Изключителни, непоказвани досега находки, представят в изложба великотърновските археолози

0
498595451_1245029194297114_2088425858110905389_n

Експозицията даде символичен старт на Европейската нощ на музеите и галериите във Велико Търново

С изложба за съвременните открития на археолозите от Велико Търново снощи  символично и предсрочно бе даден старт на Европейската нощ на музеите и галериите в старопрестолния град.

Експозицията „Археологически разкопки и находки от праисторията до по-нови времена“ е подредена в музей „Възраждане и Учредително събрание“ и е сред акцентите тази събота в Нощта на музеите – 17 май, когато може да бъде разгледана от 17:00 до 23:30ч. при свободен вход.

На едно място е събрано най-интересното от проучванията на отдел „Археология“ и лабораторията за реставрация и консервация на Регионален исторически музей – Велико Търново през от последните 15 години.

 

Артефактите от 8 хилядолетия бяха представени от откривателите им .
Ценните находки са в пълния си блясък благодарение на перфектната работа на екипа на Лабораторията за консервация и реставрация, ръководена от д-р Пламен Събев.
Изложени са непоказвани досега материали и най-ценните находки  от разкопките на проф. Хитко Вачев и Илиян Петракиев в манастирския комплекс в местността Френкхисар в подножието на Царевец и от средновековната църква от времето на цар Иван Александър край с. Самоводене, на д-р Иван Църов и доц. Павлина Владкова от римския град Никополис ад Иструм. Изложбата включва също открития на Недко Еленски в местността Смардеш, с. Джулюница, на Александър Чохаджиев от селищната могила в с. Петко Каравелово и на д-р Калин Чакъров от надгробна могила в гр. Лясковец и некрополите от III век в землището на с. Нова Връбовка и в северозападния край на гр. Павликени.

Сред първите, които разгледаха невероятната експозиция бяха кметът на Велико Търново Даниел Панов и заместник-кметът Нейко Генчев, заместник-директорът на Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“ д-р Иван Александров, писателят Владимир Зарев, издателят Стойо Вартоломеев, историци и др.

„В тази историческа сграда са се случвали много важни събития и това е едно от тях“, подчерта при откриването на изложбата директорът на РИМ-Велико Търново д-р Иван Църов.
Особен интерес сред посетителите предизвика  древна мерителна маса, която е открита в римския град Никополис ад Иструм край Никюп. Д-р Иван Църов поясни, че в България са открити само 5 такива маси. Те са били поставяни от общинските власти и са наподобявали контролните везни в днешно време. Имат отвори с различна форма и обем за измерване на  различни продукти. Върху масата  има изобразена рядка сцена, вероятно единствената върху подобен артефакт, която показва гладиаторски игри.

Д-р Калин Чакъров, който проучва надгробна могила край Лясковец и два некропола в района на Нова Върбовка и Павликени, разказа, че в един от гробовете е открит съд от черупка на щраусово яйце, което е рядка находка и до сега са намерени само два такива съда от цялата Римска империя.

Археологът Недко Еленски представи находките си от ранно неолитно селище край лясковското село Джулюница,като нНай-атрактивните находки от това място, включени в изложбата, са от най-ранната керамика за България от 6 хилядолетия пр. Хр.“

Ценни праисторически предмети от разкопките в село Петко Каравелово, община Полски Тръмбеш представи археологът  Александър Чохаджиев.

Проф. Хитко Вачев и колегата му Илиян Петракиев представиха находките от  църквата „Успение на Света Богородица“ в местността Френкхисар в подножието на хълма Царевец, църквата на Св. Теодосий Търновски, издигната от цар Иван Александър до Самоводене и средновековна търновска страноприемница на 8 века, открита при спасителни разкопки на ул. „Ксилифорска” в старата столица.

сн. Община Велико Търново и Регионален исторически музей – Велико Търново

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *