Трима достойни мъже – проф. Анчо Калоянов, Владимир Габров и арх. Теофил Теофилов, бяха удостоени със званието „Почетен гражданин на Велико Търново”.

0
484561778_1367350210816097_5629539867304708101_n

 

Трима достойни мъже и забележителни личности бяха удостоени със званието „Почетен гражданин на Велико Търново”. По традиция церемонията се проведе на празника на града 22 март. В залата на Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов” своите отличия получиха проф. д-р Анчо Калоянов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” и основателят и ръководител на Детска вокална група „Пеещи камбанки” Владимир ГабровV посмъртно със званието е удостоен и непрежалимият архитект Теофил Теофилов.

Номинацията на знаковия преподавател по български фолклор проф. Анчо Калоянов е внесена от Катедра „Българска филология”  към Филологическия факултет във ВТУ и подкрепена от граждани, съобщи председателят на Великотърновския общински съвет Венцислав Спирдонов, който заедно с кмета инж. даниел Панов връчиха отличията.

Проф. Калоянов е роден през 1943 г. През 1971 г.става асистент във ВТУ, после доцент и професор. Като писател има издадени сборници с разкази и новели, както трилогия с романи. В своите книги отделя особено внимание на Велико Търново. Виден представител на поколението, наречено от литературната критика „търновска вълна́ ” в българската литература. Носител е на редица национални награди.

„Живея във Велико Търново от 1964 година. Той ми даде своя университет на Света гора, жителството и жилището, а неговото царско минало – криле, за да изпиша книгите си като писател”, каза проф. Калоянов. Той припомни, че е получил името си от редакционната колегия на  вестник „Литературен фронт” и Йордан Радичков  през 1964 година, именно заради това, че живее във Велико Търново. Съгласих се да бъда наследник на името на знаменития търновски цар, със задължението да бъда като него храбър, особено в писането, каза още проф. Калоянов

Той благодари на всички, които са били до него и са го подкрепяли  през годините, като открои имената на своите колеги от ВТУ проф. Тодор Моллов, проф. Иван Станков, проф. Иван Харалампиев, писателя Емил Андреев и режисьора проф. Станимир Трифонов. Специална благодарност професорът изказа на своето семейство и на Община Велико Търново за почетното звание.

„Останах верен на присъденото ми наследство с псевдонима си, до ден днешен и по силите си отдадох дължимото на великия цар Калоян и на Царевград Търнов!”,  каза още в емоционалното си слово проф. Калоянов.

Кандидатурата на Владимир Габров е внесена от кмета на Велико Търново инж. Даниел Панов и е подкрепена от инициативен комитет на родители на деца от „Пеещи камбанки”, бивши и настоящи възпитаници на групата, служители на Младежки дом – Велико Търново и граждани.

Габров е роден през 1953 година. Възпитаник е на Академията за национално музикално и танцово изкуство в Пловдив. Във Велико Търново започва работа като учител по музика в ОУ „Пл. Славейков”, а от 1999 г. работи в Младежки дом. Детската  вокална група, която ръководи,  участва и печели награди в много национални и международни конкурси и концерти.  Сега в „Камбанките” се  обучават около 60 деца в 4 възрастови групи. Групата има записани над 150 детски песни в БНР.

„Всичко, което съм получил като постижения в живота си, съм постигнал в моето Търново!”, каза при поручаване на наградата обичаният музикален ръководител. Той благодари специално на  кмета Панов за подкрепата, която оказва на музикалната формация, изказа специални благодарности ни на съпругата си, с която в екип ръководят групата.

„Какво съм аз без децата? Благодаря ви, деца за дисциплината и за труда!”, каза още Владимир Габров, който се обърна с благодаронст и към родителите, и към ръководството на Младежкия дом за подкрепата и условията за работа.

Кандидатурата на арх. Теофил Теофилов  е издигната от инициативен комитет. Той е възпитаник на Университета по архитектура и строителство в София, след което постъпва на работа във великотърновския филиал на Националния институт за паметници на културата. Спецализирал е в Италия консервация и реставрация  на културни паметници. Сред реализираните му проекти са реставрацията на църквите „Св. Димитър Солунски”  и „Св. 40 Мъченици” във Велико Търново, църквите „Рождество Христово”, „Свети Георги”,  и „Свети Атанасий” в Арбанаси,  „Свети Петър и Павел”, „Свети Димитър” в Свищов, Тракийския комплекс край село Свещари, Голямата Базилика в Плиска, Златната църква в Преслав,  обекти в крепостта „Царевец”, къщата на художника  Борис Денев, Къщата с маймунката” и др храмове и сгради от съкровищницата на българската възрожденска и средновековна архитектура.  По негов проект са и новите храмове – църквата „Възнесение Христово” и храмът във ВТУ.  Носител е на много награди.

Почетното звание прие съпругата на арх. Теофилов Мария Теофилова. „Благодаря на всички граждани на Велико Търново, които запазиха жива паметта за арх. Теофилов в сърцата си! Благодаря и на Общината за оказаната чест.

Бъдете здрави и дано това, което беше мечта на Тео – опазването на паметниците на културата в този велик град, да се сбъдне!”, каза още Мария Теофилова.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *