септември 12, 2024

Изложба „Голо тяло” с творби на Владимир Димитров – Майстора, Илия Бешков, Васил Стоилов, Греди Асса и др., гостува във Велико Търново

0
Интересна и провокативна колекция от рисунки върху хартия на известни български художници ще бъде представена в Изложбени зали „Рафаел Михайлов”. Експозицията „Голо тяло” ще бъде открита на 13 юни в 17,30 часа и се очаква да предизвика голям интерес не само сред ценителите на изкуството във Велико Търново, но и сред гостите на града. Събитието се осъществява със спомоществователството на великотърновския скулптор Денислав Сираков.
Всички творби са част от частната колекция на доц. Пламен Пъчев – преподавател по икономика в Югозападния университет „Неофит Рилски” в Благоевград. Колекцията е събирана в продължение на 40 години и съдържа над 100 творби, предимно върху хартия, на известни имена в българското изкуство и на по-млади и утвърдени автори. Части от сбирката са показвани досега в ОХГ – Русе и в Изложбената зала на групата на художниците в Благоевград. След Велико Търново изложбата ще гостува в Пловдив и София.
Според известния изкуствовед, писател и критик Кенет Кларк голотата е еманация (олицетворение) както на човешката личност, така и на нейната красота. Древните гърци, които са в основата на европейската цивилизация, са се прекланяли пред нея – ненапразно по време на първите Олимпийски игри атлетите са се състезавали голи, посочва доц. Пъчев.
Той припомня, че по време на обучението в художествените училища подрастващите творци интерпретират постоянно голотата, а много от дипломните работи на утвърдени световни художници са именно платна, скулптури или рисунки на голи човешки фигури.
Голото тяло сме всички ние – стари или млади, физически красиви или обидени от природата, бели или черни. Голотата прикрива човешката суета – страшния библейски грях. За голия човек в изкуството не можем да кажем дали той е беден или богат, дали е министър или просяк, дали е випускник на престижен университет или едва срича. Той е самият себе си, а творецът ни го представя чрез вложената емоция в процеса на създаване на дадена творба.
Накратко, когато един колекционер събира този жанр, той стои по-близо до себеподобните си – това е висша форма любов, уважение и хуманност, казва още доц. Пламен Пъчев.
Цената на работите върху хартия – ескизи, тиражна графика или акварели – обикновено е по-ниска от маслените картини, да не говорим за скулптурите. При тези творби обаче има едно велико тайнство. Преди един творец да създаде голямата картина в златна рамка или бронзовата си фигура за централния площад на града, той прави множество ескизи и подготвителни рисунки. За един колекционер това са безценни образци от самия творчески процес, от емоцията, която владее всеки творец, независимо от каква величина е той, казва още доц. Пъчев.
Колекционерът десетилетия наред е купувал качествени, но и нескъпи по времето на придобиването си работи, с благодарност е получавал подаръци и от самите творци, следил е какво става в сферата на изкуството и в обществото пред последните 40 години. Сбирката му включва любопитни творби, като например две моливни студентски рисунки на Владимир Димитров – Майстора. Известно е, че патриархът на изкуството се е отнасял със смущение към голотата и подобни негови рисунки са единици.
Илия Бешков пък охотно е рисувал голотата, като е влагал различни чувства – от преклонение до открита ирония.
Голото тяло присъства в работите на Иван Лазаров, който е известен е като автор на прекрасни пластики.
Не по-малко интересни и провокативни са творбите на съвременни творци като професорите Греди Асса и Маня Вапцарова. Интересен подход към голотата имат Тони и Йордан Тодорови.
Колекцията включва творби на проф. Васил Стоилов, Петранка Кац, на съпругата на поета Любомир Левчев Дора Бонева, на дъщеря й Марта Левчева, както и на професор Спиридон Борисов от Великотърновския университет.
В експозицията е представен и самият колекционер доц. д-р Пламен Пъчев с негови „фотоглифи“ – изображения на човешката голота, базирани върху обработката на негативен изходен материал.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *