Екип от професионалисти и хора с добри сърца се грижи за 64 деца в Дома за медико-социални грижи в Дебелец
0Поне веднъж в живота всеки трябва да посети място като Дома за медико – социални грижи в Дебелец, където професионален и компетентен екип полага старание и грижи за болни дечица. Там ще ви връхлети емоционална буря – без съмнение първо ще се разплачете, после ще благодарите на Бог, затова че вие и близките ви сте здрави, може би ще намерите сили да се усмихнете, защото този Дом е далеч по-различен от представите ни за подобно място. И на края ще си тръгнете пречистени, благодарни и респектирани от отношението на лекарите, и целия екип към малките пациенти.
Въпреки болката, тук е светло, шарено, пъстро и пълно с любов, която директорът на Дома д-р Анелия Георгиева и нейния екип, безрезервно отдават на децата. И заради която невръстните питомци показват много голяма успеваемост да се справят с част от причините, които са ги довели тук. А те са много – от вродени травми, през детска церебрална парализа и аутизъм…
д-р Анелия Георгиева
В момента в Дома в Дебелец се полагат грижи за около 65 деца – от бебешка до седем годишна възраст. 24 от тях са на резистентна грижа, а останалите – на почасово гледане. Те са от Дебелец, Велико Търново, Горна Оряховица, Златарица, Бяла и т.н. и имат ежедневни занимания с логопед, кинезитерапевт, музикален педагог, рехабилитатор и други специалисти.
В центъра се извършва диагностика на соматичното, психичното, неврологичното, интелектуалното и речево развитие на децата, работи се с аутистични деца, изготвят се индивидуални програми за комплексна медицинска и психопедагогическа рехабилитация, както и за работа в домашни условия, провежда се обучение на родители за рехабилитация в домашни условия, като ко-терапевти за подпомагане на терапията. Осъществяваната Медицинска рехабилитация включва Физикална терапия – кинезитерапия – най-съвременни методики при лечение на деца с ДЦП, термотерапия – топлинни процедури с гелови компреси, загряти до определена температура и приложени локално за осигуряване на миорелаксация; електротерапия – електростимулации на релативно отслабени мускули, някои от които са антагонисти на спастичните; магнитотерапия – транскраниално нискочестотно импулсно магнитно поле, механотерапия – упражнения с уреди, засилващи определени мускулни групи; водолечение; ултразвук; лечение чрез интерферентни токове;
сеанси по релационна психомоторика;
арт – терапия и др.
От няколко години е разкрита услуга за превенция, при която целта е деца с увреждания да не бъдат изоставяни от своите родители. За целта в Дома се настаняват малки пациенти с майките им, а с тях в продължение на шест месеца работят психолози и специалисти по график, разказва д-р Анелия Георгиева. Тя допълва още, че съвсем скоро екипа очаква барокамера за деца с церебрална парализа на стойност 40 000 лв., осигурена от Национален фонд „Свети Никола“. Предстои и изработването на солна стая за деца с асматични проблеми. Друг повод за гордост сред екипа на Дома е специалните грижи, които се полагат за деца с аутизъм. Освен всичко друго, за тях се изготвя индивидуално диетично меню, заради непоносимостта им към казеин и глутен. Приготвя им се хляб от царевично брашно и без глутеинова мая, осигуряват им се ядки, плодове и зеленчуци.
„В първите години работата в дневния център съвсем не беше лека. С време, упорство и непрекъсната квалификация на специалисти и персонал резултатите не закъсняват. До сега през центъра са преминали близо 1000 деца. От тях със значително подобрение са 40 %, а с подобрение 32 % от децата. Напълно оздравените деца са 26 %, а без подобрения едва 2 %“, обобщава д-р Георгиева…
Епикът на „Болярски новини“ честити на нея и всички лекари професионалния празник!