
Шестима полски художници и преподаватели от Варшавския университет по информационни технологии представят свои творби в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново. Експозицията „Полско изкуство“ беше открита снощи в присъствието на колеги на полските творци от Факултета по изобразително изкуство във ВТУ, студенти, любители на изкуството.
Художниците от Полша работят в разнообразие от жанрове и техники, както класически така и дигитални.
Пьотр Крохмалки e илюстратор, графичен дизайнер и сценограф. Основната област на творчество му е рисуването. Автор e на над 20 самостоятелни изложби с рисунки, участвал в над 50 колективни изложби. Повечето от творбите му имат много личен характер, като най-често се позовават на лични преживявания и спомени. Той експериментира с различни видове хартии като „blueback“, опаковъчна хартия или тънък дебел картон.
В творбите на д-р Зенон Балцер се вижда страстта на автора не само към техниките за цифрова обработка на изображения, но и към класическите графични техники, придобити в Академията за изящни изкуства в Краков и Вроцлав. Комбинацията от технология и изкуство в поредицата „Наклонности“ доведе до повторения, замъглявания, мистериозни форми и открити композиции. Реални елементи, смесени заедно, за да създадат мистериозни, абстрактни изображения. Те объркват и смущават реципиента, като същевременно го стимулират да анализира отново заобикалящия свят. Те насърчават зрителя да прави заключения и да взема свои собствени субективни решения.
Луиза Квятковска завършва Академията за изящни изкуства във Варшава през 2005 г. От 2007 г. е асистент на проф. Мечислав Василевски. Тя получава докторска степен през 2010 г., разглеждайки бездомните градски котки в изкуството. От 2016 г. Луиза преподава графичен дизайн.
Силвия Кабан е визуален артист, родена през 1969 г. в Люблин. През 1994 г. завършва Академията за изящни изкуства във Варшава. През 2018 г. защитава докторска степен във Факултета по изящни изкуства на Университета Ян Кохановски в Келце. Занимава се с визуални изкуства, живопис, рисуване на обекти, скулптура и рисунка. Тя е преподавател по живопис и рисуване.
Малгожата Собочинска-Кис е завършила факултета по дизайн в Академията за изящни изкуства във Варшава. През 2019 г. тя получава докторска степен в Академията за изящни изкуства в Гданск. Една от основните области на нейните професионални интереси е визуалната комуникация като цяло, включително проектирането на визуална идентификация и информационни системи.
Ришард Секула е роден през 1948 г. в Пястов край Варшава. Възпитаник на Държавната гимназия по театрална техника. Учи в Академията за изящни изкуства във Варшава през 1970–1975 г. Диплома в ателието по рисуване на проф. Тадеуш Доминик. От 1975 г. академичен преподавател. От 1987 г. ръководи ателие по рисуване. Работи във Варшавското училище по информационни технологии.