Сериозно предизвикателство за семейния бюджет на търновците със средни доходи се оказва подготовката за новата учебна година и стягането на първокласниците. По груби изчисления, родителите трябва да се бръкнат с по около 300 лв., ако искат първият учебен ден за тяхното хлапе да бъде наистина специален.
Във всеки случай хубава и качествена раничка за първокласник струва от 30 лв. /ако е по-обикновена/ до 70 и нагоре, ако е маркова, качествена и със съответните екстри. Всъщност раниците се оказват един от най-сериозните разходи. Разбира се, намират се и такива по 10 – 15 лв., а магазините за втора употреба предлагат дори и по левче. Но новите и ортопедични раници, които са подсилени на гърба, могат да ударят от 100 – 150 лв. Горе-долу в същия ценови диапазон са и хубавите раници с колелца, тип куфар, които се предпочитат заради по-лесното им придвижване. Напоследък се предпочитат и раниците с комплект, които включват мешка, несесер, портмоне, кутия за храна и шише за вода. И те държат високи цени, но пък имат три годишна гаранция.
Друг основен разход за най-малките ученици са спортните екипи и маратонките без връзки, а с лепенки. В някой магазини за удобство предлагат комплекти от раница, анцуг и маратонки за около 120 лв. Поотделно разбира се всичко това може да струва двойно. А към това се прибавят разходите за подходящо облекло за първия учебен ден, букети, почерпка…
Задължителен аксесоар са и несесерите, чиито цени варират между 5 и 25 лв. в зависимост от това да ли са празни или пълни с моливи, флумастери, гумичка и линийки. Освен това са необходими още ножичка, тетрадки, облекла, етикети, бои, което излиза средно още около трийсетина лева…
Естествено, някой родители отиват твърде далеч в желанието си да угодят на наследниците си и не жалят средства за всякакви джунджурии и дори ненужни неща. Много често първият учебен ден е повод малчуганите да получат дори нов телефон или таблет и така разходите достигат четирицифрена сума. А ако към всичко това се прибави ремонт на детската стая и покупка на бюро – стягането на първолаците се оказва сериозен разход. Малка утеха е, че семействата с ниски доходи ще получат по 250 лв. еднократна помощ за първокласници. Тази година ще бъдат подпомогнати около 43 800 деца от цялата страна.