Със забавления, презентации, консултации и много настроение във Велико Търново беше отбелязана Световната седмица на кърменето
037 майки, баби, татковци и деца се включиха в Световната седмица на кърменето, която се проведе за 16-ата година във Велико Търново. Лекции, обучения, забавления, презентации и още много активности се проведоха в парк „Дружба“. Кампанията се организира от РЗИ – Велико Търново в рамките на Общинската програма „Здрави деца в здрави семейства”, в партньорство с Община Велико Търново, Център за родители Happy mums и с подкрепата на „Mustela“, „Co-Lactase“, „Bactology“ и Миряна Машева – представител на Ла Лече Лига .
Юридическа консултация на тема „Запознаване с правата на настоящи и бъдещи майки дадени им съгласно Българското законодателство“ проведе адвокат Милка Ламбева – Стефанова.
Д-р Ралица Петрова – специализант по неонатология в Неонатологично отделение към МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, представи практиките в подкрепа на кърменето, които се прилагат непосредствено след раждането и по време на престоя на новороденото в отделението.
В парка се проведоха още томбола с награди, безплатни консултации по кърмене, а всички желаещи можеха да си направят снимки в специално обособения кът за подкрепа на кърменето и майчинството. Бяха представени и здравно-образователни материали.
Основните послания на кампанията са:
– Всички работещи майки се нуждаят от достатъчен отпуск по майчинство, за да могат да кърмят оптимално. Те трябва да получават право на съответните почивки, а на работното място да има подкрепа и условия за кърмене, изцеждане и съхранение на кърмата.
– Кърменето е екипна работа и двамата родители се нуждаят от информация и подкрепа за различните си роли. Достъпът до подходящ отпуск по бащинство и родителски отпуск може да позволи на некърмещия родител да разполага с време за споделяне на домакинските задължения и друг вид помощ на майката.
– Подкрепата на работното място, включваща предоставяне на права на родителите за майчинство/бащинство, ще даде възможност за продължаване на кърменето и ще подобри здравето на децата. Това води до по-малко отсъствия от работа и повишена производителност на труда.
– Необходимо е да се мобилизират ресурси за застъпничество, мониторинг, оценка и прилагане на политики, които подкрепят кърменето и правата на родителите и децата.
– Родителите се нуждаят от подкрепата на цялото общество, за да могат да кърмят. Необходимо е да се създаде цялостна подкрепа на кърменето, която да включва здравния сектор, работното място и общността.
снимки: РЗИ – Велико Търново