Откриха официално хеликоптерната площадка в МОБАЛ. Около 40 минути ще лети въздушната линейка от В. Търново до София

0
436786640_1779197109159381_891212118186691804_n

Днес беше официално  открита възстановената хеликоптерна площадка в Областната болница „Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново. С демонстрационно кацане като по учебник на медицинският хеликоптер започна официалната церемония в двора ва болницата.

Гости на тържеството бяха проф. д-р Костадин Ангелов, председател на Комисията по здравеопазване в НС и народен представител от Великотърновски регион, доц. д-р Петко Стефановски, заместник-министър на здравеопазването, Ана Михнева – Натова – зам. – министър на транспорта и съобщенията, , областният управител Ивайло Здравков, народни представители от региона, Анелия Маринова – гл. директор на ГД „Гражданска и въздухоплавателна администрация”, Димчо Добрев, изп. директор на  „България Хели Мед  сървис”, проф. д-р Красимир Гигов – генерален директор на БЧК, членове на областния съвет на БЧК във Велико Търново, директорът на Планинската спасителна служба Емил Нешев, кметът на община  Велико Търново и председател на НСОРБ инж. Даниел Панов, кметовете на общините в област Велико Търново, директорите на ОДМВР и на  „Пожарна безопасност и защита на населението” ст. комисар Димитър Машов и ст. комисар Красимир Кръстев, журналисти, медици и служители в МОБАЛ.

Водосвет за здраве отслужи отец Славчо.

Това е дългоочаквано събитие от медицинската общност, защото ще даде възможност за много по-бързи действия и оказване на помощ в критични ситуации, които изискват бърз транспорт на пострадали. Площадката беше изградена със 120 000 лева от МЗ.

Щастлив съм и съм развълнуван, че след повече от три десетилетия възстановихме хеликоптерната площадка на областната болница,  каза в приветствието си директорът на МОБАЛ д-р Даниел Илиев. Той  благодари на представителите на министерствата, на местните депутати, на проектантите на площадката и на строителите,като и на колегите си, които са работили за успешната реализация на проекта.

Заедно със завършването на Спешно отделение и с изграждането на Центъра за спешна помощ, ние постигаме един хъб на спешната медицина, което ще даде  по-голяма сигурност на пациентите от цялата област.  Ще бъдем в помощ на пострадалите при тежки ПТП в региона на Велико Търново, който е важен транспортен център в Централна Северна България, каза още д-р Илиев.

Заместник-министърът на транспорта Ана Михнева-Натова съобщи, че това е първото извънстолично държавно болнично вертолетно летище. В страната има регистрирани още 6 болнични хеликоптерни площадки – три в София и по едно в Русе, във Варна и в Панагюрище.

Очаква се до края на този месец да приключат обучителните програми на пилотските екипи, които ще управляват въздушната линейка и тя да изпълни първите си мисии.

Машината ще може да превозва до 6 седящи и един лежащ пациент, като ще изминава разстоянието от Велико Търново до София за около 40-45 минути, в зависимост от метеорологичните условия, каза пилотът Васил Вълков – летателен директор на „България Хели Мед сървис”.

Очаква се до края на годината да пристигне и вторият хеликоптер – въздушна линейка в България.

Най-рано  през 2025 година догодина машините ще могат да изпълняват и нощни полети, защото за това е необходимо допълнително обучение на  летателния състав и оборудване на машините каза Димчо Добрев, изпълнителен директор на авиационния оператор.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *