Тридневни чествания на 155-годишнината от битките на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа се проведоха в Павликенско

0
IMG-f3e2b3a77b70c81f058c65d3ad5daefc-V

В периода 6-8 юли в Община Павликени се проведоха тридневни чествания по случай 155-годишнината от битките на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа в Павликенския край. Те проследяваха хронологично сраженията, затова стартираха в село Караисен, където се е състояла първата битка. Там гостите успяха да се насладят на спектакъла „Незабравими и вечни”, създаден от музеолога и историк Диана Митева и музикантът Александър Михайлов. В него бяха преплетени тематични фолклорни песни, стихове и възстановка, което е изцяло нова иновация в тази културна сфера. Специални участници в спектакъла бяха кметът на община Сухиндол инж. Пламен Чернев и кметът на село Дъскот Николай Митев.

На другия ден сутринта бяха поднесени венци и цветя в местността Карапановата кория при село Горна Липница – мястото на второто сражение на четата. След обяд на същия ден стартира в село Вишовград първата научна конференция в Община Павликени с тематично направление „Павликенският край в освободителните борби на българския народ през XIX в.” Тя  бе организирана от Диана Митева, която също е и представител на  СУ „Св. Климент Охридски”, а неин научен ръководител беше проф. д-р Пламен Павлов от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”. Сред участниците бяха уредници от РИМ-Плевен, РИМ-Велико Търново, РИМ-Ловеч, директорът на НПМ „Шипка-Бузлуджа” д-р Чавдар Ангелов, преподаватели и докторанти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, историци и краеведи от Бургас, Пловдив, Русе, Сливен, Габрово, Пазарджик и Горна Липница.

Писателят Димитър Томов също се включи и пое ангажимент да публикува сборник от конференцията в собственото си издателство. Мероприятието се осъществи благодарение на спонсорството на Антон Антонов – председател на Българско училищно настоятелство при ОУ „Филип Тотю“ с. Върбовка. На конференцията присъства Венета Даскалова пряка правнучка на Никола Стоянов Гюдженов – четник от четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, както и Илиян Михов потомък на най-големия брат на Хаджи Димитър. То олицетворяваше третата битка, състояла се в местността Дълги дол в село Вишовград. Събитията приключиха на 8-ми сутринта с панахида и възстановка на четвъртата битка в местността Канлъдере в село Вишовград.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *