Общинският съвет ще гласува още една мярка за намаляване нормите на вредни вещества, изпускани от „Кроношпан“
0
Да бъдат намалени нормите за органични вещества, определени като общ въглерод в Наредба номер 1 от 27 юни 2005 г. за допустими емисии на вредни вещества, изпускани в атмосферата от обекти и дейности, предлага кметът на община Велико Търново.
Материалът влиза като извънредна точка в комисията по Нормативна и правна уредба и се очаква да бъде подкрепен от всички съветници, тъй като това на практика е шанс целите на работната група за Референдума да бъдат постигнати без всъщност да се прави общоградско допитване.
За да стане това обаче Изпълнителната агенция по околната среда трябва да промени параметрите на комплексното разрешително на завода на „Кроношпан България“ ЕООД във Велико Търново на база на предложението на кмета и последващо решение на Общинския съвет, както е записано в чл. 9 от Закона за чистотата на атмосферния въздух.
Предложението за намаляване нормите на общия въглерод ще бъде изпратено до министъра на околната среда и водите – инж. Росица Карамфилова. В обосновката към него се припомня цялата хронология на проблема със завода, за който мнозинството търновци смятат, че е причина за замърсяване на въздуха. През 2016 г. дружеството заявява своето намерение за увеличаване на производството си вследствие на което е разработен Доклад за оценка въздействието върху околната среда. Още тогава община Велико Търново дава мотивирано ОТРИЦАТЕЛНО становище, припомня кметът и уточнява, че е поставено условие за изграждане на ефективна система, чрез която да се постигне максимално намаляване на количествата миришещи вещества, отделяни от дейността на завода.
През месец ноември 2016 г. Директорът на РИОСВ издава Решение за прекратяване на инвестиционното предложение за увеличаване производствения капацитет, припомня още кметът. В края на следващата година обаче Изпълнителната агенция по околната среда започва процедура по издаване на комплексно разрешително на „Кроношпан“ , което е издадено през 2018 г.
В предложението до министъра се изтъква още, че само за тази година – до момента, са постъпили 37 жалби в РИОСВ за дейността на предприятието – факт, за който „Болярски новини“ първи съобщи. Две от тези жалби са провокирали и глоби за неизпълнение условието на комплексното разрешително.
В крайна сметка изводът от страна на няколко институции – в това число и на общинските съветници, ангажирани в работната група за референдум, свързан с чистотата на въздуха е, че ТРЯБВА ДА СЕ ПОСТАВЯТ ВЪЗМОЖНО НАЙ-СТРОГИ НОРМИ ЗА ДОПУСТИМИ ЕМИСИИ на общия въглерод, което е в компетенцията на Изпълнителната агенция по околната среда.