Обновена инфраструктура подобрява качеството на живот в североизточните квартали на Велико Търново
0Със значително обновяване на инфраструктурата в североизточната част на Велико Търново е подобрено качеството на живот в кварталите „Асенов“, „Света гора“ и в района на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“. Инвестицията е по различни финансови механизми и включва изграждането на нови мостови съоръжения над р. Янтра, рехабилитация на повече от 8 км. улици, тротоари, ново осветление, предпазни съоръжения, хоризонтална и вертикална маркировка.
С мостовите съоръжения се създават нови пътни връзки – между ул. „Сливница“ и кв. „Света гора“ и ул. „Св. Климент Охридски“, с което се разрешава дългогодишния проблем с аварийното състояние на стария Бейски мост. Втората връзка е подножието на Лобната скала на крепостта Царевец и с него се реализира пряк достъп от ул. „Св. Климент Охридски“ към ул. „Ксилифорска“, явяваща се нов транспортен подход към целия кв. „Асенов“.
С нови настилки и тротоари са улиците „Ксилифорска“, „Св. Климент Охридски“ в кв. „Асенов“, както и ул. „Сливница“, „Димитър Найденов“ и „Теодосий Търновски“, включително пътната връзка с главен път Велико Търново – Варна при затвора.
По този начин около крепостта Царевец се оформя и изцяло нова зона за отдих с дължина близо 2 км., където великотърновци вече прекарват свободното си време, правят си разходки или развеждат домашните си любимци.
Ползите от новата инфраструктура са няколко – обновяват се улици, които не бяха основно ремонтирани от 40 години насам, създават се директни връзки между кварталите, както и нова бърза възможност за придвижване, когато Старият град е затворен заради празници и чествания. Туристите, влизащи от север и от изток във Велико Търново вече имат лесен достъп до двата нови паркинга с над 200 паркоместа в подножието на Царевец.
Инвестицията ще бъде надградена със свързването на основно ремонтираната улица „Ксилифорска“ с главен път Русе-Велико Търново. За целта е нужно изграждането на северния пътен възел в подножието на крепостта „Трапезица“. За целта още преди четири години Община Велико Търново е поискала финансиране, проектиране и изпълнение от МРРБ и АПИ. Към днешна дата вече има идеен проект, предстои обявяването на процедура по ЗОП от МРРБ.