Проф. Костадин Ангелов: Местната власт има нужда от предвидимост и отговорно управление на публичните финанси
0Местната власт има нужда от предвидимост. От държава, която е на мястото си, за да продължава развитието на населените места и на регионите чрез реализацията проекти във всяка една сфера. Така, както беше преди месец май 2021-а година – време, в което бюджетите на държавата се приемаха навреме, бяха сигурни и балансирани откъм финансов ресурс, а общините можеха да си планират дейностите и инвестиционните програми. Това заяви водачът на листата на ГЕРБ-СДС за Велико Търново и региона проф. Костадин Ангелов. И подчерта, че едва ли има кмет, който да не застане зад тези думи.
„Правителството отписа общините, има голям проблем с комуникацията между местната власт и държавата“, остро коментира през юни 2022-а година кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините Даниел Панов пред тогавашния премиер Кирил Петков. И бе прав – заради управленските експерименти, дошли с т.нар. промяна, общините бяха принудени да работят без навреме приети бюджети при рекордна инфлация, огромни сметки за ток, осветление, отопление и горива. Кметовете се чудеха дали да гасят лампите нощем, как да осигурят храната и парното в детските градини, яслите, старческите домове. За инвестиции не можеше да става дума – цялата местна власт помни шест пъти промененият от Асен Василев списък с общински проекти за инфраструктура.
ГЕРБ-СДС защити Програмата за общинските проекти
Все пак, към днешна дата, инвестициите в публичната общинска инфраструктурата, макар и с две години закъснение, стартираха. По изричното настояване и с подкрепата на ГЕРБ-СДС в Бюджет 2024, 2025 и 2026 бе включена Програмата за общински проекти 2024-2026, обяснява проф. Костадин Ангелов. По този начин работещите общини, без значение от коя партия са кметовете, могат максимално бързо да инвестират в инфраструктура и в населените места. Така например, в Свищов вече ремонтират основно покрива на общинската болница „Д-р Димитър Павлович“. А на територията на община Велико Търново обновяват междуселищни пътища.
Грижата за развитието на общините не е нещо ново в политиките, които ГЕРБ провежда – връщайки времето, всъщност големите проекти, които се случиха в градовете и населените места – обновяването на училища, детски градини, читалища, спортни съоръжения, облагородяването на зоните за обществено ползване, рехабилитацията на булеварди, улици и междуселищни пътища, поетапната промяна на водопроводи и канализация и новите пречиствателни станции, са благодарение на държавата, която работеше при управленията на ГЕРБ.
ГЕРБ-СДС спря безумие на промяната – 10-кратен скок на такса смет
Да работиш за развитието на общините и да защитаваш интересите им, всъщност означава да се водиш от дневния ред на гражданите. Именно заради това ГЕРБ-СДС изрично настоя за отлагане с една година на новия механизъм за изчисление на такса смет.
„Защитихме всяко едно български семейство от наложеното от Асен Василев шоково поскъпване на таксата за битови отпадъци още от 2025-а година. Поскъпване между 3 и 10 пъти, което щеше да удари сериозно семейните бюджети. На местната власт – на общините, бе дадена за прилагане една законова рамка, която е трудно осъществима на практика и НСОРБ много пъти е алармирало за тези проблеми“, припомни проф. д-р Ангелов. И обяснява, че решението за отлагане не спира реформата на процеса на управление на отпадъците, нито противопоставя гражданите и бизнеса. А дава нужното време на Министерството на финансите и на местната власт да изработят така новия модел, че да въведе по справедлив начин принципа „замърсителят плаща“, хората да бъдат добре информирани и насърчени за разделното събиране на отпадъци, а общините да имат нужната подкрепа от държавата в целия процес.
ГЕРБ винаги е лице в лице и близо до гражданите
„Вие ни познавате, заставаме пред Вас с лицата си и с всичко онова, което сме изградили през годините. Избирайки номер 18, избирате отговорно управление на публичните финанси с мисъл за бъдещето. За да можем да си говорим както за развитие общините и регионите, така и за децентрализацията, която ще даде възможност и на малкото населено място да става все по-добро, разчитайки на паричните потоци, които се генерират от местната икономика, подкрепена от общините“, завършва проф. Костадин Ангелов.