Томислав Дончев : България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут. Личният ми приоритет е да произвеждаме дронове за военни и граждански нужди
0

Личният ми приоритет е в рамките на следващата година-две България да е в състояние широкомащабно да произвежда дронове както за военни цели, така и за граждански нужди. Всички се надяваме на мир след разговора между президентите Тръмп и Путин, защото времето се мери с човешки животи. Първостепенен приоритет трябва да е възможността Европа сама да се грижи за отбранителната си сигурност, затова има различни източници – бюджетите на отделните държави, както и активирането на средства на европейско ниво, дори и заеми. Българската индустрия категорично трябва да е в състояние да произвежда боеприпаси за всички системи, които функционират в българската армия”. Това заяви Томислав Дончев – заместник министър-председател и министър на иновациите и растежа, под чийто патронаж се провежда форумът.
„България не е изпуснала своя шанс да има завод за барут. Водят се преговори с частен инвеститор, но е възможно и държавно участие в такова предприятие. Каквото и да се случи на геополитическата сцена, България ще трябва да инвестира милиарди през следващите години в отбранителната индустрия. Важно е да утилизираме ползите, да продаваме стоки както за въоръжените сили, така и за гражданска употреба“, каза още Дончев.
По думите му, на този етап е важно да се говори за нуждите и способностите. „Платили сме за нов летателен състав на военновъздушните сили, поръчали сме ново оборудване за военноморския флот. Придобиваме машини „Страйкър“ за Сухопътните войски, необходими са нови артилерийски системи”, посочи Дончев.
Вцепремиерът подчерта, че градовете по протежение на европейския транспортен коридор 9, сред които са Велико Търново, Русе, Габрово, Казанлък, Пловдив, Стара Загора имат всички шансове да оформят индустриалния гръбнак на България, включително и по темата отбранителна индустрия.
Днес темата за отбранителните способности на Европейския съюз (ЕС) се обсъжда едновременно във Велико Търново, Брюксел и София, каза при откриването на конференцията Мачей Шимански, посланик на Полша в България.
По думите му, това е доказателство, че Европа е изправена пред нарастваща заплаха и единственият отговор е спирането на потенциалния агресор. Посланикът припомни, че мотото на полското председателство на ЕС „Сигурност в Европа“ е отражение на многоаспектното разбиране за сигурността, в нейното военно, вътрешно енергийно, информационно, продоволствено и здравно измерение. Въпреки, че ЕС разполага със значителни ресурси и технологичен потенциал, неговите отбранителни способности от години бяха недофинансирани, посочи посланикът.
„Днешната конференция следва да предостави платформа за разговори как да направим Европа по-сигурна и устойчива, съвместните действия, технологичното развитие и партньорството ще ни позволят да изградим стратегия за Черно море, източния щит и укрепване на сигурността, както на източните граници, така на Балтийско и Черно море“, каза Мачей Шимански, и допълни, че само съвместно може да се отговори на предизвикателствата, които нарастват поне от 2014 година.
„Темата за сигурността и отбраната е ключова тема в европейския дневен ред и в тези нестабилни времена е много важно реакциите на Европа да бъдат бързи и ефективни, коментира Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България. ЕК има готовност с плана за отбрана до 2030 година. Това е конкретен план с финансови мерки, така че европейската конкурентоспособност в областта на отбраната да се увеличи, каза тя. „България традиционно е страна, където отбранителната индустрия е водеща, имаме и силни образователни институции, които участват в европейски проекти, и сега е моментът България и целият сектор да използва наличните грантове, за да се мобилизира, модернизира и да има силно конкурентно предимство“, каза Чобанова.
„В контекста на военните действия, Украйна е първата държава в света, която е формирала дроновите сили като поделение в армията, което обединява безпилотните летателни апарати във въздуха и морските дронове, а също така и роботните системи, които активно се използват в реалните бойни действия”, каза заместник-посланикът на Украйна в България Анна Тертична. По думите й, в момента Украйна има най-вече нужда от средства за противовъздушна защита, ракети за противовъздушна отбрана. Тя уточни, че през миналата година е започнала ракетната програма, произведени са първите партиди на ударните далекобойни дронове и първата партида за средствата за противовъздушна отбрана.
Анна Тертична заяви, че от самото начало Украйна декларира и показва своята решителност в намирането на трайно решение за справедлив и устойчив мир. В последните месеци се полагат много усилия, правят се много стъпки от страна на Украйна, които доказват готовността да се спрат военните действия, включително инициативата за 30-дневно примирие, за да се създадат условия за преговори. Имаме консолидирана подкрепа от международните партньори и разчитаме, че чрез прилагане на повече сила срещу държава агресор, ще успеем да постигнем следващите крачки в тази сфера, посочи Тертична.
Участниците във форума бяха приветствани от кмета на Велико Търново Даниел Панов, който подчерта, че мирът е важният фактор за опазването на общочовешките ценности. „Велико Търново в най-голяма степен олицетворява българската държавност и историческата роля на България за развитието на европейската култура и цивилизация.
Културата, просветата и духовността, а и мирът са ценностите, които са в основата на свързаността между България и Полша, между всички държави в Европейския съюз. Сигурността на национално и европейско ниво е ключова за опазването на тези ценности на фона на днешните геополитически реалности, заяви Панов. Той допълни, че целта на събитието бе да постави началото на платформа за разговори за това да бъде Европа по-сигурна, по-устойчива. Това може да стане с единство, с ясна посока, с партньорства и ускорено технологично развитие, в което да бъде въвлечен и научният потенциал, който и Велико Търново, и България имат.