Арх. Драгомир Йосифов: Докато скачаме от избори в избори и ни управляват случайни хора, старите къщи във Велико Търново падат още повече
0Откакто ГЕРБ не управлява, държавата работи целенасочено срещу културно-историческото наследство на Велико Търново
Поредна къща във Велико Търново е на път да се срути върху преминаващите граждани и туристи. Това е старата постройка на улица „Велчо Джамджията”. Когато това се случи, отново ще има негодувание и остри коментари срещу местната власт. А истината е, че от 11 септември 2023 година чакаме министърът на културата да благоволи да даде разрешение къщата да бъде съборена. Вече повече от година, заради безвремието, това не се случва, коментира архитект Драгомир Йосифов, общински съветник от ГЕРБ и председател на комисията по строителство и устройство на територията във Великотърновския общински съвет.
„Откакто ГЕРБ не управлява и започна изборната въртележка, и смяната на правителства през няколко месеца, в Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ влязоха абсолютно некомпетентни хора, които не само, че не помагат, а напротив, целенасочено искат да унищожат културното наследство на Велико Търново“, категоричен е арх. Йосифов. Той е съставил дълъг списък от проекти за възстановяване, реконструкция или чакащи инвестиционни намерения в старата част на града, които отлежават някъде в папките в София, без по тях да има някакво движение. В същото време Общината е с вързани ръце, защото законовите правомощия са в ръцете на НИНКН и Министерството на културата. А техните становища и писма все по-често са изцяло субективни и лишени от каквато и да е професионална тежест и компетентност.
Пълно безхаберие в държавните институции през последните няколко години спъва и приемането на Подробен устройствен план в старата градска част на Велико Търново, което от своя страна стопира всички инвестиционни намерения, допълва арх. Йосифов. Всичко това се случва въпреки активните опити на кмета инж. Даниел Панов като председател на Националното сдружение на общините да възстанови диалога с държавните институции, който беше напълно прекъснат по време на управлението на ПП-ДБ.
Забавянията в институциите в София изключително затрудняват собствениците на сгради в старо Търново и буквално им отравят живота, затова съветвам хората да завеждат дела срещу това безобразно чиновническо поведение, казва още арх. Йосифов, който е готов, заедно с колегите си да дава безплатни консултации на всеки заинтересован да търси правата си по правен път.
Един от най-сигурните начини да се противопоставим на тези действия и бездействия от страна на държавата, е създаването на Обществен съвет за закрила на културното наследство, който беше иницииран от кмета Даниел Панов, посочва арх. Йосифов. Неговата основна цел ще бъде да организира и координира осъществяването на политиката по опазване на културното наследство на територията на община Велико Търново. Този съвет, който е нормативно-правно описан в чл. 17 (1), т. 2 от ЗКН, е сериозна алтернатива за противопоставяне на неадекватните или липсващи действия от страна на държавата. В Обществения съвет влизат личности – безспорни авторитети в областта на опазване на културно-историческото наследство не само във Велико Търново, но и в цялата страна, с дългогодишен опит в проектирането и реставрацията на сгради – паметници на културата, специалисти от Регионалния исторически музей, общественици. Сред тях са архитектите Иван Чолаков, Милен Маринов, Николай Георгиев, Драгомир Йосифов, Пламен Цанев, Донка Колева, инж. Евгени Тотев и други, както и две авторитетни неправителствени организации – Сдружение „Велико Търново – историческа и духовна столица на България” и „Градско развитие и културно наследство”. Съветът е отворен за още членове, които имат необходимата компетентност и отношение към темата, посочва арх. Йосифов.
Една от най-важните му задачи е да настоява пред НИКН за създаване на териториално звено във Велико Търново, което по същество ще представлява възвръщане на филиалите на Института, като съгласуването на проектите за сградите да става именно тук, както е било преди години, ако е необходимо и чрез искане на законодателни промени в ЗКН.
Друга много важна функция на Съвета е да предложи екип от местни и доказани експерти, които да участват с предварителни становища по съгласуване на проектна документация в НИНКН и МК. Както и да проследява сроковете за съгласуване в тези държавни институции и да настоява за съгласуване в срок.
Експертите в Съвета ще анализират писмата от НИКН с направени забележки към собствениците и възложителите за корекции и ще изказват мнение относно тяхната коректност, като при наличие на субективен фактор или непрофесионално мнение от страна на съгласувателния орган, ще протестират пред МК.
Общественият съвет има за задача да улеснява гражданите при решаване на сложните проблеми по съгласуване и проектиране с Института и Министерството, посочва още арх. Йосифов. Не на последно място той ще отстоява искането за вписване на Велико Търново в Конституцията като духовна и историческа столица на България.
Вярвам, че ГЕРБ-СДС ще успеят да съставят стабилно правителство, за да се възстановят нормалните срокове по съгласувателните процедури, да се задейства отново държавната машина и да можем наистина да работим за спасяване на безценното културно-историческо наследство на Велико Търново, казва арх. Йосифов. Иначе разрухата ще продължи – и със старите къщи, и с държавата.