Двама млади архитекти представиха проекти на световно ниво за библиотека и музей в новия градски център на Велико Търново
0Изложба „Нови проекти в сърцето на стария град“ беше открита тази вечер в Регионална библиотека „П.Р. Славейков“ във Велико Търново. Организатори на събитието са Съюз на архитектите в България – Велико Търново, Камара на архитектите в България – Велико Търново и Регионална библиотека „П. Р. Славейков“. Разработките са на младите архитекти Димитър Панов и Калоян Маринов и са техни дипломни работи от Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Димитър Панов представя своя новаторска визия за интерактивен музей, а Калоян Маринов за модерна библиотека. И двата проекта са разработени за терена на Старото военно училище – бъдещия градски център на Велико Търново.
Десетки архитекти, инженери, предприемачи, общественици, граждани, приятели и близки на двете момчета присъстваха на изложбата, която беше открита от арх. Драгомир Йосифов – водещ специалист по културно-историческо наследство и председател на комисията по ТСУ във Великотърновския общински съвет.
Двамата млади колеги са проявили не просто смелост в своите разработки. Архитектурните достойнства на техните предложения са на изключително професионално ниво. Те се вписват много хармонично в средата и в ландшафта на града, дават свобода на погледа, наситени са с много социални функции, каза арх. Йосифов. И библиотеката, и музея на младите автори, дават на великотърновци и на гостите на града нещо много важно – атракция, култура и знания. Новаторско мислене и замах на творческите търсения има в проектите и най-важното е, че те са на две момчета, които са от Велико Търново и са решили именно тук да разработят своите виждания, допълни арх. Йосифов. Той изрази надежда, че и двата проекта ще намерят реализация в най-кратки срокове, защото градът има необходимост от тях.
Проектите за нова библиотека и за интерактивен музей са на световно ниво! Двамата млади архитекти са се справили с тежка и сложна задача – те са проучили детайлно терена, изследвали са образци в архитектурата у нас и по света, каза в приветствието си арх. Милен Маринов, заместник-председател на местната структура на Съюза на архитектите. Месеци наред денонощна работа се крие зад това, което ни показват в момента, но усилията им си заслужават, посочи арх. Маринов.
Той припомни, че във Варна след международен конкурс започва строителство на нова библиотека, с преустроена модерна сграда се сдоби и Бургас. Библиотеката във Велико Търново отдавна има нужда от разширение и обновяване. Проектът на Калоян Маринов следва най-новите съвременни тенденции, а именно – превръщането на библиотеката в културен център, както аз я наричам – „дневната“ на града. Проектът предлага обособени пространства, зали за презентации, за провеждане на различни събития, хранилища, кафенета и др.
Отдавна библиотеката вече не е място, където само си вземаш книга, четеш и я връщаш. Тя е място за срещи с приятели, за дискусии, спектакли и др., посочи арх. Маринов. Той подчерта, че проектът на арх. Калоян Маринов има силни препратки към старите търновски къщи – дървени елементи и стълби създават неповторим уют и предразполагат посетителите да се чувстват като у дома си.
Интерактивният музей на арх. Димитър Панов е най-голямата подобна разработка към момента в страната. Проектът следва съвременните световни тенденции в архитектурата и също съчетава много социални функции, допълни арх. Маринов.
Арх. Димитър Панов сподели, че е избрал за тема на своя интерактивен музей Второто българско царство, защото това е един от най-славните и бляскави периоди в историята на България и на столицата й Търновград. Концепцията на сградата е тя да бъде своеобразна порта, като едната страна смислово ни отвежда към историческата част на града, а от другата към сърцето на модерния и нов градски център, обясни арх. Панов. Панорамна площадка от едната страна ще разкрива гледка към неповторимия амфитеатър на Велико Търново. Сградата ще разполага с подземен паркинг. На първото ниво са предвидени зали за артефакти и пространство за временни експозиции на различна тематика, а второто ниво предлага вълнуваща разходка през интерактивни зали, които ще водят посетителите в бляскавите средновековни векове на възход на българската държава.
Арх. Димитър Панов призна, че предизвикателството да предложи проект за един от най-важните и обсъждани терени в града е било огромно, но това го е вдъхновило още повече. Дори и представители на преподавателския екип, оценявал дипломната му работа, са имали разработки за новия градски център на Велико Търново, затова той е удовлетворен, че са приели и са оценили високо неговото предложение.
Младият архитект е категоричен, че въпреки работата си в София, никога няма да прекъсне връзката с родния си град.
За съжаление, неговият колега арх. Калоян Маринов не успя да присъства на откриването на изложбата, но и двамата получиха заслужени поздравления от архитектурната гилдия на духовната и историческа столица и на своите съграждани.