декември 8, 2024

Гъбно заболяване мори иглолистните дървета във Велико Търново

0

 

 

Съхненето на иглолистната растителност във Велико Търново е причинено от гъбно заболяване, стана ясно по време на редовно заседание на Общинския съвет в старата столица. В отговор на питане кметът на болярския град заяви, че това е основна причина, но освен това са установени и повреди от вредители. По време на тази пролет кметството е поотърсило съдействие за решаване на проблема от Лесозащитна станция – София. Направени са предписания в резултат на което са маркирани засегнатите дървета за отсичане в градска среда. Сечта е започнала през пролетта и ще приключи до началото на есенния сезон. За голяма част от дърветата се изискват допълнителни услуги от алпинисти и автовишка с цел осигуряване безопасността на гражданите, сградите и съоръженията, което обаче забавя процеса.

„Всяка година се извършват действия, свързани със защита на дървените, храстови и цветни видове от зелената система на града. Такива дейности са предвидени в договора на Общината за дезинфекция. Отделно от това ОП „Зелени системи“ разполага с моторна пръскачка и също ежегодно извършва такива дейности, като в последните години най-често бяха засегнати кълбестите шестили и цветните фигури. През 2019 г. беше сключен договор за защита на част от кестеновите дървета от молец чрез използването на феромони, като резултатът от това третиране ще отчитаме тепърва“, посочи още кметът в отговор на питането от Елена Чамуркова.

Инж. Даниел Панов увери, че общината разполага с паспортизация на дълготрайната дървесна растителност и се предвижда обхватът й да бъде разширен и актуализиран. По думите му средствата за растителна защита за поддържане на зелената система в града за тази година са в размер на 90 000 лв., от които 5 000 лв. за материали и 85 000 лв. за услуги. От същия този бюджет се купуват сезонни цветя, дървесните видове и храстовата растителност, окопава се, подрязват се живите плетове и т.н.

Че иглолистната растителност в общината умира, преди дни алармираха и екоактивисти от Зелено движение. В отговор на питането агрономът Роман Рачков, който е и съпредседател на „Зелено движение“ също направи изследване, което потвърди, че боровете страдат от гъбно заболяване. Той обаче изрази съмнение, че договорът на кметството не включва клауза за растителна защита и мониторинг, а само третиране срещу вредители. По изчисления на Рачков за борба с гъбното заболяване по боровете са нужни едва 1 000 лв., които са напълно по силите на общината.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *