Отново успехи за шахматистите на ШК „Етър“

0

В почивните дни се проведоха два турнира по класически шахмат в страната. В Трявна за десета поредна година се състоя детския турнир „Слънцата на Трявна“. Участваха 72 деца до 14 години от 21 клуба. Те играха на 60 минутна контрола + добавено време от 30 секунди на ход в 6 кръга.
Турнирът беше спечелен еднолично от Симеон Трендафилов от ЦСКА, а неговите съотборници Добринка Тодорова и Цветомир Парпулов заеха 2 и 3 място.

ШК Етър участва с 5 състезатели. Най-успешно се представиха Стефани Бижева и Мартин Кънчев, които финишираха с по 4,5 точки. Стефани спечели еднолично купата при момичета до 12 години! Тя стартира с три победи, загуби само от шампиона Трендафилов и допусна едно реми. Победа в последния кръг й донесе златото и 14 точки към международния й рейтинг. След дълго отсъствие от турнири, Стефи направи едно чудесно завръщане и показа отлична спортна форма.

Мартин Кънчев спечели сребърен медал при момчетата до 12 години. Той също стартира с 3 последователни победи. В четвърти кръг ремизира с поставения под №1 Николай Желев от Бургас 64 и спечели следващата партия. Така Мартин водеше еднолично кръг преди края. За съжаление загуби решителната партия и остана втори. Но въпреки това Кънчев направи много силен турнир и спечели 23 точки рейтинг.

Антоан Амонс (12 год) и Петър Симеонов (10 год) финишираха с по 3 точки. В отделни партии загатнаха за възможностите си, но все още им липсва стабилност в играта. Виктор Стоядинов
(8 год) постигна 2 точки.

Всички участници получиха сертификат и бяха почерпени с вкусна шахматна торта. Турнирът бе открит от кмета на града. Главен съдия бе международния съдия Николай Йорданов от Велико Търново.

В Панагюрище през уикенда се проведе 7 Открит турнир по класически шахмат. Участваха 81 състезатели от страната.
ШК Етър имаше двама представители. Блестящо се представи арх.Никола Лалев, който раздели 1- 7 място при мъжете с 5 точки от 6 кръга!

Той стартира с 3 поредни победи. Сензационно надигра международния майстор Димитър Мархолев и загуби само от победителя в турнира Николай Сотиров. Лалев повиши рейтинга си с цели 70 точки. Допълнителните показатели му отредиха 6 място.

„Такъв невероятен дележ на първото място се случва изключително рядко. При повече състезатели кръговете трябва да са поне 9, но тенденцията е турнирите на едночасова контрола да се вместват в почивните дни“ – коментира Светла Йорданова.
Никола Великов (14 год) завърши с 3 точки.