Бившият полицай, участвал в четири мисии зад граница, ще работи за възраждане на прекрасния си роден град, който незаслужено беше изоставен през последните години
Участник в четири полицейски мисии зад граница, човек с точна преценка за всяка ситуация и ясни цели за бъдещето – това е кандидатът за кмет на град Килифарево Георги Харизанов, издигнат от „Възраждане”.
Бивш полицай няма, принципите за отдаденост на работата, дисциплина и чувство за ред са до живот, категоричен е 55-годишният мъж.
Харизанов е роден в Килифарево, в поликлиниката, каквато навремето е имало в тогавашното все още село. За съжаление, здравното заведение отдавна е закрито, а красивата сграда, в която се помещавало, няколко пъти сменяла собственици и предназначение…
Георги Харизанов е завършил средно училище в Горна Оряховица и НВУ „Васил Левски“. Цялата му биография след това е посветена на служба в Министерството на вътрешните работи. Четири години и половина от тях – като участник в полицейска мисия на ООН в Косово, Сърбия. Великотърновският полицай бил представител на България във формированието. Уточнява, че често го определят като „синя каска“, но това важи за военните подразделения на армията. Неговата група всъщност била сред първооснователите на полицията в размирна Сърбия, когато там е изпратена мироопазващата мисия на НАТО от ООН през 1999 година.
Харизанов казва, че за да се включи в такова начинание, човек, освен всички други качества, трябва да е и малко авантюрист. Правейки тази стъпка знаеш, че късаш с рутината, с ежедневните си привички, преминаваш в съвсем друг режим, а и осъзнаваш, че за живота ти има риск, разказва той.
Първата си мисия прекарва точно на границата с Македония – на най-натоварения пропускателен пункт, откъдето минавал целия натоварен трафик и то по времето, когато на Сърбия беше наложено югоембарго от ООН, Евросъюза и САЩ. Беше тежко, работехме на три смени, за да не се допускат нарушения на границата, спомня си бившия полицай.
Втората задгранична мисия на Харизанов отново била полицейска, този път в една от най-конфликтните точки между сърби и албанци – Косовска Митровица.
Да работиш в екип, да си подготвен за всякакви трудни ситуации, да можеш да реагираш на предизвикателствата ежечасно, са само част от уроците, които научил униформеният по време на престоя си като част от полицейските сили на ООН.
Връщайки се в България, той се посветил на ученето и завършил Националния военен университет „Васил Левски”, като веднага след това се присъединил към частите на „Жандармерията”. След повече от десет години на тази служба, започнал работа в група „Миграция” – структурно звено на ОДМВР – Велико Търново, на което станал и началник.
Неспокойната му душа обаче не издържала дълго да работи на бюро и последвала трета мисия навън – този път в Грузия, където останал две години. Този път бил участник в наблюдателна цивилна мисия на Европейския съюз след войната в Южна Осетия. Целта на цивилните полицаи, които били без униформи и оръжия, за разлика от предишните мисии, била да наблюдават определената административна граница в региона и да следят за хуманитарната ситуация, както и дали има предпоставки за ескалация на напрежението и предизвикване на провокации.
След връщането си в България, Георги Харизанов поема поста на началник на полицейския участък в стражишкото село Камен. Работата не била лесна, защото регионът е известен с нелеката си криминогенна обстановка. Справял се добре, но авантюристичният му дух пак го провокирал и той подал документи за участие в четвъртата си мисия зад граница. Тя била в Украйна и била организирана по линия на Организацията за сигурност и сътрудничество във връзка с отделянето на Донецка и Лугански републики. Заминал за Украйна през 2017 година и там го заварило началото на военния конфликт с Русия. Взривовете го събудили около 4 часа сутринта на 24 февруари 2022 година в град Мариупол . След началото на военните действия той се прибрал отново в България.
Георги Харизанов е дълбоко убеден и споделя цялостната позиция на партия „Възраждане”, че страната ни не бива да взема отношение в този конфликт и е голяма грешка да бъдат прекъсвани отношенията ни с Русия, както и че не бива да бъдат подменяни националните ни интереси.
Той отдавна е припознал като свои всички тези и позиция на лидера на „Възраждане” Костадин Костадинов и именно затова се включва за пореден път в предизборната надпревара като кандидат от тази партия. Убеден е, че е неотложно управлението на родния му град да бъде променено, защото по негово мнение, а и на стотици жители на красивото градче, то е оставено на произвола на съдбата от доста години.
Не обичам да обещавам, а да действам, казва бившият полицай. Наясно е, че инфраструктурните проблеми в града и региона, изграждането на улици и канализация, асфалтирането, са само част от неотложните задачи за решаване в Килифарево и околните населени места. Най-важното е привличането на инвеститори, които да разкрият работни места.
Георги Харизанов е убеден, че трябва много енергия, знания и упоритост, за да постигне целите си и е сигурен, че ги притежава. Административна и правна грамотност за прилагане на нормативните актове са абсолютно необходими за един кмет, посочва той. Като свое предимство изтъква и това, че владее свободно английски и руски език, което със сигурност ще улесни комуникацията му както с местните чужди заселници, така и с бъдещи инвеститори, и гости на града.
През малкото си свободно време Георги Харизанов обича да ходи на лов, член е на килифаревската ловна дружинка. Другата му страст, която го завладяла през последните няколко годни, са часовниците. Обича да разглобява и ремонтира тиктакащите машинки, свързвайки хобито си с вечната мисъл, че времето лети и не трябва да се изпуска моментът за добри дела. Посветил се е на грижа за по-малката си дъщеря, която е ученичка в Гимназията по туризъм във Велико Търново, с радост посреща и голямата, която учи за бакалавър в Англия.
Като позитивно настроен оптимист се определя кандидатът за кмет на Килифарево Георги Харизанов. Знае, че дори в най-лошата ситуация, е в състояние да открие положителното. Че умее да рискува, но премерено. Че умее да излиза от зоната си на комфорт и е готов да приеме новото предизвикателство в живота си. Този път – мисията да превърне родния си град в