Рекорден брой участници – над 270, се включиха в националния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“
0Утре в Институт „Конфуций“ ще бъдат наградени победителите в различните категории
Утвърдилият се национален конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, наследен от Институт „Конфуций“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, се превърна в традиция и с всяка изминала година се радва на все повече участници от все повече населени места в България, а дори и от Китай.
Конкурсът започва да се провежда за пръв път през 2011 г. по инициатива на клуб „Приятели на Китай“ при Великотърновския университет и Хуманитарната гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във В.Търново. Във второто му издание през 2012 г. участие вземат над 50 души от три области в страната със свои есета, рисунки, презентации и реферати. Наградите са връчени от Ректора на ВТУ проф. дпн Пламен Легкоступ на официална церемония в Китайския библиотечно-информационен център при Великотърновския университет.
През 2013 г. конкурсът е организиран съвместно от Българо-китайската промишлена камара, Китайския библиотечно-информационен център при ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“, Хуманитарна гимназия – Велико Търново и Институт „Конфуций“ към ВТУ.
Тогава участие вземат над 130 ученици и студенти от 16 учебни заведения в осем български града, а наградите са връчени от Виктор Азманов, председател на Българо-китайската промишлена камара, и Ректора на ВТУ проф. дпн Пламен Легкоступ. Събитието се провежда в Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет.
През 2024 г. измина поредният, XIV Национален конкурс на тема: „България и Китай – древни и уникални цивилизации”, организиран от Институт „Конфуций“ във ВТУ, в който се включиха над 270 участници от училища, школи, извънучилищни звена и университети от близо 20 населени места в България, на възраст от 6 до 43 години. Участниците имаха възможност да работят по една от две зададени подтеми: „Културно-исторически, архитектурни и природни забележителности“ и „Традиционна и модерна архитектура в градската среда“, които се оказаха сериозно предизвикателство към тях, но и възможност за придобиване на нови знания. Конкурсът отбелязва четиринадесето поредно издание, което още повече натоварва с очаквания и високи критерии, а предполага и отговорна лична мотивация и по-задълбочена подготовка на учениците и техните ръководители. Въпреки поставеното предизвикателство, голяма част от участниците бяха успели да проявят освен творчески умения и необходимия изследователски дух при представянето на своите рисунки, придържайки се към основната тема и към зададените подтеми. Забелязва се търсене на оригиналност в литературните творби (особено при приказките и разказите) и високо ниво на дигитална грамотност при мултимедийните презентации.
Конкурсните творби бяха разделени в две основни категории: „Изобразително изкуство“ и „Култура и литература“ и 10 подкатегории: рисунка, дигитална рисунка, плакат/колаж, дигитален плакат/колаж, инсталация, стихотворение, приказка, разказ, реферат и презентация.
Участниците в творческото съревнование бяха оценени от независимо и професионално жури в състав:
В категория „Изобразително изкуство“:
Проф. д.п.н. Пламен Легкоступ – почетен председател на УС на Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет
Доц. Пеньо Пенев – преподавател във Факултета по изобразително изкуство, катедра „Графичен дизайн и визуални комуникации“;
Доц. Борис Желев – преподавател във Факултета по изобразително изкуство, катедра „Стенопис“;
В категория „Литература и култура“:
Доц. д-р Полина Цончева – декан на Филологическия факултет на ВТУ и преподавател по китайски език и литература в катедра „Класически и източни езици и култури“;
Доц. д-р Владислав Маринов – преподавател в катедра „Съвременен български език“ във Филологическия фалултет на ВТУ;
Валентина Камбурова – преподавател по журналистика.
Различното при класирането тази година бяха нововъведените категории за самите участници, които се състезаваха в категория „Изобразително изкуство“, а именно:
1. Деца и ученици от всички общообразователни училища и центрове за подкрепа на личностно развитие в системата на предучилищното и училищно образование.
2. Деца и ученици от профилирани паралелки, училища и школи по изобразително изкуство.
3. Деца и ученици от училища за деца със специални потребности и домове за деца в неравностойно положение.
Награждаването ще се проведе в Институт „Конфуций“ на 10 май 2024 г. от 14:00 ч. Организаторите на конкурса са подготвили грамоти за всички отличени участници и техните ръководители, над 70 предметни награди за първо, второ и трето място, поощрители и специални награди, както и сертификати за всички участници. Наградите ще бъдат връчени от зам.-ректора по международната дейност на ВТУ – доц. д-р Анна Иванова, членовете на журито и директорите на Институт „Конфуций“ във ВТУ. Наградените творби в категория „Изобразително изкуство“ вече са подредени в изложба във фоайето на Институт „Конфуций“, която е отворена за посетители.