Кметът инж. Даниел Панов и Великотърновският митрополит Григорий бяха удостоени със званието „Следовник на народните будители“
Великотърновският университет тържествено отбеляза Деня на народните будители. Почетен гост на тържеството бе г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България В препълнената със студенти, преподаватели, служители и гости Аула на Университета се проведе тържествено събрание по случай Деня на народните будители.
Събранието започна с благослов от Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий. „В нашата велика история винаги е имало будители. Дори и в най-тъмните векове изследователи от Европа признават, че в поробената ни страна има образование, което е равно на това в Англия. Те сравняват нашето образование с викторианската империя! Те са забелязали, че всяко село има даскал. Че нашите будители винаги са чукали камбаната на съвестта на Европа”, каза Дядо Григорий. Той допълни, че през трудните векове на робството българите не са чакали министърът на просветата да им даде нещо, а самите хора са събирали пари за градеж на училища и за заплати на учителите. Владиката припомни, че в далечния американски щат Охайо има паметник на Джанюариъс Макгахан – човека, който разказа на света за Баташкото клане и за героизма на народа ни. Днешните политици трябва да помнят, че България ще я има, докато свят светува, защото будителите са тук и сега, и трябва да ги следваме винаги!Прощавайте, но не е чак толкова важно дали ще бъдем в парадите със знамената с многото цветове. Важно е като българи да бъдем на събития като това и да имаме в сърцата си и на лицата си желанието да го предадем и да продължаваме този път“, каза още митрополитът.
Приветствие по случай празника поднесе заместник-ректорът по научноизследователската и художественотворческата дейност проф. д-р Николай Кънев. „Нашият народ е единственият, който има не един, а два празника на духа – 24 май и 1 ноември. Това означава, че сме народ с мисия, но няма мисия, която е възможна, ако няма съзнание за нейното изпълнение, каза проф. Кънев. Днес задача на държавата, университетите, училищата, читалищата е да направим така, че делото на будителите да пребъде, допълни проф. Кънев.
Слово за празника произнесе и вицепрезидентът на България Илияна Йотова, която подчерта, че думата будител е българска и тя няма превод на друг език. Будител означава да имаш самочувствие, не само да знаеш своята история, но да я завещаваш, да я развиваш. Тя призна, че винаги идва във ВТУ с вълнение – смесица от гордост, боязън и самочувствие, защото университетът е следовник на славната Търновска книжовна школа. Йотова припомни огромната роля на читалищата за съхраняване на българщината и фактът, че в съвременната ни история е имало опити на министри да закрият тези институции, а сградите им да бъдат превърнати в казина.
Българската интелигенция трябва да направи така, че да спре толерирането на неграмотността, пренаписването на българската история. Ние, представителите на българската интелигенция, трябва да имаме по-висок глас. Много лесно е да кажем, че простотията е превзела България и да се примирим. Ако направим това, ще извършим престъпление към децата си ще ги прокудим от Родината, каза Йотова.
Приветствие отправиха също и Калин Вельов, заместник-министър на културата, и проф. д-р Николай Дойнов, председател на Съюза на българските читалища в Република България.
На тържественото събрание заместник-ректорът удостои със званието „Почетен професор на ВТУ“ (Professor honoris causa) проф. Венка Кутева , която получи и почетен Златен медал за дългогодишен значим принос в учебната и научната дейност и за утвърждаването на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ като образователен и научен център. Проф. Кутева благодари на ръководството на алма-матер за отличието и заяви, ВТУ се развива във всички сектори, но в една от тези области е най-добър и това е подготовката на бъдещите учителски кадри. Тъй като ние сме най-добрите – и ние го знаем, и другите го знаят, мисля че е дошло време ВТУ да получи статут на университет с национално значение в подготовка на учители, каза проф. Кутева.
На тържеството бяха връчени и грамотите „Maxima cum laude“ на повишените в научна степен и академична длъжност преподаватели в периода 1.10.2023 г. – 1.10.2024 г.
Церемонията продължи с удостояването на д-р инж. Даниел Панов, кмет на Община Велико Търново, и Негово Високопреосвещенство Великотърновския митрополит Григорий със званието „Следовник на народните будители“. Званието им се присъжда за изключителния им принос в отстояването на височините на българския дух и идеалите на народните будители.
„Тази награда е за всички наши съграждани, които с работата си в сферата на науката, просветата, културата и духовността изпълват със съдържание признанието на Велико Търново за историческа и духовна столица“, каза кметът Панов. И подчерта: „От историята, от делото на будителите, които ще почетем на 1 ноември, знаем следното: когато народът е бил обединен около национални приоритети и задачи, със силата на вярата винаги се е справял с трудностите. Днес имаме нужда точно от това – обединение около ценности и вяра“.
След края на тържествената част бе открита двудневна научна конференция на тема „Будителите – памет и бъдеще“. Доклади на конференцията ще изнесат: проф. д-р Петко Ст. Петков, проф. д-р Пламен Павлов, проф. д.н. Атанас Дерменджиев и др.
снимки: ВТУ