В България има разпад на държавността. Войната по пътищата и престъпността добиват огромни размери. Бесен съм, защото се говори за реформи, но нищо не се прави. Прокуратурата е част от държавата и имаме нужда от подкрепата на гражданите и местната власт, за да се овладеят процесите. Това заяви във Велико Търново главният прокурор Иван Гешев, който се срещна с кметовете на общините от областта, председатели на общински съвети, кметове и кметски наместници на населени места. Дискусията е първата от поредица такива, които ще се проведат в страната по инициатива на Прокуратурата. Повече от час Гешев отговаря на въпроси на присъстващите.
Той започна със съболезнования към близките на поредното дете, жертва на войната по пътищата в Бузовград. В рамките на два дена имаме тази смърт, убийство, обир на инкасо автомобил и още много престъпления, посочи той.
Само диалог с гражданското общество и местната власт могат да доведат до реални реформи. Има елементарни решения за прекратяване на войната по пътищата и примерите са от цяла Европа. У нас обаче никой не иска да ги прилага, каза Гешев. Реална реформа е да се конфискува колата на водач след употреба на алкохол, или при връчване на десет и повече наказателни постановления той да плаща по 5-10 000 лв. и повече гражданска отговорност, даде примери главният прокурор.
Крайно време е да се отстраняват важните проблеми, а не последствията, и да се сложи край на прехвърлянето на отговорност между институциите, подчерта Гешев.
Той заяви, че Прокуратурата не е престанала да полага усилия в тази насока, но е абсурд, че в момента има изключително важни закони, които не са променяни от 1968 година.
Иван Гешев заяви, че иска публичен диалог с парламентарно представените партия, но някои от тях го отбягват, защото нямат никакви сериозни аргументи.
На 24 ноември по инициатива на Прокуратурата ще бъде проведена голяма среща с НПО-та по въпроса за пътната безопасност, за да се искат конкретни промени в законодателството.
Кметът Даниел Панов поиска Прокуратурата да подкрепи предложените от Националното сдружение на общините още през 2018-а г. промени в законовата уредба, които дават повече правомощия на местната власт в две сфери:
– обществен ред и сигурност, като се предвижда създаване на общинска полиция;
– в областта на движението по пътищата: общините да контролират спазването на пътните правила с автоматизирани технически средства, а средствата от глобите да постъпват като местен приход, който да бъде инвестиран в системи за сигурност.
Главният прокурор Иван Гешев отговори, че ще подкрепи тези инициативи, но решенията се взимат от Народното събрание. А именно в парламента те стоят приети само на първо, но не и на второ четене вече четири години.