септември 20, 2024

За пръв път художник от Южна Корея откри лично своя изложба във Велико Търново

0
Младият и именит творец Хьонук Парк посвети експозицията на
50-годишнината на Факултета по изобразително изкуство във ВТУ
Изложба „Липсващи страници от живота” – Missing pages of life, представя в Изложбени зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново младият и талантлив художник от Южна Корея Хьонук Парк.
Експозицията беше открита снощи от проф. д-р Владимир Аврамов, заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство във ВТУ.
Гости на събитието бяха заместник-ректорът на ВТУ доц. д-р Анна Иванова, Джеймс Канг – председател на Корейската асоциация в България, проф. Хай, декан на Факултета по изобразително изкуство в Университета „Окис” в Калифорния, преподаватели, студенти и ценители на изкуството.
Корейският творец посвещава изложбата на 50-годишнината на Факултета по изобразителни изкуства във ВТУ.
Преди 34 години са установени дипломатическите отношения на България с Южна Корея, но това е първият случай, когато творец от Южна Корея лично открива своя изложба във Велико Търново, каза Джеймс Канг, председател на Корейската асоциация в България.
Днешното събитие е инспирирано от един вечен съюз между Изтока и Запада. Нашият колега Хьонук Парк използва енигматична лексика в своето творчество от гледна точка на съвременните тенденции в изобразителното и визуално изкуство. Той представя инсталационни форми, класически графични и живописни техники, както и нещо характерно за корейското изкуство – рисуване с туш върху хартия. Това придава емоционалностт и искреност на изказа му, каза в приветствието си проф. Аврамов.
В неговите колажни инсталации главният герой е изваден като присъствие, но за него подсказват неговите аксесоари. Така всъщност откриваме скрития човек. Класическото изкуство е наративно – има главен герой или група главни герои, и една фигура в авансцена, която подканва зрителя да влезе в диалог с изобразеното. По този начин зрителят се чувства част от представлението. Съвременното изкуство обаче често не му дава тази възможност и той се чувства понякога отчужден, фрустриран, алиениран. Съвременното изкуство казва: картината не това, което е на стената, картината е в нашата глава. Ние трябва да я асимилараме, да усетим подсказката, която прави творецът. Поздравявам лично автора като художник с тези негови постижения, посочи още проф. Аврамов.
Той връчи специален поздравителен адрес на корейския художник от името на деката на ФИИ проф. Светослав Косев, предаде и поздравите на ректора на ВТУ проф. Димитър Димитров.
Доц. Анна Иванова подчерта, че тази изложба е свързана не само с юбилея на ФИИ, но е част от поредица инициативи за задълбочаване на сътрудничеството между ВТУ и университети в Южна Корея. Това събитие е важно за нас, защото е доказателство за приятелството и добрите ни отношения с държавите от Далечния изток.
Един млад и талантлив автор, какъвто е Хьонук Парк, по личен и съкровен начин представя съдържанието на жизненото пространство на човека, към което ние се чувстваме приобщени. Това пространство е изпълнено със същите надежди, спомени и мечтания, каквито имаме всички ние. Така през призмата на индивидуалното, съкровеното и личното, се докосвамее до универсалните измерения на човешката екзистенция, каза още доц. Иванова.
Тази изложба е културен мост между България и Южна Корея и се надявам че тя ще буди интерес не само сред студентите и преподавателите от ВТУ, но и сред гражданите и гостите на града, допълни заместник-ректорът на ВТУ.
Хьонук Парк е завършил Университета в Сеул, спонсориран от „Самсунг”, след което е учил във Висше художествено училище в Обединеното кралство. В момента преподава в Националния университет на Сеул, където е докторант и художник на свободна практика.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *