Средновековен пазар, епични битки, царски сцени и последните дни на Търновград оживяват в новите два етажа на Мултимедийния посетителски център

0
maxresdefault-1108x623

Битката при Клокотница, песнопенията на св. Йоан Кукузел, царското семейство на Иван Александър, средновековен пазар, прощаването на св. Патриарх Евтимий с Търновград. Това са само част от сцените, които ще могат да видят посетителите на Мултимедийния център във Велико Търново, който се разширява с още два етажа.

Проектът „Разширение на Мултимедиен посетителски център „Царевград Търнов“, по който бенефициент е Община Велико Търново, е с обща стойност 1 394 577 лева. Финансирането е смесено – чрез безвъзмездна финансова помощ по ОП „Региони в растеж“, като европейските средства са 337 395 лева, националното финансиране е 59 540 лева, средствата от Финансов инструмент от „Регионален фонд за градско развитие за Северна България“ – 853 821 лева, а собственият финансов принос е 143 820 лева. Това съобщиха днес инж. Цанко Бояджиев, ръководител на проекта, Мариела Цонева – директор на Дирекция „Проекти и програми“ в Община Велико Търново и представители на фирмата изпълнител за авторски надзор. Днес е символичната първа копка за новия обект.

С разширението на Мултимедийния център ще се постигне визуализиране на различните социални слоеве във Второто българско царство, техните нрави, обичаи, бит, одежди. С помощта на модерна аудио-визуална техника по-пълно ще се възприеме богата история на града, неговата царственост, воинска слава и духовна мощ.

Нови 36 фигури, изработени от специални материали в ателието на скулптора Борис Борисов, както и предмети и стенописи, ще пресъздават колорита на Среновековния Търновград. Сцените ще са вид вид на диорами – по подобие на тези в Плевенската панорама –  картините ще преливат в истински интериор.

На първия етаж ще бъде разположена диорама „Битката при Клокотница“, пресъздаваща епичния сблъсък на българската войска, водена от цар Иван Асен II и войската на епирския владетел Теодор Комнин.

В следващата зала ще бъде експониран средновековен църковен олтар с аудио записи на песнопенията, композирани от българския светец, църковен певец и композитор св. Йоан Кукузел, където ще има и фигури на църковни певци и ще звучи автентичната музика на твореца.

На втория етаж ще е експозицията по Четвероевангелието на цар Иван Александър. С модели на човешки фигури ще бъде представено царското семейство с двамата им сина, по стените ще има стенописи, пресъздаващи страници от стенописа.

Следват диорама „Отбраната на столичния Търновград“  и „Прощаване на Патриарх Евтимий с народа“, където също чрез  стенописи, модели на човешки фигури, фрагменти от крепостната стена и декори ще пресъздават последните дни от Търновското царство.

Тронна зала ще приюти царското семейство в неофициална обстановка, като част от композицията ще е и виночерпец.

Една от най-атрактивните зали ще е тази на средновековния пазар. Освен търговците, на него ще има и фокусници, илюзионисти и др.

Основен консултант по подбора на сцените е археологът проф. Хитко Вачев.

Мултимедийният посетителски център е една от най-посещаваните музейни изложби във Велико Търново с повече от 200 000 посетители от откриването му през 2013 г. Очаква се с разширението му туристите да се увеличат поне с 45-50 процента. По проект новите два етажа трябва да бъдат отворени през май 2023 г. Повишение на цените на билетите ще има, но то няма да е драстично, като ще има възможности за много комбинирани билети – групови, семейни, за деца и ученици, както и безплатни посещения, уточниха от екипа на проекта.

Водят се разговори с образователните институции в Центъра да се провеждат уроци на деца от различни възрасти.

 

 

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *