Снимки от емблематичното кино „ Полтава“, правени преди десетилетия, вълнуват и досега великотърновци. Хората споделят в социалните мрежи свои спомени от характерната сграда в самия център на града, в която жителите на старата столица ходеха на кино и на сладкарница.
Киното е издигнато през 70-те години на миналия век. То е разполагало с два салона – със 150 и 720 места, които били обзаведени с най-съвременната техника за времето си. Голямата кино зала се е славела с най-добрата акустиката в цялата страна, а на входа ѝ величествено стоял цитатът “От всички изкуства за нас най-важно е киното“ на Ленин.
В разцвета си кино “Полтава” разполагало с категория „Екстра” спрямо тогавашните стандарти на дружество “Кинематография”. Поради тази причина е било традиция в него да се прожектират премиерите на много нови филми от българската киноиндустрия, на които са присъствали най-известните родни актьори и режисьори от периода. Освен важното място на сградата в живота на великотърновци, тя може да бъде сметната и за много интересен и открояващ се пример от архитектурните течения в страната в този период. Архитектът на сградата е Таньо Белев.
Той е бил вдъхновен от големите западни архитекти и набиращия популярност в световен мащаб стил на брутализма.
Проектът е повлиян от имена като Луис Кан, Алвар Аалто, Франк Лойд Райт и Льо Корбюзие. Тези влияния се прочитат в използването на изчистени и строги модернистични обеми, както и в неслучайния избор на материал, характерен за работите на Кан, а именно тухлената облицовка. Сградата притежава категоричното монументално въздействие на представителите на този стил.
Сградата не е била приета еднозначно от великотърновци, които смятали, че тя не се вписва в търновската архитектура. Според очевидци на построяването й тогавашният директор на Проектантска организация във Велико Търново арх. Сергеев дори престанал да минава през центъра на града, за да не я вижда. Останали недовършени и някои от идеите за комплекса Пред екрана е трябвало да има шадраван, който да спира с началото на прожекцията. В приземния етаж са били проектирани фото- и кино лаборатории, за един голям кино-фото клуб, но това също не било осъществено.
Великотърновци, присъствали на откриването, разказват, че на тържеството тълпата дори строшила входните врати в желанието на хората да влязат в новата сграда.
От няколко години в сградата на бившето кино тече мащабен ремонт, като част от нея вече е напълно срутена.