудничество“ все още напомня една от улиците на старата ни столица, както и култовото някога едноименно заведение…
Едноименната сграда, която единствено напомня за побратимения „Полтава“…
Десет години по-късно визията на тогавашните местни управници за партньорство придобива по-смели и съответно по-западни измерения, и те сключват договор със сръбския Ниш. По този повод един, също емблематичен търговски обект за старата столица, носи името на братския град, с което общо-взето сътрудничеството е изчерпано.
Следва побратимяване с Краков, Серес, Асти и Толедо. Впрочем с испанския град като че ли нещата потръгват, понеже няколко години той ежегодно отпуска по две стипендии от 780 евро за летни езикови курсове по испански език на търновски студенти в университета „Кастиля ла Манча“. И още нещо любопитно бележи дружеските ни отношения с Толедо – през есента на 2001 г. тогавашният кмет д-р Румен Рашев лобира за избора на Хосе Мануел Молина Гарсия за президент на Организацията на градовете със световно наследство. Само че ползите за Велико Търново не са известни…
През 1992 г. болярският град регистрира едно от най-екзотичните си сътрудничества чрез договор с община Колоня Товар във Венецуела. То пък се изчерпва с… именуването на една улица, която по ирония на съдбата години наред бе в доста окаяно състояние.
Може би най-работещият в наша полза договор е с руския град Твер, благодарение на което след няколко десетилетия т. нар. Руска църква – храмът „Възкресение Христово“ най-сетне е завършена.
Храмът „Възкресение Христово“…
Друго ползотворно, но отдавна изчерпано партньорство, е това с презокеанската община Голдън, щата Колорадо. Неговият най-сериозен резултат в началото на новия век беше планът за техническо сътрудничество, както и стратегическото планиране, разработване и използване на общинската собственост. Вследствие на него беше изготвен финансов план за управление на публичната инфраструктура на В. Търново.
Експерти от Голдън изготвиха план за стратегическо планиране и използване на общинската собственост
Сред резултатните партньорства е и това с град Байон. По френски тертип кметството изготви паспортизация на старите сгради, а в предишни мандати местни занаятчии редовно се представяха на Коледния базар в Байон…
Байон…