С голямо тържество Народна библиотека „П.Р. Славейков“ отбеляза Деня на будителите и почете първия си директор Моско Москов (СНИМКИ, ВИДЕО)
0С богата програма Народна библиотека „П.Р Славейков“ във Велико Търново почете своя първи директор Моско Москов. В Деня на народните будители в Голямата зала на Общината беше представено преиздаденото и осъвременено издание на първия Пътеводител за Велико Търново и околността му от 1907 година, който е дело на Моско Москов.
Програмата, която включваше, стихове, музикални изпълнения и доклади за дейността на енциклопедичната личност, е част от проявите, с които библиотеката „П.Р. Славейков“ отбелязва 100 години от обявяването й за народна. По-рано през деня по този повод беше открита и изложба с пана пред Факултета по изобразително изкуство.
Тържеството започна със „Хубава си, моя горо“, изпълнена на пиано от библиотечния специалист Галина Ганцерова. На сцената се изявиха и младежи от класа на музикалния педагог проф. Сребра Михалева, а настроението на всички вдигнаха прекрасните изпълнения на Професионален фолклорен ансамбъл „Искра“. Поетична композиция изпълниха учениците от ПГ по туризъм „Д-р Васил Берон“.
Директорът на библиотеката доц. д-р Калина Иванова припомни историята на Деня на будителите, който се отбелязва на 1 ноември.
Моско Москов е сред автентичните български будители, истински възрожденец, един от онези скромни великани, върху чиито рамене стъпваме като историческо наследство, каза в словото си историкът проф. Пламен Павлов. Именно по негова инициатива и на д-р Иван Александров, библиотеката преиздаде „Пътеводител за Велико Търново и околността му“ с помощта на спонсори.
Проф. Павлов напомни, че Моско Москов е енциклопедична личност и като археолог пръв прави разкопки на църквите „Свети Димитър“ и „Свети 40 мъченици“, където открива ценни находки, за съжаление, изгубени през годините. Той благодари на библиотеката, че с издаването на неговите избрани съчинения, юбилейния сборник и преиздадения пътеводител полага големи усилия за възвръщане на авторитета на този незаслужено забравен будител. Историкът разказа и за археологическата дейност на Моско Москов на хълма Трапезица и на други исторически обекти в града. Проф. Павлов подари на библиотеката миниатюрен Речник на чуждите думи в езика ни от 1911 година, който е съставен от Москов като френски възпитаник и човек с широка култура. Речникът има колекционерска стойност и беше приет с благодарност от Калина Иванова.
Директорът на библиотеката припомни думите на Моско Москов: “Помнете, че който народ не почита своите велики дейци, не ги заслужава“, които са актуални и днес. Калина Иванова разказа и за други аспекти от дейността на будителя – историк, археолог, туристически деец, учител, библиотекар, писател, общественик, преводач и краевед, чиито 160 години от рождението му ще бъдат отбелязани догодина през месец септември.
Калина Иванова припомни, че Москов първоначално започва работа като учител по български език в Мъжката гимназия, после е директор на Девическа гимназия. През своята близо 40-годишна педагогическа практика публикува редица статии за образованието и възпитанието на учащите се. През 1922 година той става и първи директор на Народната библиотека във В. Търново, когато нейният статут е узаконен с Указ и тя придобива същия статут, правомощия и задължения като народните библиотеки в София и Пловдив. Заслуга за това имат министърът на народното просвещение Стоян Марчевски и директорът на софийската Народна библиотека Стоян Челингиров. Изискванията към длъжността директор на библиотеката във Велико Търново са били високи – той е трябвало да има висше образование, да притежава библиотечни познания, да владее най-малко един от новите западни и два славянски езика, да има оригинални научни трудове. Моско Москов отговарял на всички условия. Като директор той издига на високо ниво библиотеката, придава й съвременен облик, пише методични помагала. Стремежът му е фондовете й да се обогатяват с наша и чужда литература. Любопитен факт е, че през януари 1923 година той пише писмо до всички кметове, околийски началници, директори на училища, читалищни и др. в региона, да издирват стари книги и ръкописи и да ги изпращат в библиотеката.
Председателят на Туристическо дружество „Трапезица – 1902“ Георги Димитров разказа за заслугите на Моско Москов като основател на дружеството и за развитието на туристическото движение във Велико Търново и региона. Като председател той слага началото и на коледните благотворителни балове, които са възстановени през 2007 г. По негова инициатива се открива първата безплатна туристическа спалня за ученици от цялата страна, които идват в Търново, за да се запознаят със славната му история. „Пътеводител за Велико Търново и околността му“ се издава първоначално в 4000 екземпляра, а от тях се отделят средства за построяването на първия туристически дом на Царевец. Открита през 1922 година, красивата хижа става средище на културно-просветния живот в града, в нея отсядат всички важни гости, припомни Георги Димитров.
Пътеводителят е издаден през тази година със спомоществователството на Ротари клуб – Велико Търново, Сдружение на Старите зидари, ТД „Трапезица – 1902“ и Регионален исторически музей.
Представители на дарителите връчиха екземпляри от книгата на Великотърновския университет, училища и читалища в града.