Министър Десислава Танева награди участниците във фестивала „Житената питка“
Мила Милчева
Министърът на земеделието Десислава Танева награди участниците във фестивала „Житената питка” в Стражица. Тя връчи призове на всички детски колективи, участващи в проявата и на осем представители на образователни и социални институции, а наградите бяха осигурени от собственика на „Хлебозавод – Стражица” Лъчезар Лазаров.
Проявата тази година събра над 43 групи от региона и страната. Във фолклорната програма се съревноваваха 15 самодейни състава, а в кулинарната изложба – над 40 уникални ястия. Празникът по традиция се чества ежегодно на 16 октомври – Международния ден на хляба и прехраната. Инициатор и основател на проявата е инж. Детелина Борисова, която е кандидат за кмет на Община Стражица от ПП ГЕРБ. Благодарение на нея фестивалът с всяка година разширяваше своите мащаби и доби национална известност.
Гости на празника бяха народните представители от ПП ГЕРБ Станислава Стоянова и Станислав Стоянов. В привествието си Стоянов благодари на инж. Борисова и Лъчезар Лазаров, които, като едни съвременни будители, пазят традициите на народа ни. Той подчерта, че подобни прояви са част от утвърждаването на българския дух и помагат за обединението на хората. Сподели и радостта си от мъдростта на народа ни, който не забравя поговорката, че никой не е по-голям от хляба.
Фестивалът започна с водосвет от йеромонах Димитрий, който освети хлябовете и голямата житена питка, от която опитаха всички, дошли на площада в Стражица.
Невероятни кулинарни изкушения от брашно показаха участниците във фестивала. Различни видове погачи, баници със сирене, с кайма, с праз и с плодове, пити, мекици, сладки, кексове и др. видяха и опитаха посетителите на проявата. На сцената бяха представени и обичаи, и обреди от различни краища на страната, в които основна роля има хлябът.
Инж. Детелина Борисова и кандидатите за общински съветници, и за кметове на населени места, издигнати от ПП ГЕРБ, бяха радушно посрещнати на всички щандове,на които участници от различни региони представяха празнични и делнични обреди, и кулинарни изкушения от брашно.
Сред атрактивните участници бяха представителите на НЧ „Искра – 1893” от поповското село Паламарца, които бяха облечени с 200-годишни носии, съхранявани и предавани от поколение на поколение.
Аплодисментите на публиката събра и Ицо Любенов, възпитаник на Дома за деца с умствена изостаналост в Госки Сеновец, който благодарение на своите преподаватели е успял да постигне мечтата си и да завърши магистърска програма в Музикалната академия в София в специалност „Поп и джаз пеене”.