Артистичното семейство Даниела и Владимир Овчарови откриха първия в страната, приказен музей на изкуството и порцелана в Ново село /СНИМКИ/

0
462572896_470356359427706_7010827399707904220_n

Тези дни все по-често повтаряме клишето, че по Коледа се случват чудеса, но обикновено това е просто израз без особено съдържание. Истинско коледно чудо обаче се случи във великотърновското Ново село. Броени дни преди Рождество там беше открит първият в страната частен музей на изкуството и порцелана. Без почти никаква предварителна разгласа, като че от нищото, пред смаяните погледи на посетителите се разкри едно приказно и вълшебно пространство, приютило стотици безценни произведения на изкуството и изящни порцеланови изделия. А музеят всъщност изобщо не е традиционен и скучен музей с каса за билети и ограничителни въжета покрай експонатите, а истински гостоприемен дом, изпълнен с уют, топлина и красота, в който като че ли са изчезнали времеви и пространствени граници, за да възтържествува въображението и полетът на духа.

Стопани на приказното място са семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров – професионални художници, артистични номади, живели близо 30 години зад граница, естети, колекционери, сърдечни човеци.

Снощи те отвориха вратите на преобразената от тях къща в самия център на селото, за да посрещнат десетки гости в нея и да им покажат цялата й красота. Бившата кръчма и бозаджийница, дълги години порутена и превърната в бандърлък, къщата сега предизвиква възторг още с външния си вид. А прекрачвайки прага й, човек попада в пространство, преплело по удивителен начин груб кирпич и стари греди с фин порцелан, картини, скулптури, антикварни шедьоври, мебели с удивителна дърворезба, безценни килими, кукли… Място, което вади хората от сивотата на ежедневието и ги кара да се усмихват.

Даниела Самоволска-Овчарова и Владимир Овчаров живеят в САЩ от 1996 г. и творят в сферата на магическия реализъм. И двамата художници са възпитаници на Националната художествена академия. „През 90-години времената бяха сложни, решението да заминем за Америка беше спонтанно“, разказват творците. Местят се зад Океана с двете си малки деца, които вече са големи хора със свои семейства. Даниела и Владо са щастливи баба и дядо на две внучки.

За 28 години обиколят цяла Америка кръстосват Щатите надлъж и нашир със своя голям камион, пълен с палатки, стени, тежести, осветление и картини, за да участват в изложби, арт фестивали и панаири. „Не знаем дали точно сме сбъднали американската мечта, защото не станахме богати с пари, но забогатяхме с познанията за друга култура, с опит, с контакти“, подчертават художниците. „Правили сме изложби в много известни галерии, наши творби са откупени от музеи в Америка, на една от проявите излагахме произведенията си редом до Антъни Куин, София Лорен присъстваше на артистичните шоута“, разказват Овчарови.

През цялото време те не спирали да работят, станали неотменна част от огромното арт общество, включващо над  12 000 творци, с които участвали в ежегодните шоута на изкуството, които са с над 90-годишна история. „Те се провеждат в най-големите градове в Щатите веднъж или два пъти в годината на най-хубавите места в Америка, буквално навсякъде сме били, без Аляска. С художниците, с които пътуваме по тези шоута, сме като циркови семейства, познаваме се, хората ни обичат, дори плакаха за нас, като тръгвахме“, казват Даниела и Владимир. Тъгата им от раздялата с колегите обаче отстъпва, защото още през март следваща година семейството отново ще пътува до Щатите за участие в поредното арт шоу. Голямата им мечта е да доведат свои колеги от Америка в Ново село, за да се запознаят с местни творци и да организират съвместни прояви.

„До решението да се върнем в България стигнахме, защото дъщеря ни  замина на север в Портланд, синът, снахата и внучките отидоха в Ню Йорк и от трите ни съседни къщи, в които живеехме, останахме само ние. При тези разстояния се оказа, че  за децата е горе-долу същото дали ще пътуват до Ню Мексико, или до Ново село“, с усмивка разказва Владимир Овчаров. По време на ковид пандемията той започнал да проучва населените места в България и набелязал около 250, в които евентуално да останат. Като паднали ограниченията за пътуване, обиколили почти всичките. „Не беше лесно – в някои села нямаше вода, в други ни предупредиха,  че ако оставим къщата за два месеца, няма да намерим нищо в нея, трети пък бяха много красиви, но напълно обезлюдени. Ново село ни впечатли още с първото ни идване тук. Най-много ни харесва, че селото е живо, не можем да се нарадваме на децата, които особено през лятото чуваме да играят до среднощ“, казват творците.

След като купили къщата в центъра, с помощта на местни майстори започнали да я реставрират, да чистят и да подреждат имота. „Избрахме да оставим кирпича на стените и автентичните греди, защото всичко това, макар и парадоксално, се съчетава прекрасно с изящния порцелан и с нашите творби. Най-лесно е да се сложи гипс картон и да се направи лъскава сграда, но не това беше нашата цел“, казват Овчарови.

Няколко спални, голяма баня, вестибюл, хол, ателиета, танцувална зала с витражи, керамично и скулптурно ателие включва артистичният дом – музей. Погледите приковават витрините с порцеланови съдове и статуетки и безброй антики. Двамата ги купували от огромните антикварни молове в Америка, в страната дори има специална дума за любителите на стари ценности – лов на антики.

„Никога не сме броили колко са произведенията от порцелан, но съм се постарала да покажа на това малко място  различните култури и времето, в които са правени“, казва Даниела. Нейната страст е да колекционера основно немски порцелан, но има френски и английски образци от началото на производството на порцелан в Европа през 18-ти век, сред които ранен Майсън, достойни за голям европейски музей. Ако някой реши в България да създаде истински, голям музей на порцелана, тя е готова да дари част от своята колекция, за да стане достояние на повече хора.

Освен талантливи творци, Даниела и Владимир имат и завидна биография. И двамата са родени в София, завършили са Националната художествена академия. Тя има магистърска степен в изящни изкуства и консервация и реставрация на икони. През 1994 г. българското Министерство на културата купува нейната авторска икона “Св. св. Кирил и Методий” като официален подарък oт Р България за папа Йоан-Павел II и тя му е връчена по време на тържествата в чест на Кирил и Методий във Ватикана. Друга нейна икона също има интересна съдба. Купила я жена и я занесла при Ванга в Рупите. Когато пророчицата видяла изображението, била категорична: „Това е голямо нещо! Ще ми я сложите над главата и като умра, ще я занесете в църквата!”. На рождения си ден тази година отидох в църквата на Ванга и се зарадвах, че иконата наистина е там и се пази, споделя Даниела.

Нейните изпълнени с искрящ магнетизъм живописни творби са определяни като принадлежащи към сюрреализма или магичния реализъм. Но рисуването далеч не е единствената й страст. Като малка ходела на  уроци по солфеж, пиано, балет, рисуване, спортувала лека атлетика, баскетбол, фехтовка, парашутизъм… Една от страстите й е езотериката. Преди четири години завършила свой  проект – тесте от 78 Таро карти и книжка с тълкуването им. Нарисувала е миниатюрите според своите виждания за значението и символиката на всяка карта. Декът се казва “Пробуждане на подсъзнаваното”, а тълкуването на всяка една карта е базирано на нейни проучвания в областта на астрологията и психологията.

Сега Даниела мечтае да завърши своята книга, която е приказна и сюрреалистична, каквито са и картините й.

Не случайно е потеклото и на Владимир – той е син на проф. Васил Овчаров, преподавател в  Националната художествена академия в София и автор на едни от най-известните ръчно тъкани от него монументални гоблени у нас. Една от бащините му творби украсява и дома им в Ново село. Негов чичо пък е Владимир Овчаров – един от първите български текстилни концептуалисти и дизайнери през 50-те и 60-те години на миналия век, дипломирал се в Китай.

Даниела и Владимир Овчарови искрено вярват, че някога в България ще бъде направен истински музей на изкуството и порцелана, който да обедини много творци, които да показват своите съкровища.

Десетки приятели на артистичното семейство и жители на Ново село присъстваха на откриването на техния музей. „Благодаря ви, че избрахте това място за ваш дом!“, развълнуван каза кметът на Ново село Христо Христов. Той определи семейството като лъчезарни и сърдечни хора, които заразяват със своето спокойствие, но и със своя работохолизъм. Никога не ви видях да бързате, всеки ден посрещате гости, но и всеки ден изникваше по нещо ново в къщата, сподели той и официално приветства Даниела и Владимир като жители на Ново село.

Този музей е резултат от дългогодишна страст на Даниела и Владимир Овчарови към събирането и съхраняването на културни съкровища, които отразяват богатството и разнообразието на човешкото творчество. Изкуството  е универсален език, който свързва хората отвъд граници и епохи. Колекцията включва произведения от различни континенти и култури, всяко със своя уникална история и значение.Благодаря за насладата, която доставихте на гостите с вашето гостоприемство и отношение, каза в приветствието си заместник-кметът на Община Велико Търново Снежана Данева – Иванова, която присъства на събитието.

Създаването на този музей е принос към културния живот на нашата общност, допълни Данева и предаде поздравите на кмета Даниел Панов и уверението, че всички техни инициативи ще срещат подкрепа от страна на Общината.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *