ноември 14, 2024

Съдът в Страсбург отсъди: държавата плаща 6000 евро на жена заради незаконно претърсване във Велико Търново

0

М. Милчева

Държавата България да плати 6 000 евро обезщетение на жена, в чийто дом е било извършено полицейско претърсване. Това гласи решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).  Става дума за една от шумните акции на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов,  с наименование „Дедесарите”. Случаят, който се развива преди 10 години, намира своето решение преди няколко месеца, научи сайтът „Болярски новини“.

На 19 октомври 2010 година трима полицаи от ТЗ БОП нахлуват в жилището на Теодора Илиева на ул. „Ангел Кънчев” 7 в старата столица. Теодора живее на семейни начала с Галин Атанасов, който по това време е в Молдова по бизнес дела. Двамата са управители на дружество, което стопанисва автомивка на „Беляковско шосе”. Теодора има на свое име фирма, която от години не развива дейност. Галин е дистрибутор на „Ситроен” от представителството на фирмата в Добрич, имал неголям бизнес с горива, който бил преустановен, занимавал се с търговия с тютюневи изделия. Именно заради бизнеса с цигарлите бил в Молдова  през въпросния месец.

Когато полицаите нахлуват в жилището, Теодора е със своята 11-месечна дъщеря. При тях живеят още дъщеря й от предходния брак, която е ученичка, и дъщерята на Галин, която е студентка. Майката опитала да обясни на полицаите, че мъжът й го няма, но това не ги спряло. Наложило се тя да извика жена да гледа бебето. Униформените не представили разрешение от съдия за обиска. Те поискали жената да им даде предмети, книжа и компютърни системи във връзка с досъдебно производство, водено в Добрич. Така и не обяснили срещу кого и за какво се води то. Претърсването започнало около 10,30 сутринта и завършило след 18 часа вечерта. Около осем часа полицаите не допускали Теодора до бебето и не й позволили да излиза от стаята. Минути след началото на акцията, на място пристига нейния адвокат Йордан Цветанов. В ранния следоб в апартамента идват и служители на ТД на НАП във Велико Търново, които искат да й връчат ревизионен акт на нейната неработеща фирма, както  и постановление на публичен изпълнител за налагане на предварителни обезпечителни мерки.В мотивите е посочено, че се обезпечават публични вземания в предполагаем размер на 100 000 лева. Съгласно постановлението се налага запор върху банкови сметки, депозити, вещи в трезории т.н.

Данъчните уведомили Теодора, че започва ревизия и на доходите на Галин и че неговите сметки също са запорирани до 100 000 лева. След намесата на адвоката обаче, те не успели да връчат документите за тази ревизия.

В ранния следобед в дома се прибира и ученичката, която при вида на полицаите и разхвърляното жилище, изпада в шок. На следващия ден детето е прегледано от лекар и му е поставена диагноза „Страхова невроза”.

След като приключват обиска, полицаите карат Теодора да ги придружи до автомивката на „Беляковско шосе” за претърсване на обекта. За това също не представят решение от съдия. От офиса са иззети книжа, цялата електронна система на обекта, без която обектът няма как да работи.

На следващия ден в централната и местната преса се появяват съобщения от пресцентъра на МВР и лично от министъра Цветан Цветанов, че е стартирала акция „Дедесарите” и че е ударена поредната банда за източване на ДДС, като от това са спасени 30 млн. лева на бюджета. В публикациите се сочи, че обект на разследване е Галин Атанасов и жената, с която живее във Велико Търново.

Мъжът се прибира в България на 26 октомври 2010 г. и заявява желание да се яви на разпит в полицията и прокуратурата. Той е разпитан едва в началото на ноември, но не като обвиняем, а като свидетел.

Следва дълъг период, в който Теодора и Галин търсят правата си, като обжалват данъчните постановления, искат да се предостави нареждане от съдия за обиските и т.н. Някои от запорите са отменени, друго обаче остават в сила. В резултат на цялата сага, семейството преживява трудни дни. Освен злепостаняването им пред близки и приятели, дейността на фирмите им спира, финансовото им състояние се срива, здравето и на двамата – също.

Теодора заявява, че са нарушени нейните лични права, гарантирани от Европейската конвенция за защита правата на човека и основните свободи, и за целта чрез своя адвокат пуска жалба до ЕСПЧ  с искане държавата да й плати обезщетение за претърпените от нея вреди в размер на 50 000 евро. Правителството излиза със становище, че  жалбата „Илиева срещу България” следва да бъде отхвърлена от съда като неоснователна и недопустима. Становището е обжалвано от адвоката.

На 12 декември 2019 година Европейският съд за правата на човека се произнася по казуса, че е налице нарушение на Конвенцията за правата на мовека  и присъжда държавата да изплати на жалбоподателката 6000 евро за неимуществени вреди.

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *