Адвокат Йордан Цветанов: Адвокатурата не е съсловие, което работи за себе си. Тя е посветена на хората!
0На 29 и 30 май представители на адвокатите от цялата страна ще се съберат в София, за да изберат новите висши органи на адвокатурата. Ще се гласува за нови Висш адвокатски съвет (ВАдС), Висш контролен съвет и Висш дисциплинарен съд. Най-знаковият избор безспорно е на председател на ВАдС. Кандидатите за този пост бяха петима, но преди дни един от тях – доскорошният председател на Пловдивската адвокатска колегия Иван Демерджиев, напусна надпреварата, тъй като пое поста на зам.-министър на правосъдието в служебното правителство. Така в битката кой да застане начело на адвокатурата останаха Райна Аврамова, Ивайло Данов, д-р Ивайло Дерменджиев и Йордан Цветанов.
Сайтът „Лекс.бг“ постави на всеки от тях пет еднакви въпроса, чрез които те да представят себе си, вижданията си за бъдещето на професията и идеите си за разрешаване на проблемите, които засягат и вълнуват адвокатите.
-Кой сте Вие, адвокат Цветанов?
-Адвокат съм от 28 години. След броени дни ще навърша 59 години. Женен съм с две деца, които завършиха висшето си образование в Швейцария и Англия. Вече имат успешна трудова реализация. От тях научавам много и го използвам в практиката си. Уважавам младите хора. Семейството ми дава сигурност, спокойствие и подкрепа.
Завършил съм право във Висшия институт на МВР и следдипломна квалификация по право на Европейския съюз в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Преди да стана адвокат работех в МВР- Велико Търново. Знанията от този период в живота ми се оказаха много полезни в бъдещата ми реализация като адвокат.
През 1992 г. се вписах като адвокат във Великотърновската адвокатска колегия и оттогава работя с други колеги. Практикуваме във всички области на правото. Имаме успешен опит с дела пред Европейския съд по правата на човека. Почти ежедневно съм в съдебните зали.
Винаги съм бил съпричастен с живота на адвокатската колегия, в която членувам и на адвокатската общност като цяло. Не съм пропускал Общо събрание или друго събитие на колегията. Считам го за чест и мой дълг. Имам многогодишен опит в органите на адвокатурата и в Съюза на юристите. Бил съм член на адвокатски съвет, зам.-председател на ВАдС в предходен мандат, а понастоящем съм председател на УС на Центъра за обучение на адвокати.
Изразявам благодарността си към членовете на Управителния съвет, екипа на ЦОА „Кръстю Цончев“ и неговите лектори. С взаимни усилия постигнахме много през последните четири години. Програмата на обученията е иновативна и достига до всеки адвокат от страната, дори в условията на пандемия. В работата на ЦОА постигнахме откритост и откровеност, към които винаги съм се стремил. Всеки може да влезе на сайта на центъра и да се запознае с дейността ни, както и да проследи проведените обучения в реално време или на запис. Определено считам, че хората ни уважават и ни имат доверие.
-Защо решихте да се кандидатирате за председател на Висшия адвокатски съвет?
-Предвид опита, който имам и резултатите от организационната ми дейност в полза на адвокатурата, намирам това мое решение за напълно естествено. Кандидатирането ми за председател на ВАдС не е случайно хрумване, а дълбоко обмислено решение, плод на разговори с колеги от цялата страна.
Познавам много адвокати от страната и почти всички членове на органи на адвокатурата. Обичам да разговарям с колегите си и да обсъждам с тях проблемите на адвокатите. Считам, че имам реална представа за състоянието на адвокатурата. Зная, че решаването на проблемите ни може да стане само с взаимните усилия на хора, които безрезервно отделят от времето си за общото благо. Убеден съм, че мога да организирам работата на ВАдС като колективен орган по начин, по който той да работи пълноценно, ефективно и да стане изразител на волята на българските адвокати и защитник на интересите им.
Съзнавам самостоятелните отговорности и задължения на председателя на ВАдС и не се страхувам да ги изпълнявам. Доказал съм, че имам сили, възможности и смелост за това.
-Кои са най-сериозните проблеми на българската адвокатура?
-Проблемите са многопластови.
Близо 14-хилядната общност на адвокатите от страната е твърде разнородна. Различни са проблемите на адвокатите от големите и малките градове, от големите и малките кантори, на начинаещите и на тези в края на кариерата. Едни се занимават с процесуално представителство, други – с консултантска дейност. Някои са с големи материални възможности, а немалка част имат доходи дори под средните за страната. Не на последно място – има адвокати с изразени политически пристрастия и те неминуемо имат друго виждане за ролята на адвокатурата.
В този смисъл, част от проблемите са вътре в адвокатската общност, а други – извън нея.
Въпреки това, считам, че има нерешени въпроси, които са еднакви за цялата адвокатура и те са свързани с достойнството и авторитета на професията, с обема на адвокатската дейност, с възможността адвокатите да упражняват пълноценно правата и задълженията си. Към тях, на първо място, следва да бъдат насочени усилията на председателя и на ВАдС.
Без претенции за изчерпателност мога да посоча следните по-важни проблеми:
Увеличаващият се брой адвокати, за сметка на намаляващия обем работа. Докато в другите юридически професии има лимит на бройките, то броят на адвокатите в колегиите не е ограничен. По основните си характеристики вписването за адвокат е регистърно производство и все повече юристи, които не могат да намерят друга реализация, се вписват като адвокати. Същевременно пазарът на дейността се стеснява и това поражда сериозни проблеми.
Обществото няма напълно реална представа за важната роля на адвоката като защитник на интересите на гражданите и юридическите лица. От незнание или за да спестят пари хората пренебрегват предварителните консултации с адвокат в своите договорни отношения и в отношенията си с администрацията, съда и в хода на други производства. Понякога това им коства загуби. Проблем в адвокатурата е липсата на разгласяване и популяризиране на ролята на адвоката, който със своите знания и умения спомага за разрешаване на спорове и за предотвратяване на негативни последици.
Оттук стигаме до най-важния, според мен, проблем на адвокатурата – намаляващият авторитет на адвокатската професия и ниското доверие в адвокатите. Основната цел на органите на адвокатурата и на ВАдвС трябва да бъде свързана с издигане на достойнството на професията „адвокат“. Това ще стане с много работа вън и вътре в адвокатурата и с различни инициативи за популяризиране на професията и важната ѝ роля в обществото.
Има реален проблем с нелоялната конкуренция на други професии, извършващи чисто адвокатска дейност, без да имат необходимата подготовка и без да носят отговорността, която по закон имат адвокатите. Има и вътрешна нелоялна конкуренция между самите адвокати – резултат от намаляващия обем работа и доходи.
Проблем при изпълнение на дейността на адвокатите поражда липсата на регламентиран достъп до публични регистри, в които се съдържат данни, необходими за качествено изпълнение на възложените от клиента задачи. За мен е необясним упоритият отказ на законодателя и на компетентните държавни органи да предоставят достъп на адвокатите до информация, която им е необходима и до която имат достъп други юридически професии и административни органи. Фактът, че този проблем не е решен до момента се корени в ниското доверие към адвокатите.
В адвокатурата има сериозен вътрешен проблем, свързан с липсата на откритост относно дейността на органите на колегиите и на висшите органи. Адвокатите не са информирани за действията и решенията на тези, които са избрали да организират дейността им и да защитават интересите им и затова има сериозно недоволство. Няма откровен диалог между органите на адвокатурата помежду им. Този въпрос трябва да бъде решен приоритетно и всеки адвокат да получи достъп до актовете на своите органи и да изразява мнение. За мен е много важно да бъде възстановено доверието в законно избраните органи на адвокатурата.
Електронизацията на адвокатурата и въвеждането на електронно гласуване за органите на колегиите и висшите органи, е предстояща важна задача, чието решение е задължително.
Проблемите в адвокатурата са и проблеми на обществото, защото: Адвокатурата не е съсловие, което работи за себе си. Тя е посветена на хората! Адвокатурата не е бизнес структура, но трябва да помага на законността в интерес на бизнеса и хората. Адвокатът не е предприемач, но трябва да е предприемчив. Адвокатът не е управленец, но трябва да е непримирим към грешките на управлението, особено към лошото законодателство. Адвокатът не е нормотворец, но трябва активно да участва в нормотворчеството, защото никой не познава по-добре слабостите на законодателството. И най-важното – адвокатът е човек, работещ за хората!
-Ако бъдете избран, какво ще направите, за да ги решите?
-Ще положа максимални усилия да организирам работата на ВАдС като работещ и ефективен орган. Неговите решения и действия трябва да предвиждат и съпътстват събитията, а не да са закъснели. Истинският ефект ще е налице, когато бъдат предотвратени негативни действия и събития спрямо адвокатурата, а не с констатирането им в поредната критична декларация.
Проблемите се решават с настойчиви, последователни, мотивирани и принципни искания и действия, отправени към органите и лицата, които могат и трябва да ги решат. Мое задължение ще е да отстоявам същите.
Път към локализиране и решаване на проблемите е диалогът с адвокатите и техните органи. Ето защо ще поддържам постоянна и непрекъсната лична връзка с тях, както и досега.
Ако ми бъде гласувано доверие и Общото събрание на адвокатите от страната (ОСАС) ме избере за председател, ще организирам и положа максимални усилия за изпълнение на взетите от този висш орган на адвокатурата решения.
Предстояща и важна задача е реформата в законодателната уредба на адвокатурата. Защитата на правата на адвокатите, достъпът до адвокатската дейност, избирането и функционирането на органите на адвокатурата, трябва да намерят адекватно законодателно разрешение.
-Защо адвокатите да Ви подкрепят за председател на ВАдС?
-За да бъда избран за председател на ВАдС, трябва да получа подкрепа на по-голямата част от делегатите на ОСАС, които са около 350 човека, а не на всичките близо 14 000 адвокати. Такава е законодателната уредба. Знам, че всеки избор е резултат на предварителни разговори и консултации.
Силно вярвам, че съм спечелил доверието на делегатите с резултатите от досегашната ми работа и с усилията, които полагам за повишаване авторитета на адвокатурата и за нейното единство и затова очаквам подкрепа.
Моля, да бъдат подкрепени и тези кандидати за членове на висши органи, които не само на думи, а с действията си, ще издигнат авторитета на адвокатската професия.
Източник: news.lex.bg