Вълнуващ летопис, с непознати и любопитни факти, представя Анатоли Петров в книгата си „24 крачки към историята. 100 години „Етър“
0
Десетки спортни деятели, приятели и колеги на автора уважиха премиерата на сборника във Велико Търново
Книга, написана с любов за любим клуб. Така може да бъде определена с няколко думи новата книга на великотърновския спортен журналист и автор на осем книги Анатоли Петров. Десетки спортисти, фенове, приятели и почитатели на спорта от няколко поколения се събраха снощи в конферентната зала на стадион „Ивайло” , където беше премиерата на книгата „24 крачки към историята. 100 години „Етър“.
С апостолска отдаденост, след изморително ровене в архиви и документи, с издирване на снимки и неизвестни факти, Анатоли е сътворил вдъхновяващ летопис за виолетовия отбор, който в никакъв случай не остава в рамките на сухата статистика. Напротив, като майстор на словото авторът повежда читателя през романтичните – трудни, но славни първи години на раждането на футбола във Велико Търново, разказва за първотворците на играта под Царевец, за техните стремежи, себеотдаденост и жертви, превежда ни през годините на възходи и падения на „Етър”, преплитайки сюжети, съдби и случки, карайки читателя да се усмихва, но и да се замисля.
Първата запазена снимка на великотърновския тим от лятото на 1921 година.
Премиерата на книгата уважиха ветераните легенди Георги Василев, Николай Тарапанов, Георги Велинов, Георги Цингов, Георги Трендафилов, Красимир Калчев, шампионите Илиян Киряков, Сашо Христов, по-младото поколение беше представено от Иван Петков, в залата бяха още треньорите Светослав Петров, Марин Стефанов, Сашо Александров, Емил Георгиев, както и млади надежди на „Етър” като Радослав Найденов. На премиерата присъстваха директорката на Спортното училище Снежина Михова, ръководителите на Фенклуб „Етър“, много приятели и колеги на Анатоли Петров.
Водещ на срещата беше Петко Павлов – управител на ОП „Спортни имоти и прояви”, дългогодишен приятел и колега на Анатоли.
Петко Павлов припомни, че зад гърба си авторът има дългогодишна кариера като спортен журналист и редактор в няколко местни и столични издания. Руският бард Владимир Висоцки и великотърновският клуб „Етър” са неговите големи любови, припомни Павлов и уточни, че Анатоли е най-задълбоченият изследовател на творчеството на Висоцки и е посветил на това четири книги. А любовта му към „Етър” е пословична, дори понякога му се карам, че е толкова пристрастен, каза Петко Павлов за своя приятел.
„24 крачки към историята. 100 години „Етър“ е посветена на вековния юбилей на великотърновския клуб. В 224 страници изданието събира изключително любопитни, непубликувани досега събития, факти, снимки, документи, които за първи път стават публично достояние и хвърлят нова светлина върху славната стогодишна история на „Етър“.
Числото 24 не беше търсено умишлено. Просто така се получи в хода на работата и това е наистина символичен знак от съдбата. „Етър“ е основан на 24 април 1924 г., има 24 сезона в „А“ група (плюс шест на неговите приемници „Етър-1924“ и „Етър ВТ“), а като завърших книгата, установих, че съм написал точно 24 глави, каза снощи на представянето на книгата Анатоли. Той посочи още, че 24 е числото на най-благородния метал, тъй като най-чисто е 24-каратовото злато. А златни медали в спорта получават само най-заслужилите – шампионите. Тези непубликувани досега факти и документи, както и тези 24 статии за паметните мачове са част от една „златна“ история, която, убеден съм, освен славно минало има и своето бъдеще!“, каза още развълнуван авторът. Той сподели уверението си, че „Етър“ ще го има, защото има своите футболни герои и верни фенове, както и че ще продължи традицията бащи да водат на стадиона синовете си, а после те своите синове.
В началото Анатоли благодари специално на Руен Хаджиниколов, който му предоставил пълния архив на клуба от 1924 до 1927 година, съхранен от неговия дядо – един от основателите на „Етър” Никола Илиев. Благодарности той изказа и на фотографите, чиито снимки са публикувани в изданието, на Регионален исторически музей – Велико Търново, на Община Велико Търново и кмета Даниел Панов за подкрепата, както и на всички спомоществователи.
Книгата започва с увлекателен разказ за учредяването на „Етър“, за първия изигран мач, за изработването и поставянето на емблемата, за цветовете на първия клубен екип. Сред любопитните открития е и това, че „Етър“ всъщност носи името на тракийски бог. Публикуван е и първият устав на клуба, който се пази в Държавния архив. В хода на работата Анатоли Петров е проучил цялата преса от 20-те години на миналия век, публикуван е и първият репортаж за мач на „Етър“, излязъл в пресата. Сред откритията е и първата снимка на тима от 1921 г., когато още носи името „Слава“, преди да се влее в новосъздадения „Етър“.Читателите научават как средства за издръжка на клуба са събирани от балове, вечеринки и лотарии, кой е отказал ученичките да членуват в клуба и как футболистите са събирали пари, за да дават вечери на гостуващите отбори, но самоти те са стоели прави отстрани.
Книгата се нарича „24 крачки към историята“, защото в 24 глави се проследява цялото развитие на отбора до днес: първият пробив с четвъртото място в първенството през 1930 г., сензационното елиминиране на ЦДНА (ЦСКА) за купата през 1960 г., атаката и първото влизане в „А“ група през 1969 г., паметните мачове с „Интер“ (Милано) и „Кайзерслаутерн“ в евротурнирите, шампионската титла през 1991 г., всички международни мачове на „Етър“, битките срещу ЦСКА и „Левски“ през годините. Специална глава е отредена на култовите дербита срещу „Локомотив“ (ГО) през всичките 100 г. с много неизвестни досега истории.
Спомените на славните ветерани на „Етър“ също са част от изданието – Никола Илиев, Йордан Ценов, Кольо Кръстев, Георги Василев, Димитър Цеков, Стефан Чакъров, Георги Цингов, Стефан Величков, Стефан Грозданов, Ивелин Младенов, Трифон Иванов, Красимир Балъков, Цанко Цветанов, Бончо Генчев, Илиян Киряков..
Над 200 са публикуваните снимки, много от които – от първите години на клуба, от паметния мач с „Бенковски“ (Видин), подпечатал влизането в „А“ група, от прощалния мач на Георги Василев и др., за първи път се публикуват в книга. Проследена е историята на игрищата и стадионите в града, честването на юбилеите на „Етър“, „виолетовите“ национали и т.н. На един от фотосите се вижда как желаещите да гледат двубой на любимия си отбор са буквално „накацали“ по дърветата край стадиона, или пък как в публиката има цял оркестър за подкрепа на виолетовите.
Книгата „24 крачки към историята. 100 години „Етър“ е част от проявите, свързани с вековния юбилей на клуба, който ще бъде честван през 2024 г.