Общопрактикуващият лекар от Павликени е рекордьор с поставени над 2700 ваксини против коронавирус на свои пациенти. Ротарианец, общественик и сърцат човек, той вярва, че медицината е призвание
Ваксините спасяват животи! Не приемам отричането на имунизациите, защото вярвам в науката. Това заявява категорично общопрактикуващият лекар д-р Пламен Латев от Павликени, който успя с екипа от лекарската си практика да имунизира над 2700 пациенти и остави зад гърба си свои колеги от по-големите общини в региона като Велико Търново и Горна Оряховица. За проявеното си старание, висок професионален ангажимент, постигнати резултати и съпричастност към имунизационната кампания на Република България срещу COVID-19, д-р Латев беше награден с грамота от Министерството на здравеопазването, която тази вечер му връчи директорът на РЗИ д-р Евгения Недева.
Когато от МЗ обявиха наградите преди няколко дена, ваксинираните от доктора пациенти бяха 2363, днес са с почти 400 повече. Отстрани изглежда лесно – боде докторът едни хора, нали получава пари за това, но истината е, че става дума за сложен организационен процес, посочва д-р Латев. Той е много благодарен на колегите си от практиката – осемте лекари, медицинските сестри, фелдшерите, санитарите, техническия персонал, които са включени в кампанията. Сам нямаше да успея, признава обичаният в Павликени и региона медик. Над 7000 са пациентите, записани в неговата практика, но да се ваксинират точно при д-р Латев идват и негови познати, приятели и дори непознати хора, от Павликени, региона и страната.
Някои от хората прекрачват прага на кабинета убедени, че трябва да се ваксинират. Други настояват да си поговорим преди това. И си говорим дълго и за какво ли не, но това е най-сигурния път, за да се създаде онази връзка между лекаря и пациента, която е най-важна за нашата работа, казва д-р Латев. Разговорите понякога преминават през обсъждане на това дали има или няма коронавирус, как точно действат ваксините, опасни ли са те и стигат до далеч по-дълбоки общочовешки теми.
Той има и своето обяснение защо сме страната с най-нисък процент на ваксинирани в Европа. Българинът е свикнал да го лъжат, от там и недоверието му към лекарите. Всъщност всички ни се доверяват напълно, но само когато са много болни и имат нужда от грижите ни. През останалото време не е така, казва д-р Латев.
Въпросът изобщо не опира до това колко пари ще получим за ваксинацията. По-важно е за мен, че изпълнявам своя дълг, както съм убеден, че трябва да бъде, и точно това правя повече от 30 години с настойчивост и удовлетвореност, споделя медикът.
Д-р Пламен Латев не напада антиваксърите, защото е убеден, че всеки има право на мнение. Чувства се удовлетворен обаче, когато успее да убеди някои отявлени противници на ваксините и те променят мнението си, дори го търсят след време, за да ги имунизира. Напълно необяснимо за него обаче остава поведението на неговите колеги медици, които отказват да се имунизират. Ако другите хора не са запознати, ние, лекарите, сме учили точно тези науки – инфекциозни болести, имунология, детски болести, имаме знания за всички видове ваксини подробно. И сме наясно с целия този процес. Та ваксините са налице в човечеството повече от 200 години!, възкликва докторът. Той не приема и доводите, че точно ваксината за коронавируса е ненадеждна, защото е измислена бързо, защото по думите му науката е много напреднала, за да е възможно това.
Това е най-тежкото изпитание, през което преминаваме не само ние, лекарите, но и цялото ни съвремие. Ще го преодолеем, убеден съм в това, повече ме притеснява фактът, че освен телата, се разболяха и душите ни, признава д-р Латев. Именно затова той дава всичко от себе си да създаде доверие сред своите пациенти, да ги успокои и те да повярват, че прави всичко възможно, за да им помогне.
Грижата за хората и любовта към професията му дават сили от години да обхожда девет села в общината, освен пациентите си от общинския център. Радва се, че с екипа си са създали стройна организация, за да може всички, записани в неговата практика, да са обгрижени. Това, че имам още осем лекари в практиката, ми позволява аз да имам поглед върху всички болни и да поемам най-тежките случаи, добавя джипито.
Д-р Латев не крие огорчението си от отношението на здравните министри към общопрактикуващите лекари през последните години и особено по време на пандемията. За съжаление, ако проследите статистиката, сред починалите от ковид медици най-много са общопрактикуващите лекари. Но отношението към нас продължава да е странно от страна на министерството. Именно през джипитата трябваше да тръгне войната срещу коронавируса. Те са най-близко до пациентите си, познават ги, хората им се доверяват. Трябваше първо общопрактикуващите доктори да говорят, а не политиците. Защото на личните лекари се вярва най-много, убеден е д-р Латев
Докторът – рекордьор по поставени ваксини в област Велико Търново, вярва, че кампанията по имунизацията ще бъде успешна само и единствено, ако се върне доверието между докторите и обществото. Нито задължителната ваксинация, нито поставянето на ваксини срещу заплащане биха могли да имат резултат, дори напротив, те могат да отворят път за някои лоши практики като фалшивите ваксинации. Затова павликенският доктор продължава да говори с пациентите си, да ги убеждава, да им излага сериозни доводи и научни факти и най-вече – всеки ден да им показва своето отношение и готовност да им служи така, както се е клел като млад лекар.
А малкото си свободно време д-р Латев посвещава не толкова на лични удоволствия и почивка, колкото на обществени каузи. Той е активен член на Сателитния Ротари клуб Павликени – Бяла черква и заедно с приятелите от Павликени и от Ротари клуб- Велико Търново се включва в десетки благотворителни инициативи. Гордее се с работата си като ротарианец и подчертава, че именно Ротари Интернешънъл е хуманитарната организация, която успешно се бори с едно страшно заболяване като полиомиелита и то именно с поставянето на милиони ваксини по целия свят.
Д-р Латев беше три мандата общински съветник и макар и вече извън местния парламент в Павликени, винаги се отзовава в подкрепа на различни каузи на Общината и болницата.
Като човек, владеещ три езика – английски, немски и руски, той не спира да чете както професионална, така и художествена литература, обича да кара ски, да практикува кулинарен туризъм. Не спира да се усъвършенства, въпреки че е един от двамата медици в областта, които имат четири специалности – вътрешни болести, обща медицина, трудова медицина и здравен мениджмънт. Отдавна не си брои наградите, въпреки че се радва на признанието на колегите си и на пациентите. Сред най-атрактивните призове, които е получавал е „Човек-желязо“, връчен му от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари преди години за това, че издържал стоически най-много проверки от Здравната каса.
Голямата радост и гордост на д-р Пламен Латев е синът му д-р Александър Латев, който пое по неговия път и вече работи като лекар в Областната болница във Велико Търново. Не му давам уроци и избягвам да го съветвам, защото вярвам, че най-добрият пример е личният пример, казва д-р Латев. Щастлив е, че Александър, също като него самия, приема лекарската професия като призвание и голяма отговорност. Приветства и решението му да остане именно тук, в България, защото вярва, че може да полезен на страната си.
Лекарската професия в България, а и навсякъде по света е тежка, често неблагодарна, изтощаваща, но обичам работата си, казва докторът, който с младежки жар поддържа своя професионализъм. Защото знае, че нито парите, нито отличията могат да се сравнят с най-голямата награда – благодарността в човешките очи.
Поздравления Д-р Латев надяваме се все повече хора да са професионалисти като Вас.