декември 2, 2024

Обновена инфраструктура подобрява качеството на живот в североизточните квартали на Велико Търново

0

default

Със значително обновяване на инфраструктурата в североизточната част на Велико Търново е подобрено качеството на живот в кварталите „Асенов“, „Света гора“ и в района на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Инвестицията е по различни финансови механизми и включва изграждането на нови мостови съоръжения над р. Янтра, рехабилитация на повече от 8 км. улици, тротоари, ново осветление, предпазни съоръжения, хоризонтална и вертикална маркировка.

С мостовите съоръжения се създават нови пътни връзки – между ул. „Сливница“ и кв. „Света гора“ и ул. „Св. Климент Охридски“, с което се разрешава дългогодишния проблем с аварийното състояние на стария Бейски мост. Втората връзка е подножието на Лобната скала на крепостта Царевец и с него се реализира пряк достъп от ул. „Св. Климент Охридски“ към ул. „Ксилифорска“, явяваща се нов транспортен подход към целия кв. „Асенов“.

С нови настилки и тротоари са улиците „Ксилифорска“, „Св. Климент Охридски“ в кв. „Асенов“, както и ул. „Сливница“, „Димитър Найденов“ и „Теодосий Търновски“, включително пътната връзка с главен път Велико Търново – Варна при затвора.

По този начин около крепостта Царевец се оформя и изцяло нова зона за отдих с дължина близо 2 км., където великотърновци вече прекарват свободното си време, правят си разходки или развеждат домашните си любимци.

Ползите от новата инфраструктура са няколко – обновяват се улици, които не бяха основно ремонтирани от 40 години насам, създават се директни връзки между кварталите, както и нова бърза възможност за придвижване, когато Старият град е затворен заради празници и чествания. Туристите, влизащи от север и от изток във Велико Търново вече имат лесен достъп до двата нови паркинга с над 200 паркоместа в подножието на Царевец.

Инвестицията ще бъде надградена със свързването на основно ремонтираната улица „Ксилифорска“ с главен път Русе-Велико Търново. За целта е нужно изграждането на северния пътен възел в подножието на крепостта „Трапезица“. За целта още преди четири години Община Велико Търново е поискала финансиране, проектиране и изпълнение от МРРБ и АПИ. Към днешна дата вече има идеен проект, предстои обявяването на процедура по ЗОП от МРРБ.

 

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *