На 1 август 1877 г. Евгения Кисимова поканва родолюбивите търновки в двора на църквата „Свети Атанасий”, държи им подходяща реч и основават дружество „Милосърдие“. За паметното събитие напомнят от Народна библиотека „П. Р. Славейков“ във Велико Търново.
Руско-турската война е в своя разгар и дружеството се ангажира с осигуряване на подслон за бежанците, както и мобилизиране на жените за милосърдни сестри по болниците и къщите на ранените. Дейността, която започва да развива дружеството е разнообразна, свързана е със събиране на средства, дрехи, храни, оказване на медицинска помощ и отговаря на социалната и политическа обстановка по онова време.
Дружеството успява да създаде свои клонове в Горна Оряховица, Лясковец, Драганово и др. Събраните суми и вещи се записват в специални книги – „кондики”, подвързани с твърда подвързия и отвън оформени с черно кадифе, а в средата червен кръст, също от кадифе. От създаването му до края на 1877 г. членовете му от В. Търново и клоновете събират 8177 гроша, а през 1878 г. – 8491 гроша.
През 1878 г. дружеството преустановява дейността си.
Създаденото във Велико Търново дружество „Милосърдие” има важно историческо значение. Задачите, които то си поставя, далеч надхвърлят дейността на едно женско благотворително дружество. Символът на Червения кръст – „Милосърдие”, приет за име на дружеството; червеният кръст, положен върху кондиките; дежурствата, които дават обикновените търновски жени, работейки като „сестри милосърдия”, високата оценка и признателност на великотърновския губернатор Щербински и вицегубернатора Драган Цанков – всичко това определя дружество „Милосърдие” във Велико Търново като предшественик на Българския червен кръст.
сн. Народна библиотека „П.Р.Славейков“