Над 16 000 посетители е привлякъл фестивалът „48 часа Варуша юг”, кварталът става тесен за мащабното събитие
0Емоциите от фестивала „48 часа Варуша юг“ не стихват, въпреки че събитието приключи преди три дена. Третото издание на общностния фестивал поднесе много изненади и далеч надхвърли очакванията както на организаторите, така и на жителите и гостите на Велико Търново. Над 130 събития на различни локации в рамките на три дена предложиха невероятно разнообразие от дискусионни форуми, лекции, изложби, концерти, пърформанси, 3D мапинги, духовни практики, екологични инициативи, творчески работилници и т. н.
Над 16 000 са посетителите на фестивала тази година – това сочат първоначалните ни най-общи изчисления. 15 000 са само посещенията на мобилното приложение, над 1800 са картите, които свършиха за минути, отделно са хората, които няма как да регистрираме като посетители, споделя Галин Попов – идеолог, организатор, инициатор, мотор и главен виновник за това във Велико Търново да се проведе най-големият фестивал в България, както е определян от мнозина.
Сега предстои специалисти да се опитат да „разчетат“ кадрите с дрон, за да се придобие по-ясна представа за броя на посетителите.
Организаторите на „48 часа Варуша юг“ се надяват да се свържат с организация или институция, която да направи задълбочено изследване на база брой нощувки, сведения от бизнеса – ресторанти, кафенета, магазини и др., какви точно средства е привлякъл фестът за местната икономика. Това е много важно, за да се покаже нагледно, че инвестицията в култура има много голяма възвращаемост. Често си мислим, че парите, дадени за култура, са хвърлени на вятъра и няма икономически ефект, а това не е вярно, категоричен е Галин Попов. И припомня, че от първия фестивал преди три години, в старата част на Велико Търново са се развили над 20 вида нови бизнеси, отворени са пет галерии, седем работилници и т.н.
Чак сега започвам да усещам умората от всичко, което направихме на 16-и, 17-и и 18-и август, защото адреналинът ме държеше, но това не пречи в главата ми вече да се прескачат идеи за следващото издание на фестивала, казва Галин. Той подчертава, че цифрите за посещаемостта са важни, но най-същественото е емоцията, топлината в сърцата и радостта, които фестивалът е дал на хората.
А в това можеше да се убеди всеки, който е имал възможност да се разходи по затворената главна улица на Велико Търново в събота, 17 август вечерта. От бебета на по няколко месеца до възрастни баби и дядовци, цели семейства, приятелски компании, групи младежи, хора от всякакви социални прослойки можеха да бъдат забелязани в пъстрия поток . Няколкото сцени с разнообразни музикални изпълнители, изнесените на улицата масички и столове от заведенията, създаваха невероятна атмосфера на щастие, спокойствие, чувство за общност и радост от изкуството. Всичко това на фона на колоритния търновски пейзаж, преобрази града, накара местните хора да го погледнат с други очи, да го преоткрият, а гостите буквално да се влюбят в него.
Това обаче беше само един от акцентите на фестивала. Изключително ползотворни се оказаха срещите и дискусиите за архитектура и градска среда, които сами по себе си родиха нови идеи за различни инициативи в квартала, казва Галин Попов.
Освен радостта за великотърновци да се порадват, макар и за няколко часа, на свободна пешеходна зона, фестивалът сбъдна и още поне две съкровени мечти на жителите на духовната и историческа столица на България – да видят Янтра плавателна, и да влязат в затворената от близо 50 години църква шедьовър на Кольо Фичето „Св. Константин и Елена“.
Посветихме този фестивал на Янтра – най-големият архитект на нашия град. Спускането с каяци по реката, светлинното шоу с падълбордове, не бяха самоцелни инициативи за правене на шоу. Идеята ни е да привлечем вниманието към това огромно богатство, което имаме, но не ценим достатъчно, казва Галин Попов.
През 2025 година ще започне разписването на български градове за Европейска столица на културата. Велико Търново и Габрово са културните пристанища на Янтра. Може би ще бъде много успешен подходът да се работи по съвместна кандидатура на двата града, като водеща да е темата за реката, за водата. Проблемите с обезводняването са факт през последните години и стават все по-остри, все повече започваме да осъзнаваме, че водата е основен източник на живот. А културата е основен източник на щастлив живот, това може да е успешната пресечна точка в преследване на престижната титла.
Галин Попов и екипът му имат чудесни идеи за облагородяване на крайбрежното пространство, за което не са необходими колосални инвестиции. Едно разчистване на крайбрежието, оформяне на алеи с дървесен чипс, който може да бъде добиван на място, ремонт на шлюзовете на канализацията, подходящо осветление, ще преобразят това вълшебно място в стария град, което от години е непознато за жителите му.
Културният мениджър изказва големи благодарности на Община Велико Търново и кмета Даниел Панов за подкрепата за организирането на фестивала „48 часа Варуша юг“ – логистика, охрана, почистване и др. и вярва, че ползотворното сътрудничество ще продължи. Идея на ентусиастите е къщичката на плажа да бъде демонтирана, да бъде изградена нова, здрава основа и да бъде отново върната на мястото й. С едно малко затворено пространство с кафе машина, витрини за напитки и др., конструкцията може например да бъде предоставяна безвъзмездно по един или два пъти в месеца на различни изпълнители, състави и др. Така плажът ще „живее“ и ще продължи да се радва на интерес целогодишно, а не само по време на фестивала.
Изключително сериозна организация, стриктна координация между организатори, участници, артисти, доброволци, институции и др. се крие зад лъскавата страна на „48 часа Варуша юг“. Често ме спират хора да ме поздравяват за идеите и програмата. Не! Това не са мои идеи. Това са предложения на хората, които ние обсъждаме с тях и приемаме, категоричен е Галин Попов. Той е абсолютно убеден, че само с обединяване на усилията на всички – и жителите на квартала, и бизнеса, и институциите, може да се стигне до такъв успех. Най-важното е хората да разберат, че всичко зависи от самите тях, казва още неуморният млад човек. Галин и екипът му предвиждат среща с представители на бизнеса, защото подкрепата на този фестивал красноречиво говори, че форма за сътрудничество не само е възможна, но е и много ползотворна. Ние имаме енергия и идеи, те са хора, които боравят с цифри и икономически стратегии, затова е важно да гледаме в една посока, казва той.
Галин е щастлив и за това, че само миналата година в Клуба на дейците на културата, който от ТаМ ползват под наем и чийто първи етаж беше ремонтиран със средства от дарения, са се случили 137 събития, голяма част от които с международни участия. Всички те са организирани също със собствени средства. Сега от ТаМ мечтаят за помещение, което да превърнат в библиотека, защото имат сериозен обем от специализирана литература по урбанистика, архитектура и др, както и за галерия, в която артистите да представят своите творби.
Фестивалът „48 часа Варуша юг“ вече дава своите богати плодове, освен като емоция и наслада за посетителите. Все повече компании, институции, професионални организации, впечатлени от феста, ми звънят, за да им организираме във Велико Търново тиймбилдинги, конференции и други събития, казва Галин Попов. Това поражда идеята за създаване на културно- икономически клъстър в старата част. Той ще позволи големи групи от хора да бъдат разпределяни в хотелчета в района, обученията и форумите да се провеждат в културните институции в стария град, културната програма да включва посещения на галерии, работилници, арт пространства и др. Така всички ще бъдат ангажирани в общия процес, а това само може да бъде от полза за развитието на града и квартала, разсъждава Галин Попов.
Като истински визионер, той вече прогнозира, че кварталът ще се окаже тесен за следващите издания на фестивала. Затова с екипа си обмисля как да бъдат приобщени към инициативата и други райони на града. Ако други квартали ни поканят, сме готови да отидем при тях, да споделим опит, да включим техни инициативи към нашата програма, а защо не да разработят и техни собствени фестивали, казва Галин Попов – младият мъж, който има идеи и знае как да ги превърне в красива и ползотворна реалност.
сн. „Болярски новини“ и архив „48 часа Варуша юг“