септември 20, 2024

Изкуство, което радва хората и ги кара да се усмихват, показват в Изложбени зали във Велико Търново

0

М. Христова

Живеем в смутно време – време на разделение, на омраза, на несигурност и лошотия. Глътка спасителен въздух, радост и искрена наслада за душата и сетивата в това трудно ежедневие ни дава изложба, която се открива днес в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. В 17,30 часа в залите ще бъде дадено началото на Първи международен салон „Наив“.

Велико Търново е вторият град, в който гостува експозицията, която вече премина при изключително голям успех в София.

165 творби на 77 автора от 21 страни от цял свят могат да бъдат видени до 10 август в залите, посочи Даниела Осиковска, организатор и куратор на изложбата.

В началото на годината организирахме виртуално биенале, в което бяха изпратени над 500 творби на автори от 47 страни, от всички континенти. Това беше един вид тренировка и запознаване с авторите, което ни позволи по-късно да направим подбор за Първия международен салон „Наив“, обясни тя.

Наивистичното изкуство прави внушения, неопосредствани от академизъм. Характеризира се с ярки цветове, голяма степен на детайлност, с липса на перспектива или неправилна такава. Моето най-кратко определение е че това е изкуство, което кара хората да се усмихват, казва още Осиковска.

Голяма част от творците в този стил нямат академично образование, но има и академици, които са се насочили именно към този тип изкуство, посочва кураторката и дава за пример Николай Стоев, който е виден представител на великотърновското артистично общество.

Ценността на това изкуство е в искрения израз. В България сме до известна степен длъжници на наивизма, до преди две години нямаше специализирани пространства, нито събития, които да се фокусират върху него. В чужбина далеч не е така. Там отдавна има музеи, зали и много събития, като картините на наивистите се равняват на тези на академиците, допълва още организаторката на изложбата.

По думите й наивът има още една функция – в дните на пандемия той играе роля на психологически отдушник, създава настроение не само като се гледа, но и провокира хората да се занимават с изкуство.

Детски поглед към света, ярки цветове, искреност – това внушават картините в изложбата.  Каквото е в душата и сърцето на авторите, това  са претворили върху платната. Много трудно да бъдеш възрастен и да разсъждаваш, и твориш като дете. Това също е едно от отличителните качества на наивизма. Сюжетите са почерпени от живота и бита, независимо дали е селски или градски, те отразяват взаимоотношения мъж-жена, отношенията в семейството, спомени от детството, празници, обяснява Даниела Осиковска.

В изложбата има картини на световно известни творци, представители на сръбската школа, показани са творби на автори от Аржентина, от Бразилия, от Израел, но преобладаващата част от творците са от Европейския съюз, тъй като заради ограниченията на ковид епидемията, физическото изпращане на картини е било затруднено затруднено.

Наивистичното изкуство съществува много отдавна, то е задоволявало изконната нужда на човека да се изрази на платното. Голяма част от първите творци дори не са виждали изложбена зала. Това изкуство влиза на официалната сцена в края на 19-и век и началото на 20-и век в Европа и САЩ. След това има малък спад и през 60-те 70-те години на миналия век „избухва“ отново в бивша Югославия, която става център на световния наивизъм. Сега интересът също расте с високи темпове, посочва кураторката на изложбата.

В Международния салон „Наив“ освен живописни платна, могат да бъдат видени също керамики и дърворезби.

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *