Първи по рода си Национален фестивал на приложното изкуство събира изявени творци във Велико Търново

0
de9c63dd-5b31-4c80-88e1-4d973379f82a

 

Първи по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново от 29 до 31 май. Артистичният форум се организира от Народно читалище „надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново.  Програмата, акцентите и участниците във феста представиха днес пред журналисти председателят на читалище „Надежда” Боряна Маринова, Виолета Белчева – координатор на проекта и Елена Стоева  от „Клубът”.

Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три години фестивали „Времето, извезано в шевици и изплетено в дантели”, които организира читалище „Надежда”, посочи Боряна Маринова. Тяхната цел беше да се популяризират традиционните занаяти в национален и трансграничен мащаб. Сега решихме да вдигнем летвата, като обърнем поглед към приложното изкуство. Това дава нов поглед към разбирането на занаятите, като искаме да се популяризира връзката между традицията и културното наследство, които вдъхновяват творците да творят изкуство, каза още Маринова.

По време на фестивала тази година в трите дена ще бъдат представени изложение-базар, две изложби, пет творчески ателиета и две творчески дискусии. 18 автори от цялата страна ще се включат в изложението -базар, което ще бъде проведено и в трите дена на площада пред музей „Възраждане и Учредително събрание”.

Акцент на събитието ще е изложбата „Майстори на приложните изкуства”, която ще бъде открита на 29 май в Галерия „Хаджи Николи” и в която ще бъдат показани творбите на около 30 изявени автори от цялата страна. Те ще покажат уникални изделия от керамика, текстил, тъкачество, рисувана коприна и рисувано стъкло, бродерия, плетива, витраж, театрални кукли, батик и т.н.

През първия ден на фестивала ще бъде проведено творческо ателие „Жива вълна”, а на следващия ден ще е ателието „Кинцуги”, в което ще бъдат разкрити тайните на древното изкуство за създаване на художествени творби от парчета материали, което носи дълбок философски смисъл. Не по-малко интересни ще са ателиетата по керамика и цианотипия – отпечатъци с мастило от живи растения.

На 30 май ще е изложбата на възпитаниците на Училището по изкуствата и занаятите в село Русаля. Същия ден ще се проведе и кръгла маса с творческа беседа с водещ Николай Табаков –автор на уникални лампи от метал и непалска хартия, през чиито ателиета са минали над 3000 човека в страната.

По-късно е следващата кръгла маса с водещ Даниела Овчарова. Тя и съпругът й Владимир Овчаров станаха популярни в региона, след като се заселиха в село Ново село и откриха първия в страната,напълно безплатен частен музей на порцелана и изкуството. Артистичното семейство избра великотърновското село след десетилетия успешна кариера в САЩ.

Много е тънка границата между традиционните занаяти и изкуството, което дава полет на въображението и поле за изява на творците, каза Виолета Белчева. Авторите, които участват във фестивала, никак не са случайни. Те са популярни и обичани, но не творят в масовата сфера, посочи тя.

Сред участниците е Златка Бобева – основател и ръководител на първата детска школа в България по батик в училище „Братя Миладинови“ в Бургас. Бобева има десетки изложби, член е на дружеството за приятелство с Индонезия „Нусантара”  и е почетен гражданин на морския град.

За пръв път пред публика ще се представи великотърновският творчески тандем Владислав и Кремена Иванови – семейство керамици  от студио „Голем”, които работят основно с  партньори и клиенти от САЩ, Обединеното кралство, Австралия и още държави от цял свят.

Участник във феста ще е и Даниел Дянков – един от известните майстори на витражи, който в своето студио в Стара Загора  проектира и изпълнява съдове, лампи, бижута, икони и картини, арт стъкло за врати, паравани, окачени тавани, огледала и др, съчетавайки различни техники – класически, тифани, фюзинг и др.

От Русе специално за събитието ще пристигне Елисавета Йорданова – дамата, която направи истинска революция във възстановката на автентични български бродерии, автор на четири албума с изцяло авторски схеми на шевици и пана, вдъхновени от непреходната българска везба. Графичен дизайнер по професия, тя изработва неповторими плетени бижута с вплетени мъниста, които радват хора от цял свят. Елисавета, заедно с Наследството.БГ , е съосновател и създател на единственото по рода си у нас списание за „Схеми на Шевици“, което включва дигитализирани стотици стари образци на везби схеми и описани техники за бродиране.

Творбите на тези и на всички останали участници във фестивала не могат да бъдат открити в магазините или по щандовете на многобройните фестивали в страната, защото обикновено са уникати и веднага намират своите нови притежатели, каза Елена Стоева. Тя подчерта, че всички представят необичаен и различен прочит на традиционни занаяти и именно това обещава събитието да се превърне в истински празник за великотърновци и гостите на града.

Всички прояви по време на фестивала са напълно безплатни и достъпни за всички, които искат да се потопят в магията на приложното изкуство, посочват организаторите.

About Post Author

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *