
Експозицията даде символичен старт на Европейската нощ на музеите и галериите във Велико Търново
С изложба за съвременните открития на археолозите от Велико Търново снощи символично и предсрочно бе даден старт на Европейската нощ на музеите и галериите в старопрестолния град.
Експозицията „Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“ е подредена в музей „Възраждане и Учредително събрание“ и е сред акцентите тази събота в Нощта на музеите – 17 май, когато може да бъде разгледана от 17:00 до 23:30ч. при свободен вход.
На едно място е събрано най-интересното от проучванията на отдел „Археология“ и лабораторията за реставрация и консервация на Регионален исторически музей – Велико Търново през от последните 15 години.

Сред първите, които разгледаха невероятната експозиция бяха кметът на Велико Търново Даниел Панов и заместник-кметът Нейко Генчев, заместник-директорът на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ д-р Иван Александров, писателят Владимир Зарев, издателят Стойо Вартоломеев, историци и др.

Д-р Калин Чакъров, който проучва надгробна могила край Лясковец и два некропола в района на Нова Върбовка и Павликени, разказа, че в един от гробовете е открит съд от черупка на щраусово яйце, което е рядка находка и до сега са намерени само два такива съда от цялата Римска империя.
Археологът Недко Еленски представи находките си от ранно неолитно селище край лясковското село Джулюница,като нНай-атрактивните находки от това място, включени в изложбата, са от най-ранната керамика за България от 6 хилядолетия пр. Хр.“
Ценни праисторически предмети от разкопките в село Петко Каравелово, община Полски Тръмбеш представи археологът Александър Чохаджиев.
Проф. Хитко Вачев и колегата му Илиян Петракиев представиха находките от църквата „Успение на Света Богородица“ в местността Френкхисар в подножието на хълма Царевец, църквата на Св. Теодосий Търновски, издигната от цар Иван Александър до Самоводене и средновековна търновска страноприемница на 8 века, открита при спасителни разкопки на ул. „Ксилифорска” в старата столица.
сн. Община Велико Търново и Регионален исторически музей – Велико Търново