Полковник Иван Маламов, началник на НВУ „Васил Левски”: „Напливът за курсанти в НВУ е голям, ще искаме увеличаване на квотата от 235 места”
0
Мила Милчева
Един по-различен 6 май – Ден на храбростта и празник на Българската армия, посреща тази година Националният военен университет „Васил Левски” във Велико Търново. Заради мерките срещу коронавирус няма да се проведе традиционният военен парад в София, в който винаги участваше представителна част от НВУ.
На 6 май парад все пак ще има, но той ще е във Военния университет във Велико Търново. В тържествения ритуал ще вземе участие министърът на отбраната Красимир Каракачанов. Той ще приеме строя на курсантите и ще поздрави всички военнослужещи по повод празника. В парада на бъдещите офицери ще участват над 250 курсанти, разпределени в шест блока и знаменен взвод, носещ знамената-реликви. Командващ парада ще бъде началникът на Националния военен университет полковник Иван Маламов. Под звуците на химна на Република България, изпълнен от военния духов оркестър на университета, ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. Курсантите ще преминат в тържествен марш. Ритуалът ще завърши с преминаване на бойна техника на висшето училище.
Как Военният университет във Велико Търново ще посрещне светлата дата и справи ли се съставът с извънредната ситуация, наложена заради епидемията от коронавирус? По тези теми разговаряме с началника на НВУ полковник Иван Маламов.
– Полковник Маламов, как се отразява извънредното положение на НВУ?
– Аз лично смятам, че за нас положението не е толкова извънредно. В крайна сметка ние, военнослужещите, сме учени и подготвени точно за такъв тип ситуации. Епидемията беше вид изпитание за нашата способност да планираме и да изпълняваме задачи при различни условия. Малко по-натоварено беше в началото, за да можем да преминем в режим на дистанционна подготовка, но се справихме.
В това отношение сме облагодетелствани, защото в нашия Център за следдипломна квалификация имаме Сектор за дистанционно обучение и започнахме с един вид летящ старт. Видях много голям ентусиазъм от хората, които работят там и специално поздравявам ръководителя на сектора майор Георги Христов, колегите, и всички 645 обучаващи се.
По време на карантината бяха организирани и много военно-приложни игри и състезания, спортни надпревари на открито, боядисване на великденски яйца, часове по самоподготовка и други активности. На обучаващите се в НВУ бяха предоставени велосипеди за поддържане на спорната им форма, беше изготвено специално хранително меню с добавки за засилване на имунитета.
– Поехте управлението на НВУ със затруднено изпълнение на инфраструктурни проекти за над 16 милиона лева. Какво се случва с тях?
– Да така е. Заварих проблеми, но впрегнахме усилия да подобрим инфраструктурата в университета, защото той е едно голямо богатство за всички и трябва да бъде развиван. Има изготвени проекти и задания, голяма част от тях бяха стартирани, но спрени заради извънредното положение. Много е важно проектите във всички направления да бъдат развити – в логистичната база, в материалната – кабинети, симулатори, полигони, които са важна част от подготовката на бъдещите офицери. Реално разполагаме с около 12 млн. лева, защото останалата част от средствата бяха предадени след отделянето на авиационния факултет и възстановяването на висшето училище в Долна Митрополия. Средствата са достатъчни, по една от обществените поръчки има сключен договор и веднага, след падане на извънредното положение, ще започнат ремонтните дейности в едно от общежитията в НВУ.
– Как ще бъдат проведени изпитите на кандидат-курсантите и кандидат-студентите?
– Кризата ни завари точно преди предварителните изпити за курсантите. Надявам се, след 13 май да продължим процеса и да преминем към редовната сесия за кандидатстване на младите хора. Държавната поръчка за прием на курсанти в НВУ е за 235 места, но аз силно се надявам и ще настояваме пред министъра бройката да бъде увеличена, защото има много кандидати. Дано тези младежи да преминат физическите и медицинските прегледи, защото се оказва че това е голям препъни камък за тях. 210 ще са местата за бъдещи студенти в Националния военен университет.
– Г-н полковник, 6-ти май е Ден на храбростта. Какво е за вас това понятие?
– За думата храброст всеки има свое определение. Храброст за мен е да си изпълняваш задълженията, въпреки всичко. Да налагаш волята си, за да постигнеш успех при определени задачи, въпреки трудностите.
– Заговори се, че човечеството и нашата страна преживяваме война срещу невидим, но страшен враг. Не случайно генерал пое ръководството на Националния оперативен щаб…
– Не знам дали точно като война може да бъде определено това, което ни се случи, но със сигурност беше ново и изненадващо за всички. Светът спря изведнъж. Но пак казвам, ние сме военни и призванието ни е да оцеляваме и да се справяме именно в такива моменти. Да мислим ирационално, да планираме задачи при различни условия, да проверим нашите знания и умения дали можем да се справим.
А колкото до ген. Мутафчийски, той беше подложен на огромно психическо и емоционално натоварване. Желая му сили и да продължи напред.
– Какви личности искате да възпитава Националния военен университет?
– Много ми иска всички курсанти и студенти да излизат от НВУ с чест и достойнство. Да живеят с идеята, че са нужни и полезни на обществото. Миналата година министър Каракачанов ни заръча да готвим новите лидери не само на армията, но и на обществото. Това се стремим да правим.
За 6 май – празника на Българската армия и Ден на храбростта, желая на всички курсанти, студенти, преподаватели и служители в НВУ, преди всичко здраве. Всичко останало ще го наредим.