Панайот Димитров – Понката показва 19 творби в изложба, организирана след близо четвърт век. С много смях и емоции премина откриването на експозицията
0Панайот Димитров – Понката, един от знаковите творци на Велико Търново, подреди изложба след близо четвърт век. Снощи в двора на едно също емблематично място в духовната и и историческа столица на България – хан „Хаджи Николи”, се събраха близки и приятели на 88-годишния скулптор, за да присъстват на откриването на неговата експозиция .
Верен на себе си, Понката избяга от традиционните слова и приветствия, а взе думата сам, за да накара присъстващите да се засмеят, да се забавляват, но и да се замислят за изкуството и съдбата на творците.
„Благодаря ви много за уважението! В моя живот винаги съм бил с две специалности – даскал и скулптор. Като такъв дойдох тука. Само че, коренът ми е от Сливен – градът, който има четири незаменими неща – войводите, вятъра, циганите и магаретата. Сливенските магарета са единствените, които много трудно вървят напред, но никога назад. Та, в Търново дойдох като даскал и скулптор, през 1965 г. Между другото, работите ми са отдавна тука, така че няма какво да се открива”, каза Панайот Димитров и зареди една след друга случки и истории от живота си.
С неподражаемото си чувство за хумор той припомни как, още докато бил асистент във ВТУ, и правел през лятото бюст от мрамор на килифаревския герой Трифон Саралиев, бургазлии го объркали с циганин, който троши камъни.
Цял роман може да напише Понката, впрочем той има вече няколко книги, написани изцяло на ръка, със свои разкази, разсъждения, публицистика… В огърлицата от „бисери“ от житейски истории е и тази с паметника на Петко Тодоров и как объркали автора с друг. Или пък как скулптурата му „Мраморното момиче, което морето върна на брега”, изчезнала след намесата на пиян съветски министър.
„Успехът е равен на щастливия случай плюс труд, плюс мълчание“. Тази формула на Айнщан следва през целия си живот великотърновския творец, който е категоричен, че: „ И кокошката кряка, чак когато снесе яйце. Така че, не трябва да се говори предварително“.
19 скулптори на Панайот Димитров са подредени в невероятния естествен декор на хана на Самоводската чаршия, а три вече са откупени още преди откриването на изложбата. Сред творбите от мрамор и гранит е оригиналът на скулптурата „Силата и мъдростта”, която е пред Съдебната палата във Велико Търново.
Заслугата за организирането на изложбата на големия творец е на Любомир Марков и съпругата му Силвия, които стопанисват комплекса хан „Хаджи Николи“ . Те се запознали с Понката преди около две години, когато, заради пандемията, били спрели легендарните Петъци в неговото ателие на „Акация“ 15. В разговорите се родила и идеята за изложбата.
Творбите на Понката могат да бъдат видени още месец, а всяка откупка на творба е придружена от сертификат за автентичност, издаден от галерия „Хан Хаджи Николи“.