Една от най-обичаните съвременни писателки Ивинела Самуилова представя новата си книга във Велико Търново
0М. Милчева
Една от най-обичаните и четени съвременни български писателки Ивинела Самуилова ще представи новия си роман „Тъй рече баба Ега“ във Велико Търново.
След „Бабо, разкажи ми спомен“, която бе избрана за „Любима книга на България” за 2016 г., авторката ще разговаря със свои читатели и почитатели от старата столица за новата си творба, която излезе в края на м. г. и вече е приета с голям интерес от публиката.
Срещата ще се състои на 20 февруари (четвъртък) от 19,00 часа в „Клуб Седем“ на ул. „Дондуков“ 27. Литературното турне включва също градовете София , Пловдив, Разград и Варна.
Книгата ще бъде представена от управителя на Издателска къща „Хермес“ Стойо Вартоломеев. Гостите ще могат да зададат своите въпроси и да си вземат персонален автограф.
„Тъй рече баба Ега е своеобразно продължение на „Бабо, разкажи ми спомен“. Младата изследователка на фолклора, позната на читателите от романа „Бабо, разкажи ми спомен“, пристига в потъналото в цъфнали бадеми селце Горни праг, сгушено под древно тракийско светилище в Източните Родопи. В този очарователен, но различен от познатия й свят, скътал тайни, предавани през поколенията от незапомнени времена, тя е топло посрещната от местните жители. Сред тях най-ярко изпъква старата лечителка баба Ега. Своенравната баячка впечатлява не само с острия си език, но и с мъдростта на изреченото. А нейните билки „светци“ и чудати ритуали сякаш са побрали цялото познание на народа ни не само за лечителството, но и за най-важните въпроси на битието.
Първоначално скептична към заниманията на възрастната жена, скоро главната героиня е силно заинтригувана от нейния магически свят. За това допринасят домакините й: психоложката Цвета и родителите й – забавният чичо Тодор и сърдечната леля Надка, както и срещите й с колоритния траколог професор Радев и неговия асистент, и с хора, на които лечителката е помогнала. Младата жена осъзнава, че в знанията и уменията на баба Ега са съхранени лечебни практики и вярвания още от времето на далечните обитатели на тези земи. Знание, скрито в мълчанието на Древна Тракия.
Ивинела Самуилова е родена в Севлиево, завършва езикова гимназия с испански и английски език в град Враца, а след това – магистратура по богословие във Великотърновския университет. Има редица допълнителни квалификации и обучения, сред които журналистика и психология.
В последните години творбите на Ивинела Самуилова се превърнаха в едни от най-търсените на родния пазар. Книгите й са отличени с най-важната от всички награди – с любовта и признанието на читателите. Благодарение на тях романите й „Животът може да е чудо“ и „Къде отиваш, пътнико?“ спечелиха първо и второ място в националния конкурс „Книгата, която ме вдъхновява“. Романът „Жената, която търсеше любовта“ бе удостоен с приза „Носител на всенародната любов“ в конкурса „Копнеж по човечни книги“. „Гатанки от небето” зае четвърто място в литературната надпревара „Любима книга на България” за 2015 г. Голяма популярност доби и книгата й ”Пътеписи за душата на България”, която съдържа и забележителен текст за Велико Търново и региона.
Освен като писател, Ивинела Самуилова се изявява и като преводач на художествена литература от испански език.
Самите читатели определят книгите на Ивинела като завладяващи, жизнеутвърждаващи, пробуждащи, преобразяващи. Вероятно защото веруюто на авторката е, че хората нямат нужда от поучения, а от вдъхновение за живота.