Да се засили гражданския и институционалния натиск, реши работата група за Референдума

0
0075715001478450374_673471_600x458

 

Да се засили гражданския и институционалния натиск се договори работната група за референдума на третото си заседание днес. На срещата присъства председателят на Общинския съвет и на работната групата Венцислав Спирдонов, съветници от различните политически групи, екозащитници, представители на РИОСВ и РЗИ, главният еколог на кметството Зорница Кънчева и неколцина граждани.

Работната група ще изпрати писма на основата на декларацията за преразглеждане комплексното разрешително на  завода на „Кроношпан България“, която бе приета преди около месец и половина. Писмата ще са до компанията – майка в Австрия, до осемте новоизбрани депутати от региона, както и до представителството на Европейската комисия. Писмата ще информират за обществените настроения, свързани с искането на търновци за чист въздух. Отделно кметът на Велико Търново Даниел Панов ще проведе среща с министъра на околната среда с настояване за намаляване нормите на комплексното разрешително.

Зорница Кънчева предложи въпросът за референдума да е: „подкрепяте ли актуализация на нормите в комплексното разрешително на Кроношпан?“, което беше лансирано още на предишните две срещи, но засега по формулировката няма единно мнение. Ясно е, че тя трябва да е правно издържана, така че да не бъде уязвима от юристите на дружеството, коментираха участниците в срещата.

По време на заседанието стана ясно, че РИОСВ също ще иска поставяне на по-строги норми в комплексното разрешително като се обоснове на факта, че само за тази година сигналите срещу завода са 37. От „Кроношпан“ са подали две информации за планирани промени и Изпълнителната агенция по околна среда им е отговорила, че комплексното разрешително трябва да бъде актуализирано.

Представителят на РЗИ информира, че от 2018 г. до сега са постъпили 4 сигнала по отношение на завода. Два от тях са за замърсяване на атмосферния въздух, а два – за шум. Сигналите са от компетентността на РИОСВ и отговорите от инспекцията са били, че шумът е в рамките на нормата, а по отношение на замърсяването не са регистрирани наднормени стойности. От инспекцията пък уточниха, че от встъпването си във В. Търново заводът е платил глоби в размер на 150 000 лв. Беше докладвано още, че РЗИ всяка година изготвя информация за качеството на въздуха и тя  се предоставя на кмета. Информацията се базира на данни на РИОСВ въз основа нивото на ФПЧ 10, ФПЧ 2,5 олово, арсен и други. Поискана е справка от здравната каса за данни относно белодробните заболявания в общината, но от РЗИ са категорични, че те не се дължат само на дейността на завода. Ще бъде изискана и справка до какви заболявания може да доведе употребата на фенолформалдехидните смоли, каквито се ползват в производството на завода.

По време на дискусията обаче градусът на напрежението бе завишен. Според инициатора за референдума – съветничката Валерия Дончева, работната група дава крачка назад, за да не се стигне до всеобщо обществено запитване. Тя бе категорична, че ако натискът с писмата, срещите и декларацията не даде ефект и не се вземе решение за провеждане на референдум, ще внесе официално предложение за допитване с въпроса, който Зорница Кънчева предложи. По думите на Дончева така ще бъде ангажирана цялата общественост.

„Общината харчи безумни пари за толкова неща, не ми казвайте, че 150 000 лв. за този референдум са много“, заяви още Валерия Дончева.

Според Венцислав Спирдонов трябва много точно да се отчетат правните последици от евентуален референдум. Пламен Петров заяви, че никой не се отказва от референдум, но трябва да се помисли и за обща подписка от поне 10 000 жители на общината. Росен Иванов заяви, че референдумът не е самоцел, а инструмент.

„ Ако бяхте внесли някакъв коректен въпрос щяхме да го решим още тогава. Нашето намерение е да решим въпроса с чистотата на въздуха, но никъде на този етап не е ясно, дали единствената причина за този прах е Кроношпан. И ако те по някаква причина докажат, че ние пречим на техния интерес и престиж, ще осъдят общината и всички ние ще платим. Затова трябва да се прецизира въпроса за референдума“, каза още той.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *