Над 200 състезатели от 18 държави ще мерят сили в атрактивното Световно първенство по спортен риболов в село Къпиново
0До 40-50 000 лева струва оборудването на един състезател в дисциплината Trout Area , при която рибите се щадят и не се нараняват
Над 200 състезатели от 18 държави, сред които Япония, Италия, Испания, Казахстан, Литва, Белгия, Словакия, Румъния и други, ще мерят сили на Световно първенство по спортен риболов. Атрактивната надпревара Trout Area (скоростен риболов на пъстърва с изкуствени примамки), ще се състои на 15 и 16 ноември на базата за спортен риболов във великотърновското село Къпиново.
Интересни подробности и любопитни факти за първенството представиха днес на пресконференция във Велико Търново председателят на Българската федерация по риболовни спортове Георги Михайлов, Петко Иванов – треньор и капитан на Националния отбор по спортен риболов в дисциплина Trout Area,15-годишният Иван Радев, който е най-младият състезател в дисциплината, Станил Йотов – секретар на Федерация и Георги Давидов, главен експерт в Община Велико Търново.
Тази година в България са проведени два световни шампионати по спортен риболов в различни дисциплини на Гребната база в Пловдив. Официалното откриване на Световното първенство във Велико Търново ще се проведе на 13 ноември на площада пред крепостта Царевец. На следващия ден ще се състои официалната тренировка, а на 15 и 16 ноември са същинските състезания, посочиха организаторите.
Световното първенство в дисциплината „Trout Area“ ще се проведе във водоем с размери 100/50 метра, пълен с американска пъстърва. Състезателите от 18 национални отбора от цял свят ще играят в отделни мачове, като схемата на надпреварата е направена така, че късметът и добрият жребий, да бъдат сведени до минимум. В надпреварата ще се включат и двукратните световни шампиони от Италия, вицешампионите от Литва, за пръв път и националният отбор на Япония – страната, в която е измислила тази дисциплина. Тя бързо се превърна в най-привлекателната в спортния риболов, особено за млади състезатели, посочи Станил Йотов. По думите му от около 50 участници в републиканските първенства, повече от половината са ученици.
Според председателя на Българска федерация по риболовни спортове Георги Михайлов включването на 18 национални отбора е доказателство за бързото и възходящо развитие на спорта и на новата дисциплина по риболов.
Спортният риболов няма възрастова граница, поясни Михайлов, който е активен състезател над 25 години в дисциплината „Плувка”. По думите му надпреварата „Trout Area“ е доста тежка, изисква се двигателна активност на състезателите, прецизност, хладнокръвие, бързина.
Дисциплината скоростен риболов на пъстърва с изкуствени примамки е много атрактивна, защото в нея се хващат много риби за кратко време, каза капитанът на българския национален отбор Петко Иванов. Рибите могат да бъдат хванати по няколко пъти през цялото състезание, един състезател отчита по около 30 риби за 15 минути. Примамките са изцяло щадящи за рибите, куките са без контри, това прави откачването им много по-лесно, а рибата не се наранява. Състезателите не докосват рибите с ръка, а със специално приспособление, за да не им предизвикат топлинен шок, защото пъстървите обитават води с много по-ниска температура от човешката. Най-добрия риболов се получава с риби с тегло между 120 и 200 грама, защото те са активни и кълват добре. Това не са трапезни риби, поясни Иванов. Всеки състезател трябва сам да си направи тактика, защото първият път е лесно рибата да клъвне на големи, искрящи примамки тип „клатушки”, но след това, като са видели, че това не е храна, стават доста „мнителни”, с усмивка поясни Петко Иванов. За шест часа състезание трябва наистина доста прецизно да се помисли как да протече то, да се включат други примамки, оборудване и т.н.
Скъпа дисциплина е Trout Area, всеки състезател сменя по 5-6 въдици, които са много скъпи. Едно нормално оборудване започва от 2-3 000 лева и стига до около 40-50 000 лева, колкото е моето, каза капитанът на националния ни отбор.
15-годишният Иван Радев разказа, че се запалил по това хоби от дядо си, който го придружава на всички състезания. За пръв път деветокласникът от София се включил в надпревара, когато бил на 12 години и от тогава активно се готви. Тийнейджърът е вицешампион на България за 2024 година и се състезава наравно с мъжете. Той признава, че този спорт му е много интересен, а и излизането сред природата го зарежда. Неговия личен рекорд е 21 риби, уловени за 10 минути.
Години наред са необходими, за да се отработи скоростното хващане на рибата, откачването й от куката, изваждането, поставянето в кепчето, допълват майсторите риболовци.
Победителите на Световното първенство ще получат купи и медали, защото в този спорт материалните и паричните награди не са толерирани, посочиха организаторите.
В Световното първенство ще се включат и повече деца от Спортното училище във Велико Търново, които ще помагат в броенето на рибите и ще помагат на състезателите.
Водоемът в Къпиново е избран, защото отговаря на всички изисквания, на него са провеждани и републикански първенства. Очаква се Световното първенство да събере много публика, която да се наслади на майсторските изпълнения на състезателите.