Тома Биков: Време е да спрем да мразим сами себе си!

0
482247158_954447273473049_2826750047883927417_n

Време е да спрем да мразим себе си! От една страна като българи да мразим държавата си, от друга да се самобичуваме като личности. Причината за това е мразене вероятно е, че сме си поставили неизпълними цели и не сме ги осъществили. Повече от 100 години сме митологизирали двете национални катастрофи, които представляват неосъществеността на един идеал. В същото време не отчитаме огромните постижения, които имаме. Като например това, че сме една от едва 200 страни в света, които са основали собствена национална държава. Забравяме също, че тръгваме през 1879 година с 90 на сто неграмотно население, колкото и да се хвалим ,че сме имали любов към знанията по онова време, и около  век по-късно стигаме до нива на почти пълна грамотност.  Време е да видим историята си в пълнота, без клишета и в цялост, да свържем българския исторически разказ.

Това заяви пред великотърновската публика народният представител, политолог и журналист Тома Биков, който представи своята книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. Срещата с автора в Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“, която премина при голям интерес под формата на дискусия, беше организирана по инициатива на колегата на Биков от Парламентарната група на ГЕРБ-СДС народния представител Димитър Николов, който е и председател на комисията „Култура и медии” в НС.  Преди срещата в библиотеката  Тома Биков  разговаря със студенти от ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Революциите са периодите на победителите, контрареволюциите – на оцелелите, коментира авторът новото издание, което е продължение на предишната му книга – „Българските революции“.

Трите  основни части на „Българските контрареволюции и краят на идеологиите” имат различни посоки, но през цялото време целта е в края да се стигне до общи изводи и посоки на мислене. Книгата се развива от частното към общото, от малкото към голямото и от съдържанието към формата.

Контрареволюциите са компромис между центъра и периферията, между глобалното и локалното, между предреволюционното минало и постреволюционното бъдеще. Този компромис е едновременно неудовлетворяващ и удовлетворяващ всички страни. Затова пейзажът на контрареволюцията е пъстър, но не и естетически издържан. В него съжителстват останки от мъртви времена, революционни порядки и постреволюционни перспективи.

И трите ни революции – след Освобождението, след 9 септември 1944 г. и след 10 ноември 1989 г., са външноположени и се утвърждават със средства, които се имитират. Поради тази причина сме развили силна линия на подражание в нашето общество, без да е подплатена с истинска идеологическа същност. Твърдя, че идеологиите са изчерпани като потенциал. Две от тях практически не съществуват – социализмът и национализмът, които да доминират на държавно ниво, и единствената действаща държавна идеология е либерализмът. Въпросът е обаче доколко тази идеология е все още жива, доколко нейното очарование продължава да бъде за голяма група от хора. През последните месеци виждаме атака срещу либерализма като държавна идеология в самия център на либералната западна цивилизация Вашингтон. И тази атака според мен се приема с известно облекчение и спокойствие от доста хора не само в САЩ.

Според Тома  Биков се появяват две алтернативи, които са отговор на загниването на идеологическите начала. Първата е технологичната утопия. Голяма част от средната класа ще бъде декласирана заради изкуствения интелект. Това означава, че гръбнакът на либералната демокрация ще бъде счупен. Така престижни ще бъдат тези, които дават задачите на изкуствения интелект, и онези, без които не можем – хората на ръчния труд, на ниско квалифицирания труд. За мен това носи революционен потенциал да обърне света с главата надолу, смята Тома Биков.

Втората алтернатива е културната. Изразява се в налагането на алтернативни идентичности, във възраждането на етнически и религиозни идентичности също. Западът е в криза на идентичност и това е част от проблема му. Той все по-малко очарова други култури, които искат да се преобразят и да станат като него. Така че можем да се окажем не просто в някакъв етап от развитие, а в края на цяла епоха, каза още Биков.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *