Едно от първите в България Виенски колела се „завъртяло“ във Велико Търново. Кога и дали в парк „Света гора“ отново ще се радваме на любимата атракция?
0
Първото виенско колело е построено в Чикаго през 1893 г., а името му идва не от името на конструктора Ферис, а от град Виена, в който през 1897 г. той издига подобно метално колело, запазено до наши дни и едно от най-привлекателните развлечения на града.
През 30-те години на миналия век се появило и първото виенско колело във Велико Търново. То било изцяло от дървена конструкция, с шест “кабинки”, също дървени, инсталирано на Марно поле.
А в с. Стрелец, Горнооряховско, виенското колело е създадено в навечерието на Великден 1928 г.
и е просъществувало до 50-те години. То е изработено от дърво и метал от двама самоуки майстори – Костадин Милушев и Алекси Костадинов. Според разказа на внука Димитър Милушев дядото Костадин, който участвал в три войни в началото на миналия век, бил съвсем неграмотен. На фронта обаче се научил да чете и пише. Там усвоил и бръснарския занаят, който упражнявал до смъртта си. Бил един от най-добрите дърводелци в селото – изработвал легла, маси, столове. В съдружие с Алекси Костадинов направил колелото, с което да забавляват съселяните си по празниците. То се задвижвало от двама яки мъже и имало четири дървени коша, обезопасени с копчалки, всеки от които събирал по двама възрастни или по три деца.
Таксата била едно великденско яйце
Събраните яйца се давали на 17-те кръчми в селото, наброяващо тогава 1 700 души, за мезе на пиячите. Колелото се монтирало три-четири дни преди Великден и се разглобявало ден-два след празника. Това великденско развлечение предизвиквало винаги огромен интерес в продължение на 25 години.
Когато забранили всенародните тържества по църковните празници, двамата майстори разрязали колелото на две и си поделили материала. “Още пазя един дървен кош. И много ми се иска да възстановя съоръжението отново, ако ще и без позволението на разни там инспекции по охрана и прочее” – споделя преди години пред Blitz.bg: https://blitz.bg/article/24268 внука на Димитър Милушев.
В по-ново време мечтата на болярите да си върнат огромното Виенско колело на Света гора се свързва с парите от Европейския съюз, но и до днес е неосъществена.
Преди няколко години администрацията подготви проекти на стойност 10 милиона лева по ОП „Регионално развитие- градска среда“, сред който най-впечатляващ бе този за хълма „Света гора“. Днес мястото е любима зона за отдих на жителите и гостите на града. Върху 180 декара общински терен има парк, площадка за скейборд, барбекюта, свободна зона за разходка на домашни любимци, но не и обещаното Виенско колело. Впрочем, за последен път, за тази все още не състояла се туристическа атракция, се заговори публично през далечната 2012 г.
Откриването на обновения парк „Света гора“
Тогава благотворителният Коледен бал на кмета Даниел Панов постави началото на общоградска кампания за закупуването на виенско колело. Идеята бе атракционното съоръжение да бъде монтирано на традиционното си място от преди „демократичните промени“, а именно – парк „Света гора“. То трябваше да бъде стационарно, а обещанието за него дойде в края на първия управленски мандат на сегашния управник…
12 600 лева бе набраната сума от този бал преди осем години. Средства дариха клубовете „Лайънс Царевец”, „Лайънс Велико Търново – Арбанаси”, „Зонта” и „Ротари”, както и всички над 300 гости на тогавашния прием…
Преди осем години се набраха средства за Виенското колело
Виенско колело във Велико Търново обаче и до днес няма… Освен подвижното на коледния базар, което обаче е с миниатюрен размер и радва хората само няколко седмици в зимния сезон…