15 солисти от пет държави, новаторска музика и оригинална сценография ще очароват публиката на световната премиера на операта „Хората на Борг” във Велико Търново
015 солисти от пет държави – Австрия, Исландия, Китай, Беларус и България, новаторска 12-тонова музика, оригинална режисура, завладяваща кинематографична сценография. Това са само част от изненадите, които очакват публиката във Велико Търново на световната премиера на операта „Хората на Борг”. Тя ще се състои на 19 март в Музикално-драматичния театър „К. Кисимов” и обещава да се превърне в едно от музикалните събития на духовната и историческа столица през тази година.
Международният проект, определян като истинско културно чудо, издига нивото на театъра и на Велико Търново на световни висоти. Това заявиха днес на пресконференция директорът на МДТ Васил Вълчев, диригентът проф.Бистра Диляноф, режисьорът Боян Иванов, Александър Александров – председател на Сдружение за изкуство и култура „Лилавия лебед“ – Виена и Теодора Станчева – главен експерт в Дирекция „Култура, туризъм и международни дейности” в Община Велико Търново. Инициатор на това световната премиера да се състои във Велико Търново е Алекс Александров, който заяви, че великотърновският театър има големи възможности за развитие, а Велико Търново – огромен потенциал за културен растеж.
Операта е с вход свободен и е подарък от Общината за великотърновци и гостите на града по случай празника на Велико Търново 22 март.
Музиката е на австрийския композитор Хелмут Нойман, който вече е във Велико Търново и лично ще присъства на премиерата.
Събитието се организира от Австрийско-българското дружество в партньорство със Сдружение за изкуство и култура „Лилавия лебед“- Виена, Международно дружество „Елиас Канети“ – Русе, Сдружение на исландците в Австрия, с изключителната подкрепа на Община Велико Търново. Патрон на премиерата на операта е австрийскaта посланичка в България – Н.Пр.Андреа Икич-Бьом.
Изключително съм впечатлена от високия професионализъм на хора и оркестъра на Великотърновския музикално-драматичен театър. Те приеха предизвикателството да изпълняват новаторската 12-тонова музика и се справиха чудесно, заяви маестра Бистра Диляноф. Тя има дългогодишен професионален опит като диригент, продуцент, пианист и педагог. Има издадени пет авторски компактдиска, основател и диригент е на международния оркестър Австро-български Артпроект, съосновател е на Международното общество за Мелодрама и на Klangrehe Institut Wien.
Маестра Диляноф определи музиката на своя учител композитора Хелмут Нойман като революционно откритие на 20 век – богата, с повече „цветове”, която се лее в неочаквана посока.
Либретото на операта е създадено от Оскар Вилнер по тетралогията на исландския писател Гунар Гунарсон. Постановката е в три действия, като първото и второто проследяват последователни събития, а третото е по-различно – по-скоро като съновидение, разказа режисьорът Боян Иванов. Целта ни не е да правим историческа възстановка, а да представим стилизация в костюмите и сценографията, посочи Иванов. Операта пресъздава живота на исландците на остров Борг, на който се развиват сложните отношения на един баща и синовете му. Грехопадение, разкаяние и драматични конфликти са част от линиите в постановката, като основната цел е да бъде пресъздадена силата на прошката, поясни режисьорът. Той подчерта, че сценографията на Моника Борисова по-скоро се доближава до кинематографията, отколкото до класическите похвати в тази област.
Цяла плеяда звездни солисти от пет държави ще се изявят на великотърновска сцена – Дмитрий Каплински, Апостол Миленков, Марта Фридриксдотир, Тереза Бракалова, Дари Бракалова, Светлана Иванова, Женю Джао, Джао Ксиао и др, заедно с оркестъра и хора на великотърновския театър.
Операта ще се изпълнява на немски език със субтитри.
Организаторите на събитието предвиждат след Велико Търново „Хората на Борг” да има своите представления в Исландия и Австрия с участието на певци и музиканти от МДТ „Константин Кисимов”. Културната симбиоза, която стои в основата на този проект, е път да бъде осъществено и побратимяване между Велико Търново като духовна и историческа столица на България и Федерална провинция Долна Австрия.