февруари 19, 2025

НАП Велико Търново отчита 35% ръст на плащанията чрез ПОС терминал

0
NAP

Безкасовите плащания на данъци и осигурителни вноски чрез физическите и виртуални ПОС терминали в НАП Велико Търново остават предпочитани от данъкоплатците и през тази година. Това спестява време на клиентите, уточняват  от приходната агенция в старопрестолния град.

Над 88 млн. лева са събраните приходи в териториалната дирекция чрез ПОС терминал – виртуален или физически. Това е близо 7 % от общия размер на събраните приходи в дирекцията, в чийто териториален обхват попадат офисите в Плевен, Ловеч, Габрово, Враца, Монтана и Видин.  До средата на октомври 2023 г. се отчита ръст от 35 % в сравнение със същия период на миналата година, когато постъпленията от ПОС са над 65 млн. лева.

Близо 5 000 души са платили задълженията си с карта от началото на годината до сега в салона за обслужване на клиенти в старата столица, което е с 500 повече в сравнение със същия период на 2022 г.

Този начин на плащане на задължения към фиска е предпочитан, защото няма такса и се отразява веднага в данъчно-осигурителните сметки на клиентите, а не след  24 часа, както е при традиционните банкови преводи, коментират от НАП в старопрестолния град. Изключение правят плащанията към други институции (например глоби от КАТ) или задължения в процес на принудително изпълнение, тъй като те изискват  допълнителна обработка и разпределението им отнема повече време.

Всеки, който притежава банкова карта, може да превежда чрез ПОС терминал както дължими данъци и осигуровки, така и задължения към други институции, събирани от НАП, като глоби, налагани от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР, съд, община и други. Клиентът може дори да получи при необходимост удостоверение от НАП за липса на задължения.

НАП напомня, че плащането на задължения онлайн става както с ПИК, така и с електронен подпис. Освен това онлайн плащането може да се извърши по всяко време на денонощието.

 

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *