Знаков преподавател напуска Великотърновския университет

0
11str_1334747209832301710_big

От 1 януари проф. Милко Палангурски ще работи в Българска академия на науките 

Знаковият преподавател от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” проф. дин Милко Палангурски напуска ВТУ. От 1 януари той ще работи в Българска академия на науките в София, след като спечели конкурс.

Новината потвърди за „Болярски новини” самият проф. Палангурски. Той не коментира в детайли причините за сериозната крачка, която предприема, но поясни, че е огорчен от отношението на ръководството на Университета към Катедра „Нова и най-нова история на България”, в която беше преподавател и  ръководител. По думите му това отношение води до нейното обезкръвяване.

Миналата година  през март професорът подаде оставка като заместник-ректор по научната дейност във ВТУ. Това  стана след заседание на Академичния съвет на Великотърновския университет,  на което беше утвърден структурният състав на Общото събрание на ВТУ за мандат 2023-2027 година. Причина за оставката му беше дълготрайният проблем в развитието на структурите на университета, който продължава повече от 20 години, а именно – за определянето на част от Общото събрание на ВТУ – основно за студентската квота, посочи тогава професорът.

Проф. Милко Палангурски е завършил „История” във ВТУ и става асистент още през 1986 година. Бил е в ръководството на Историческия факултет, а в периода 2003 – 2007 г. е бил заместник-ректор по управление на качеството и акредитацията. От 2019 г. е заместник-ректор по научните дейности. Преподавателят в катедра „Нова и най-нова история на България“ е автор на десетки статии, студии и учебници, както и монографии, свързани с избирателната система в България. Той е удостоен със званието „Почетен гражданин на Велико Търново“.

Проф. Палангурски е и сред инициаторите на предложението за обявяване на 22 септември – Деня на Независимостта, за официален празник, а Велико Търново да бъде домакин на честванията. Има принос в признаването на града за историческа и духовна столица, което е един от най-важните актове в новата история на страната.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *