Показаха изключителните златни, сребърни и бронзови находки, открити в римски гробове от III век край Нова Върбовка

0
422554528_745357270988833_8095561147871953150_n

Тракторист случайно закачил плочата на два гроба насред нивата. Тъжна семейна история отпреди 18 века съзират археолозите в откритията

Изключителните находки от разкрити римски гробове край село Нова Върбовка бяха показани днес пред журналисти от екипа на Регионалния исторически музей във Велико Търново. За откритието и неговата значимост, както и за други важни находки на обекти в града и региона,  разказаха директорът на РИМ д-р Иван Църов и археолозите Калоян Чакъров, Илиян Петракиев и проф. Хитко Вачев.

Както повечето големи открития и това станало случайно. В края на есента тракторист закачил варовикова плоча на нивата край стражишкото село Нова Върбовка и уведомил кмета. Той от своя страна сигнализирал полицията, тъй като в началото всички мислили, че става дума за криминален случай. На място археологът Недко Еленски обаче установил, че това са римски погребения. Затова  след спазване на всички законови процедури, археолозите започнали спешни действия на мястото. Ден преди големия сняг в края на ноември, те успели с подръчни материали да покрият гробовете и така ги спасили от поражения. В началото на декември било дадено разрешение за започване на проучванията, които били правени при много тежки условия – насред кална нива, при минусови температури, но с много ентусиазъм и професионализъм от страна на учените от музея.

Двата зидани гроба от римската епоха от първата половина на III в. сл. Хр, за щастие не са били отваряни нито през античността, нито по-късно, поясни Калоян Чакъров, който е ръководел разкопките. Той и колегите му съзират зад откритието тъжна семейна история. В единия – по-ранен гроб, е било погребано дете на 2-3 годишна възраст, в другия – мъж на около 50-60 г. и жена на 45-49 г., вероятно негови родители.  ДНК анализи на скелетите не са правени все още, но антропологичните предполагат, че става дума за семен некропол, като първо е починало детето, а после и неговите родители. Полът и възрастта им са определени от  л. ас Надежда Атанасова от Националния институт за експериментална морфология, патология и антропология към БАН.

И в трите гроба са открити представителни накити. При детето  – чифт малки златни обички, детски накит от стъклени мъниста, керамична амфора за вино и два стъклени лакримария – изящни съдове, в които първоначално оплаквачките събирали сълзите си, а в последствие били използвани за благовонни масла.

Рядка и много ценна находка е откритият  бронзов медальон на император Каракала, отсечен в град Пергам в Мала Азия, в днешна Турция.

На едната му страна е изобразена прекрасна сцена от посещението на императора през 214 година в Пергам, където той търси изцеление от бога на медицината Асклепий.  Медальонът има висока финансова стойност. Той е вид  монетна единица, която поради големината си не участвала в ежедневната търговия, нещо като нашите юбилейни монети. Надписите са на старогръцки, защото, както е известно, във всички източни провинции на Римската империя официалният език е старогръцки.  Медальонът е серия от други подобни с интересни сцени , наподобяващи днешните комикси и представящи посещението на императора в Пергам, и пресъздава част от процесията, която той извървява в града, поясни д-р Иван Църов.

В гроба на мъжа и жената  са открити красиви златни дамски обици, позлатена висулка с мънисто,  както и посребрена фибула от няколко вида метал. Тя е елемент на облеклото за закопчаване и едновременно  с това украшение. Самите гробни съоръжения издават висок статус на погребаните, те са зидани с тухли, камъни и хоросан, с хоросанова мазилка отвътре,каквато само богатите са си позволявали, разказа Калоян Чакъров.

Може да се предположи, че семейството са били високопоставени жители на Никополис ад Иструм. Вероятно те са имали вила рустика – лятна къща – имение в района.  Многогодишните проучвания на Никополис ад Иструм показват, че богатите земевладелци са живеели в именията си през лятото, а зимата са се връщали в града, каза още д-р Иван Църов.

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *