Във Велико Търново за пръв път представят в обща изложба световноизвестни съвременни български художници

0
484439236_701712528949182_7505582369510166110_n

39 автори са включени в експозицията „Майстори”. Творбите им са притежание на най-известните

музеи и галерии в света, на частни колекции на президенти, холивудски звезди и милиардери

Първа по рода си съвместна изложба, в която ще бъдат представени творби на световноизвестни съвременни български художници, се организира във Велико Търново. Откриването на експозицията под надслов „Майстори” е на 21 март от 18 часа в Изложбени зали „Рафаел Михайлов”. Изложбата се организира от Сдружение „Клубът” и Община Велико Търново и е прекрасен подарък за великотърновци, гостите на града и за ценителите на изкуството за празника на духовната и историческа столица на България – 22 март. Куратор и основен инициатор на събитието е художничката Елена Стоева.
Припомняме, че през 2023 г. тя организира артфорума „Майсторът Маргарита“, посветен на българската скулпторка Маргарита Пуева, а през 2024 г. на 8 март, пак по инициатива на сдружението, Изложбените зали „Рафаел Михайлов“ във Велико Търново посрещнаха близо 30 съвременни български художнички в изложбата „Дамите – Мariage d’amour“.
Изложбата „Майстори” включва творби на 39 мъже, съвременни български художници, известни по цял свят. Досега те не са участвали в съвместна експозиция в България. Седем от творците вече не са сред нас и предстоящото събитие е почит към тях, сред тях е и емблематичният преподавател от ВТУ доц. Пеньо Пенев.
Скулптура, графика, живопис, наивизъм, абстракционизъм, реализъм, но най-вече индивидуализъм и ярко присъствие ще има в изложбата, казва Елена Стоева. В залите ще присъстват автори от няколко поколения, като доайен е великотърновският скулптор Панайот Димитров – Понката, на достолепните 94 години.
Картините и скулптурите на авторите в изложбата разнасят славата на България по целия свят, художниците са носители на стотици международни и български награди, творбите им са притежание на световни колекции, частни музеи и галерии. Можем само да се гордеем, че имаме такива талантливи личности, които създават светове, казва още Стоева.
Тя предостави и подробна информация за най-значимите постижения и награди на част от творците:

Ангел Герджиков – носител на награда „Пловдив“ 2019, участвал е в Салон наив в Сен жан Кап фера. Твори в стил наив. Завършил е ВТУ, Факултета по изобразително изкуство, при проф. Русчуклиев

Атанас Атанасов – завършил е специалност „Живопис” в ХА, в класа на проф. Светлин Русев. През 1990 г. участва в конкурса за малоформатна живопис на галерия Del Bello, Торонто, на който печели трета награда.

Атанас Хранов -завършил е Художествената академия в София през 1987 г., специалност „Дърворезба“, при проф. Антон Дончев. Носител на престижни награди, има над 60 самостоятелни изложби и кураторски проекти.

Валери Ценов – има над 50 самостоятелни изложби в страната и чужбина

Владимир Чукич  – участва в национални и международни биеналета на графиката в Япония, Словения, Сърбия, Италия и др. Има над 25 самостоятелни изложби и множество спечелени награди в национални и международни конкурси. Живее, свири джаз и рисува в Кърджали.

Володя Кенарев – възпитаник на НХА през 1978 г. Още в тези години става известен като един от малкото български художници, работещи в жанра на хиперреализма. Творчеството му става обект на голям интерес от страна на международни колекционери. Негови картините са собственост на Националната художествена галерия и на много градски галерии в страната. През 2004 г. е избран за член на борда на Американския биографичен институт към Конгресната библиотека на САЩ и е включен в изданието „2000 бележити интелектуалци на ХХІ век“. Живее и твори в Русе.

Вълчан Петров – има над 15 фрески, мозайки и керамики в различни градове в България и в Пескара, Италия. Негови творби са собственост на колекциите на Националната художествена галерия в София, Софийска градска художествена галерия и Градска галерия – Пловдив, и други 16 галерии в страната. Творбите му са притежание на музеи и частни колекции в разилия, Франция, Великобритания, Белгия, Холандия, Полша, Чехия, Сърбия, Унгария, Германия, Испания, Италия, Австрия, Швеция, Португалия, Русия, Литва, Канада, Турция, Малта, Гърция, Япония и Швейцария.

Димитър Войнов – син – има над 30 самостоятелни изложби в страната и чужбина. Носител на приза „Художник на десетилетието на Арт Галерия Ларго 2008 – 2018“.

Илия Желев – възпитаник на ВТУ. Негови картини са притежание на НХГв София, на Софийска градска художествена галерия, на галерии и частни колекции в страната,  в Германия , Австрия, Швейцария ,Франция, Великобритания, Испания, Италия, Дания, Швеция, Люксембург, САЩ, Канада, Япония, Индия, Хонг Конг, Израел и други. Живее и работи в Пловдив.

Йордан Парушев – има 47 самостоятелни изложби и близо 500 участия в колективни, групови, национални и международни изложби, както и в кураторски проекти. Негови картини са избрани и включвани в представителни изложби на съвременно българско изкуство в страната и чужбина. Носител на 17 награди, между които е и Голямата награда за литература и изкуство „Добри Чинтулов“ на Община Сливен. Почетен гражданин на град Сливен.
Картини на Йордан Парушев са притежание на: НХГ – София, Софийска градска художествена галерия, художествени галерии в Русе, Сливен, Шумен, Плевен, Разград, Смолян, Добрич, Музей за съвременно изкуство – Сеул, Корея, Център за документация на колажа в Сержин – Франция; Колекция на НДК – София; Френски културен институт – София и др., частни колекции в България, САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Турция, Русия, Норвегия, Финландия, Гърция, Беларус, Белгия, Холандия, Словакия, Полша, Люксембург, Португалия.

Милко Божков – завършил „Живопис“ в НХА. Автор на над 80 самостоятелни изложби в България, Полша, Чехия, Русия, Австрия, Швейцария, Люкембург, Швеция, Холандия, Франция, Германия. Има над 100 участия в групови изложби и биеналета на живописта и графиката в България, САЩ, Мексико, Венецуела, Бразилия, Япония, Дания, Норвегия, Швеция, Белгия, Холандия, Русия и др. Негови произведения са в колекциите на Конгресната библиотека – Вашингтон, Музея на изкуствата – Портланд, Националната библиотека на Франция, Галерията на префектура Канагава, Япония, Музея за съвременно изкуство – Шчечин, Колекция за съвременно изкуство „Петер Лудвиг“ – Аахен, Колекция Юго Вутен, Чешка национална галерия, Музея на малкия формат – Бонсекур, Белгия и др.Носител е на награди за живопис, като сред тях са Национална награда за живопис „Захари Зограф“ (2002) и Годишна национална награда за живопис „Владимир Димитов – Майстора“ (два пъти).През май 2016 г. е отличен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – първа степен. Живее и работи в родното си село Ресен. Най-активно работи с две чужди галерии – люксембургската “Edition 88” и франкфуртската “Titan”.

Иван Стратиев – възпитаник на Факултет по изобразително изкуство във ВТУ. Реализирал е концептуални акции, пърформанси, видеоинсталации и собствени кураторски проекти. Има над 40 самостоятелни изложби в България и чужбина, пет от които Австрия, Чехия, Великобритания, Швейцария. Участвал е в много групови изложби в страната и чужбина. Удостоен е с годишните награди на няколко български галерии, както и с приза „Златен звънец“ –Перник.

Недко Итинов – сред доайените на пловдивската художествена школа. Твори в сферата на живописта и рисунката, като е създал свой разпознаваем стил, характеризиращ се със специфичен растер и триизмерни декоративни фигури.

Никола Колев – прословут с изработването на грамадни плотове шах, един от които с размер 220/220 см и тежащ 1 тон. Това произведение на пластичното изкуство се състои от 32 отделни бронзови скулптури и дъска от фин мрамор около 4 кв.м. Вдъхновен от митовете и легендите от древния свят, създава уникален ансамбъл от шахматни фигури, като всяка фигура разкрива своя история.
Любими теми на Никола Колев са конете и биковете.Част от постиженията му са награди от Световното изложение на изкуствата в Кан (Франция) и Международната изложба на Ателието на Дунав – Иббс (Австрия). Негови произведения са включени в колекции по цял свят.

Николай Стоев – възпитаник на Факултета по изобразителни изкуства във ВТУ. През 1990 г година става съосновател на арт галерия „Спектър“ – Велико Търново -(една от първите частни галерии в България).
От 1993-та работи освен в България, с редица галерии в чужбина – Франция („Naifs du Monde Entier”- Париж, „La galerie Jacqueline Bricard“-Лурмарин), Швейцария („Pro Arte Kasper”-Морж, “InterArtmania“-Лозана), Люксембург („Edition 88“-Люксембург), САЩ („Adamo“- Ню Йорк), Нидерландия (Gallery Josephine-Наарден-Вестинг), Португалия (“Allarts” Gallery-Лисабон), Испания („Eboli“-Мадрид), като в някои от тях е правил по няколко самостоятелни изложби.
От 2000-та година досега е направил 23 самостоятелни изложби в България, Европа и САЩ. Участвал е в повече от 20 международни изложби (Арт Наив включително)-Франция, Швейцария, Португалия, Италия, България. Лауреат е на 6 международни награди. След изложба „Корабът на глупците“ в Център за фантастично изкуство, „Шато дьо Грюйер“ прави триптих по поръчка за колекцията на замъка, открит тържествено от Петър Стоянов, президент на България. През 2022 г. е поканен да организира участие и представяне на 15 български художници в Трети интернационален салон за наивистично изкуство в Сен-Жан-Кап-Фера, Франция, където е почетен участник и гост. Живее и работи във Велико Търново.

Пламен Монев – завършил е НХА. Работи в сферата на живописта, графиката, илюстрацията и акварела. Живее и работи във Варна. През 1993 г. е удостоен с Награда на фондация “Свят” на VII Международно биенале на графиката – Варна. Направените от него рисунки и исторически възстановки дадоха облика и интериорното решение на музея „За малки и големи”, част от Археологически музей – Варна.
По негов проект е мозаечната икона на св. Николай Чудотворец на фара в Пристанище Варна. През последните 25 г. реализира над 20 изложби във Варна и в частни галерии в страната. Има самостоятелни успешни изложби и участия в Австрия, Италия, Швейцария, Норвегия, Русия, Германия, Великобритания, САЩ, Канада и др. Негови произведения притежават НХГ, Градската художествена галерия във Варна, частни колекционери от България, Европа, Русия и САЩ.

Петър Мичев – самобитен и самоук художник родом от Плевен. Светът го открива през 1990-а в брюкселската галерия „Остър ъгъл“, където неговите картини са изложени до тези на Салвадор Дали. Прави големи експозиции във Франция, Белгия, Германия, Швейцария, Люксембург, Дания и САЩ.
През 1994-а Мичев, или Дон Пепи, както сам се нарича, участва в един от най-големите културни проекти на ЮНЕСКО за ХХ век заедно със Сезар, Карсу и Бюфе. През 1997-а четиримата организират съвместна изложба в монетния двор „Дьо ла моне“ в Париж. Открива я Жак Ширак.
Петър Мичев е участвал в над 450 групови вернисажа и е реализирал над 160 самостоятелни изложби в България, Европа, Америка.
От 1991 до 1998 г. живее и твори във Франция. Там работи с престижни галерии, една от които прочутата „Романет”, ситуирана между Лувъра и Латинския квартал и създала Пикасо като млад автор. В периода 2000-2005-а живее в САЩ, в Тампа, Флорида. Пред конгреса на Флорида братът на президента на САЩ – губернаторът Джеф Буш, представя Петър Мичев като единствения жител на щата, записан в „Енциклопедия Британика”. След 5-годишно пребиваване в Тампа 8-милионният град номинира българина за личност на годината. Името му е записано в „Златната книга” на Палм Бийч.
Картини на Мичев са притежание на над 50 музеи, галерии, фондации и на известни личности, сред които Джордж Буш, Владимир Путин, Симеон Сакскобургготски, американският киноактьор Стивън Сегал, австралийският милиардер Клайв Палмър и руският мултимилионер Генадий Гайтамак.
Освен в музея на Ватикана негова творба е сложил приживе в частната си колекция и папа Йоан Павел Втори.

Стоян Божкилов – работи като художник и музикант, преподавател по рисуване за деца. Има множество реализирани проекти по програми на Национален фонд “Култура”, към МК, свързани с работа с деца в неравностойно положение, с риск от социално изключване и със специални потребности. Има 13 самостоятелни изложби в 4 страни, включително три пъти в Съвета на Европа в Страсбург, Франция.

Стоян Цанев – през 1973 г. завършва специалност живопис във варшавската Академия за изящни изкуства. Твори в областите кавалетна графика, живопис и малка пластика. Автор е и на екслибриси за поетите Недялко Йорданов, Христо Фотев и за изтъкнатия бургаски художник Георги Баев.
Носител на много национални награди. През 2007 година получава най-

Хари Арабян – автор на монументална скулптура в парка на гр. Маигаити в Китай, а други негови творби са собственост Националната художествена галерия, както и на частни колекции в България, Франция, Италия, Германия, Белгия, Великобритания, Турция, Китай, Канада и САЩ.

Ясен Гюзелев – първата книга с илюстрациите на Ясен Гюзелев е издадена за пръв път през 2000 г. от немското издателство „Auflau-Verlag“. Ще последват още три издания – на китайски (2002), английски (2003) и испански език (2007), преди Ясен Гюзелев и Алиса да бъдат представени в България през 2010 г. В общи линии, подобна е съдбата и на други, превърнали се в класически произведения на литературата за деца текстове, чиито илюстрации на Ясен Гюзелев откриваме години по-късно – „Пинокио“, „Пчелната царица“ от братя Грим, „Артур и Ескалибур“, „Рожденият ден на инфантата“, „Дама пика“, „Орфей и Евридика“, „Сократ“.„Микеланжело“, „Дон Кихот“, „Кралят на златната река“, „Оливър Туист“, „Големите надежди“, „Баскервилското куче“ и др. Носител на национални и световни световни награди. Прави немалко самостоятелни изложби в цялата страна.
Номиниран за престижната международна награда „Ханс Кристиан Андерсен – най-високото световно отличие за детска литература, присъждано от Международния съвет за детски книги (IBBY) на автори и илюстратори за техния изключителен принос към изкуството на детската книга.

Христо Йотов – от 25 години е на свободна практика и се занимава единствено с живопис. Има повече от 50 самостоятелни изложби в страната и чужбина.
Сред галериите, представящи Христо Йотов, са„Корерис” – Атина; ”Артиум” и „Нурол” – Анкара, Истанбул; „Аниксис” – Баден, Швейцария; г-я „Софи” – Цюрих, Швейцария; Български културен център във Виена и Братислава; „Мултитрейт” – гр. Грац, Австрия; „Мейсънс” – Хюстън, САЩ и други. Произведения на Христо Йотов – Йотó са в колекции в НХГ, СХГ, общинските галерии на Пловдив, Шумен, Добрич, Русе, Пазарджик градските галерии в страната и в частни колекции в Канада, САЩ, Европа, Южна Америка

Христо Кралев – Има самостоятелни изложби в страната, в Москва, Виена, Франция, Хърватска и др. Кралев създава в годините самобитен живописен стил и техника, които стават негова запазена марка. Пантеизмът, който изповядва, придава особена чистота и одухотвореност на патриархалните му сюжети. Живее и работи в Добрич.

Христо Христов – от 1995 г. излага творбите си в галерия Georg на остров Зюлт, Германия. Христо Христов е не само утвърдено име в съвременното българско изкуство, но е и признат като един от най-добрите български скулптори с автентичен разпознаваем стил.

Цветан Казанджиев – има над 150 участия в международни графични форуми и конкурси, десетки самостоятелни изложби и колективни участия в галерии в България и в чужбина – Япония, Полша, Франция, Холандия, Чехия, Словения, САЩ, Германия, Австрия, Италия. Носител на множество национални и международни награди сред които специална награда на Международното биенале на графиката, Сеул, Корея , Втора награда на Международен конкурс за графика ”MAXIMO RAMOS”, Ферол, Испания Награда за графика на Биенале на малките форми, Плевен и др. Негови графики са притежание на НХГ,арт музеи в Швеция, Полша, Испания и на частни колекции в България, Япония, Гърция, Холандия, САЩ, Финландия, Франция, Полша и др. Живее и работи в родния си град Ямбол.

 

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *