Велико Търново е сред водещите общини в България по интелектуална собственост

0
8

 

 

Велико Търново е сред трите водещи общини извън столицата София по интелектуална собственост и със съществен принос за иновационното развитие и конкурентоспособността в страната.

Това показва новата Национална карта на интелектуалната собственост в България, която бе представена в Университета за национално и световно стопанство (УНСС) в присъствието и на президента Румен Радев.

Проектът е реализиран от УНСС и Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер „Проф. д-р Борислав Борисов“, в партньорство с Министерството на културата, Патентното ведомство, Националния статистически институт, Националното сдружение на общините в Република България и Националната асоциация на председателите на общински съвети в Република България.

„Новата Национална карта за интелектуалната собственост има висока стойност за общините, защото ще помогне както да се очертаят ключови сектори, в които да се засилят политиките, така и да се направи обективен анализ на допуснатите грешки“, коментира кметът на Велико Търново и председател на Сдружението на общините Даниел Панов. Той изрази удовлетвореност, че Велико Търново е в първите пет позиции по отношение на защитени нови марки, особено в областта на хранително-вкусовата промишленост.

„Това е още по-голям стимул да развиваме връзката между местната власт, бизнеса и пазара на труда, да надграждаме в сферата на професионалното средно образование със създаване на нови специалности, свързани с хранително-вкусовата промишленост, туризма, IT-сектора“, продължи Панов.

Велико Търново е сред водещите пет общини и по отношение на дейността на читалищата, музеите и културно-просветната дейност.

Своята висока оценка даде и председателят на Великотърновски общински съвет и на Националната асоциация на председателите на общински съвети Венцислав Спирдонов, посочвайки, че картата ще послужи като управленски способ при определяне на стратегическите приоритети за развитие на страната.

 

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *