
Снощи във Велико Търново беше представен новият брой на авторитетното национално списание за литература, изкуство, критика и философия „Везни”. В него са включени 36 великотърновски автори, а изданието е посветено на великотърновския бизнесмен, меценат и визионер Петър Христов, отишъл си без време преди седем години.
Петър Христов беше благороден и обществено отговорен човек, който обичаше и подкрепяше културата, каза на представянето на списанието акад. Иван Гранитски, основател на издателствата „Захари Стоянов” и „Гео Милев”, който е и главен редактор на списанието.
„Всеки от нас държи съдбата си в собствените си ръце. Виждайте по-далеч от утре. Мечтайте смело. Когато човек живее с мечтите си, с пулса на времето, може да участва в процеса, който наричаме визионерство. Визионерство е да намериш мястото си, да проектираш себе си, да знаеш къде искаш да идеш…
…Да бъдеш част от гражданското общество, да изразяваш на глас мнението си, да претендираш за правата си, да изпълняваш всичките си обществени задължения – това е отговорността към майките и бащите ни, към децата ни, към нашето общество…
…Цената на успеха ли? Просто свикваш да носиш отговорност”
Цитати на Петър Христов от емблематичната лекция, която той изнесе през 2017 г. във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”, слагат началото на съдържанието на брой 3 на списание „Везни” за 2025 година.
Сред великотърновските автори, които присъстват в този брой, виждаме една богата палитра на поети, белетристи, есеисти, историци, философи, анализатори – талантливи и оригинални творци, някои от които с национална известност, които чертаят днешния ден на българската култура, каза акад. Иван Гранитски. Той благодари на великотърновската писателка Светла Андреева, която е главният мотор за създаване на алманаха и подчерта, че директорът на Регионална библиотека „П.Р Славейков” Иван Александров освен писател, публицист, есеист и член на СБП, е един от на-добрите организатори на библиотечното дело в България. Д-р Иван Александров и доц.д-р Калина Иванова, която оглави Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий” участват в списанието със свои анализи на библиотечното дело.
Идеята да възстановим списание „Везни” като наследник на прочутото Гео-Милево списание , излизало от 1919 до 1922 година, възникна у мен преди четвърт век, сподели акад. Гранитски. Той припомни, че автентичното издание на „Везни” е било насочено към най-модерните тенденции в европейската и световна литератури, а Гео Милев е първият български експресионист, който популяризира най-модерните европейски и световни тенденции, и автори. Гениална и огнена натура, той пише поезия, публицистика, литературна, театрална и музикална критика, есета, превежда от 9 езика, а преводът му на „Хамлет” и досега е сочен като най-добрият от експертите, каза още акад. Иван Гранитски. Той определи Гео Милев като интегрална духовна фигура, която придвижва българският духовен живот с десетилетия напред. Подобна роля преди него има Пенчо Славейков.
Движени от преклонение пред неговия гений, възстановихме преди 25 години списанието, което всяка година излиза с по десет книжки. Всеки брой посвещаваме на един съвременен български художник, а съдържанието му включва разнообразие на жанровете – поезия, публицистика, разкази, история, философия, фолклористика, етнография и др. Сред членовете на редколегията са над десет изявени български академици, професори, член-кореспонденти и др. изявени личности , каза още акад. Гранитски. Веднъж годишно списанието се посвещава на творците от един български град. „Везни” има над 200 абоната и тези броеве отиват в библиотеките. Това дава възможност на читателите след време да проследят, развитието на даден творец и или на цяла група автори, които представят духа на съответното време, посочи издателят.
Светла Андреева поздрави своите колеги, които присъстваха на събитието и тези, които не са успели да дойдат. Тя представи съдържанието, което обединява 13 поети, сред които Матей Шопкин, Александър Христов, Ваня Ангелова, Георги Драмбозов, Петър Пацев, Мила Велчева и др., както и млади надежди като Данила Райчева, Ярмила Даскалова, Преслав Сивков и др. Особено вълнение в мен събудиха анализът на проф. Димитър Кенанов за началото на търновската университетска поезия и своеобразната поема за творчеството на художника Йордан Попов от проф. Анчо Калоянов, каза още Андреева.
Сред белетристите в сборника са известните великотърновски писатели Бисера Дживодерова, Елена Чамуркова, Светла Андреева и др., публицистичните творби са на Панко Анчев и Румен Стоянов, в секцията „Критика” присъстват четирима автори, сред които проф. Венелин Грудков от ВТУ с анализа си за многоликия Емилиян Станев. Драматургичните текстове са на Любен Босилков – Ройс и Магда Борисова. Аавтори на илюстрациите са Дешка Денева и проф. Иван Бочев.
На финала на представянето акад. Иван Гранитски съобщи, че благодарение на неуморните усилия на Иван Александров ,издателство „Захари Стоянов” започна издаването на внушителни пет тома със ъчиненията на Петко Славейков, който не е представян в многотомници повече от 40 години. Той посочи още, че в следващия търновски брой на „Везни” ще бъдат включени още много автори, ще бъдат застъпени темите за средновековната история, археология и музейно дело, и покани за автор на илюстрациите художника Христо Цацинов.